Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový web spojí země bývalého rakouského mocnářství

Cestování

  10:43
VÍDEŇ - Z Brna jste za hodinu ve Vídni a z Vídně to trvá do Bratislavy třicet minut a za půl hodiny jste z Bratislavy v západomaďarském Györu, nebo v nedalekých termálních lázním Mosonmagyarorvár.

Rakousko, Vídeň. foto: Shutterstock

Po zmizení hranic si Slováci staví domy v maďarské Rajce, nebo v rakouských vesnicích za Dunajem, z Brna stihnete večerní představení vídeňské opery a nemusíte si na to brát dovolenou, ani o moc dříve utíkat z práce a zajet si z Vídně na nedělní oběd a odpoledne být zpátky se dá bez problémů a stihnete to dokonce i lodí.

Tomuto přirozenému propojování střední Evropy, které už několik let probíhá ve čtyřúhelníku mezi Vídní, Brnem, Bratislavou a Györem se tyto regiony rozhodly dát tento víkend i virtuální podobu.

Restaurace U.F.O. je součáští Nového mostu.

Nový internetový server mycentrope.com, jehož provoz byl ve čtvrtek dopoledne zahájen ve vídeňském Bratislavském přístavišti, si dává za cíl informovat o kulturním a sportovním dění nejen ve všech čtyřech regionech, ale ve všech čtyřech zemích. Takže obsahuje nabídky kulturních a turistických akcí i z Prahy nebo Budapešti.

"My Vídeňané jsme stále ještě v sobě zcela nezrušili hranice, které mezi našimi státy před několika lety zmizely," odeznělo trochu sebekriticky z úst jednoho z rakouských účastníků slavnostní recepce.

Zástupce Brna zase poznamenal, že server symbolicky začíná svoji činnost 28. října v den, kdy se rozpadla "ve zlém" Rakousko-uherská monarchie, jejíž podobu logo serveru tak trochu připomíná.

Györ

A aby připomněl dobu před sto lety, přidal příklad ze života prvního československého prezidenta T.G. Masaryka, který když ho vyloučili z gymnázia v Brně přešel studovat do gymnázia ve Vídni.

Server si nedává za cíl sloužit jako tahák pro zahraniční turisty, ale především pro Čechy, Maďary, Slováky a Rakušany a proto má jen tyto čtyři jazykové verze a nikoli anglickou.

Vedle aktuálního programu chce přinášet i nabídky různých výhodných slev, jak v hotelích, tak v restauracích, nebo při výstavách, ale i další zábavné a praktické věci, jako například originální recepty na národní speciality, nebo předpovědi počasí, teplotu vody v jezerech a podobně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat