Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: 10 nejbizarnějších festivalů

Cestování

  7:00
Zavítat do vybrané země zrovna v době konání festivalu je pro cestovatele nejlepší způsob, jak poznat místní kulturu a obyvatele. Po celém světě se kromě hudebních a filmových festivalů konají i specifické. A mnohdy jsou dost šílené. Podívejte se na 10 nejpodivnějších:

Tradiční rajčatová bitva nazývaná La Tomatina foto: Reuters

Pomerančová bitva, Itálie
Pomerančová bitva
Karneval a pomerančová bitva se koná v italském městě Ivrea nedaleko Turína. Kořeny má v 19. století. Dříve se dbojovalo fazolemi, ty ale pak nahradily pomeranče - dívky je házely na mladíky z oken, aby upoutaly jejich pozornost. Mladíci jim to opláceli. Vždy v únoru se obyvatelé města oblečou do historických kostýmů, vezmou si košík s pomeranči a začnou jimi házet. Proti sobě válčí vždy několik městských čtvrtí. Zvláštní je, že 'střelivem' jsou zrovna pomeranče - jelikož v této lokalitě nerostou a musí být dováženy ze Sicílie.

Festival UFO, USA
UFO festival
Milovníci nadpřirozených jevů by měli zavítat do Roswellu v jihovýchodní části státu Nové Mexiko. Roku 1947 tu měla údajně ztroskotat vesmírná loď. Místo se stalo oblíbeným cílem turistů a námětem pro mnoho knih a filmů. Každoročně se tu koná i UFO festival. Většinou startuje 4. července a trvá 3 dny.

Festival Tomatina, Španělsko
La Tomatina 2009. Lidé po sobě házeli tuny rajčat.
Španělské město Buňol se každou poslední středu v srpnu zahalí do rudé barvy. Koná se tu totiž tradiční lidový festival La Tomatina. Ten prý začal v roce 1945, kdy se několik přátel před kostelem San Pedro bavilo tím, že drancovali výklad zelináře a bombardovali se rajčaty.

Noc ředkví, Mexiko
Festival ředkví
Slavnosti ředkví se už od roku 1897 každoročně konají v mexickém městě Oaxa. Připadají na 23. prosinec. Město zaplní stánky, ve kterých řemeslníci vystavují různé výrobky vytvořené z nakrájených a různě vykrájených ředkví a ředkviček. Na náměstí bývá i speciální Betlém z ředkví.

Festival nahého těla (nahých mužů), Japonsko
Festival nahých mužů (Japonsko)
V Japonsku mají zajímavou tradici. Jakmile totiž napadne sníh, tak na severu země se muži začnou svlékat. Vlastně se jedná o 1000 let starou ceremonii, na které se každý rok sejde stovky polonaháčů. Festivalu se účastní zejména mladí muži, jež jsou ovinutí kusem látky - fundoši, zakrývajícím pouze jejich genitálie.

Opičí slavnosti, Thajsko
Opičí slavnosti
Thajské město Lopburi pořádá slavnosti každý rok, aby se opicím, kteří zde žijí odvděčilo. Díky nim totiž nemá nouzi o turisty. Organizátoři festivalu nachystají primátům více než 3 tisíce kilogramů ovoce a zeleniny. Opice dokonce obsluhují číšníci.

Holi Festival, Indie
Déšť barev. Indové si pomalovávají obličeje práškovou barvou a polévají se vodou.
Indie slaví příchod jara, neboli začátek Hólí. Ulice září barvami. Lidé si pomalovávají obličeje a polévají se vodou. Ženy bijí muže bambusovými tyčemi. Ti se chrání štíty. Legenda praví, že Rádha takto bila Kršnu za to, že s ní nechtěl žít.

Koulení sýrů, Anglie
Kouleči sýrů
Koulení sýra z Cooper's Hillu má více než 200 let starou tradici. Z kopce se kutálí koláč sýra a za ním běží desítky lidí, kteří se ho snaží chytit. Není to zase tak jednoduché. Sýr se může kutálet i rychlostí přes 100 kilometrů za hodinu. Vítězem je ten, který jako první vběhne do cíle.

Redneck Games, USA
Redneck games
Letní hry venkovanů vznikly jako parodie na olympijské hry v Atlantě v roce 1996. Neodmyslitelně k nim patří jáma s bahnem, kam se lidé vrhají po břiše, a slavnostní pochodeň. Konají se v americkém Dublinu.

Přeskakování dětí, Španělsko
Ve Španělsku muži přeskakují miminka, aby je očistili od hříchu a nemocí
Zřejmě nejnebezpečnější španělský svátek se v nazývá El Colacho. Datuje se od roku 1620 a patří ke katolickým oslavám. Muži oblečení jako ďáblové (Colacho) přeskakují miminka, která leží na ulici na matracích. Původ tradice je neznámý, má ale očistit děti od hříchu a ochránit je před nemocemi a zlými duchy. Papež Benedikt požádal duchovní ve Španělsku, aby se od tohoto svátku distancovali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat