Obereggen: rozmanité sjezdovky a krásná kulisa

Obereggen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obereggen | foto: Obereggen.com

ITÁLIE Na úpatí mohutného skalního masivu Latemar na severu Itálie, pod nímž se vinou sjezdovky, leží malé středisko Obereggen, kde je to z hotelu nebo apartmánu na sjezdovku jen pár kroků. Obereggen leží v provincii Jižní Tyrolsko, známé také jako Südtirol.

Obereggen boduje třemi parametry – rozmanitým, a přitom kompaktním lyžařským areálem, pěší dostupností lanovek z veškerého ubytování a nakonec nejlepší péčí o sjezdovky, která vyplývá i z třicetileté zkušenosti se zasněžováním. Celkem se tu lyžuje na 48 kilometrech tratí, které obsluhuje 18 lanovek.

Sezóna začíná už v listopadu

Lyžařská sezona tu začíná tradičně již koncem listopadu, středisko otevírá jako jedno z prvních v Dolomitech. Samozřejmě se spoléhá na technický sníh – právě zde se totiž ke svému úspěchu dopracoval dnešní přední světový výrobce sněžných děl TechnoAlpin. První sněhové dělo v Obereggenu instalovali už v roce 1982 – dnes jich je 169 a pokrývají 97 procent plochy sjezdovek. V roce 2008 obdržel Obereggen od mezinárodního testérského týmu Skiarea-Test ocenění za nejlépe upravované sjezdovky v celých Alpách.

Akce v Obereggenu

Dolomiti Ski Jazz: 8. - 16.3.2014 – jazz bude znít v kulise Dolomit

Ski – Gourmet týdny: 15.3.-22.3.2014: ochutnejte to nejlepší z jihotyrolské kuchyně

Navíc tu pro návštěvníky připravují speciální nabídky – dámy mají každé úterý večerní lyžování za polovinu, to samé čeká studenty ve čtvrtek.

www.eggental.com

Obereggen ležící nedaleko jihotyrolské metropole Bolzana/Bozenu je součástí lyžařské houpačky Ski Center Latemar, a je propojené s Val di Fiemme. Má atraktivní rozměry pro rodinné i zdatné lyžaře – je snadno přehledné, přitom už prostorově rozsáhlé a díky mnoha horským chatám velmi útulné. Středně dlouhé spleti tratí v členitém pahorkatém terénu stékají po zalesněných i holých úbočích.

Areál protkávají červené „dálnice“ s obvyklou délkou okolo dvou kilometrů, náročnější a delší tratě stékají ze stolové hory Pala di Santa a dále z hřebene Agnello nad Pampeagem. Carvingovým epicentrem je klubko středně prudkých a nadstandardně širokých ranvejí Absam Maierl s polstrovanou šestisedačkou a s futuristickou nástupní stanicí.

Nejmenším slouží dětský park Brunoland s dvěma pojízdnými koberci, kolotočem a figurkami přímo v Obereggenu.

Zajímavé tipy

  • Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na stránkách:

      www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

  • Vyzkoušejte také nový online magazín Dolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů a skikrosař Tomáš Kraus zde vypráví o tom, jak rád jezdí do Jižního Tyrolska

      www.suedtirol.info/magazindolomity

Městečko sice není typickou vískou s úhlednými statky a penziony, zato skýtá všechny výhody lyžařské stanice – rychlý přístup k lanovce a rozmanité aprés-ski od nočního sáňkování až po wellness. Komu by se po venkovské romantice přeci jen stýskalo, může zvolit některou z původních vesnic v sousedství (například Deutschnofen) a sem dojíždět pendlujícím skibusem.

Aprés-ski a noční život

Ale zpět k aprés-ski. Obereggen v Jižním Tyrolsku se může pochlubit výtečnou osvětlenou sjezdovkou – 1,5 km dlouhou červenou tratí Oberholz, doprovázenou rovněž osvětlenou sáňkařskou dráhou.

Až dolyžujete, vplujte rovnou v lyžákách do nočního života. Pod sjezdovkou stojí jeden z nejvyhlášenějších jihotyrolských après-ski barů Típí. A je to zážitek dopřát si po lyžování skleničku Veneziana nebo Huga v indiánském příbytku v Alpách a přitom se koukat, jak nad Dolomity zapadá slunce.

Kde se ubytovat

Nabízí rodinnou pohodu a výbornou kuchyni

Prosvětlené, velkorysé prostory, výborná kuchyně s ochutnávkami. Krytý bazén, sauna, parní lázně, masáže..

Gurmánský hotel se saunou,bazénem a typickou jihotyrolskou pohostinností.

Bazén, wellness, zvířata vítána.

Kulinářské radosti a wellnesový zážitek.

Růžová zahrada

Nejromantičtějším představením v Obereggenu jsou však západy slunce, kdy se Dolomity barví dorůžova – obzvlášť skalní skupina Rosengarten severně od Obereggenu, která má tuto vlastnost obsaženu přímo ve svém jméně (Růžová zahrada). Podle staré legendy právě zde nechal král Laurin zkamenět zahradu růží tak, aby nebyla vidět ani ve dne, ani v noci – na soumrak ovšem zapomněl...

Radek Holub, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz