13. ledna 2011 10:29 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Novoroční slevy, festival módy i jídla...to je povánoční New York!

Kluziště u Rockefellerova centra známé z Vánočních filmových romancí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kluziště u Rockefellerova centra známé z Vánočních filmových romancí |

Komu nevadí studený vítr a občasné přívaly sněhu v ulicích pod mrakodrapy, ať se vydá právě teď do největšího amerického města. Letenky jsou levnější než o Vánocích, hotely nabízejí výhodné pobyty a v obchodech jsou velké novoroční slevy.

Průvod věnovaný nejslavnějšímu americkému bojovníkovi za lidská práva Martinu Lutheru Kingovi.

První velký průvod

V sobotu 15. ledna hodinu po poledni se do ulic Manhattanu vydá první letošní průvod. Je každoročně věnován nejslavnějšímu americkému bojovníkovi za lidská práva Martinu Lutheru Kingovi. Na slavné 5. avenue se výročí jeho narození chystá připomenout na 25 tisíc lidí. Uvidíte mažoretky, pochodující orchestry i alegorické vozy. Klid pak najdete v jednom z mnoha newyorských muzeí. Kromě těch notoricky známých typu MOMA nebo Guggenheimu můžete na Bowery Street navštívit The New Museum. Vzniklo v roce 2007 a jeho krabicová architektura dostala prestižní Pritzker Architecture Price 2010.


Bruslení u Rockefellerova centra

Na ledu u Rockefellera
Pokud umíte bruslit a nestydíte se to ukázat, zamiřte k Rockefellerovu centru. S vypůjčenými bruslemi za pár dolarů vás čeká zážitek srovnatelný s letní jízdou na kole nebo kolečkových bruslích v Central Parku. Ale nemusíte ani bruslit, i podívaná, známá z mnoha vánočních romantických filmů, stojí za to. Klidnější bruslení (ovšem bez půjčovny) najdete v Central Parku nebo v Bryant Parku v srdci Manhattanu, kde mají zdarma otevřeno až do půlnoci.

Číňané vstoupí do nového roku zajíce.

Co neprošvihnout v únoru
Čím jsou Vánoce pro křesťanský svět, tím je čínský nový rok pro lidi původem ze říše středu. Přesně 3. února vstoupí Číňané do nového roku zajíce, který v newyorské Čínské čtvrti přivítá průvod s draky, ohňostroji a dělobuchy -rámus a hluk mají odehnat zlé duchy. Pro turisty je to skvělá příležitost k ochutnání jídel, která v běžném čínském bistru nemají. První letošní svátek módy, New York Fashion Week (10.-17. února), představí modely na podzim a zimu 2011. Pokud tu chcete módu rovnou nakupovat, vydejte se do designových center, která otevírají brzy ráno. Nebo se můžete autobusem vydat kousek za New York do outletových center.

Týden restaurací v New Yorku

Restaurace za hubičku
Po vánočních a novoročních svátcích se Američané do restaurací moc neženou, a tak jejich provozovatelé vymysleli Týden restaurací - ve skutečnosti jsou to ale týdny dva, mezi 24. lednem a 6. únorem. Zejména nejdražší podniky zlevní natolik, aby se do nich odhodlali i ti s běžnými příjmy. Zkuste zajít do nějaké etnické restaurace, kam byste se jindy neodvážili - nabídka cizích krajů je tu nebývale široká. To nejlepší jídlo se ovšem neservíruje na Times Square, ale dál od turistického centra. Jen je dobré nechat si v tomto případě poradit od místních.

Miroslav Konvalina, autor je ředitel Amerického centra

Najdete na Lidovky.cz