Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé mohou pár kroky projít celou Moravu. Díky obří turistické mapě

Cestování

  6:30
OLOMOUC - Obří turistická mapa Moravy o rozměrech 7,5 krát 3,5 metru a v měřítku 1:25.000, kterou vyrobili olomoučtí kartografové, se dostala do seznamu české Guinnessovy knihy rekordů. Je největší turistickou mapou v tuzemsku.

Obří turistická mapa Moravy má rozměry 7,5 krát 3,5 metru. foto: ČTK

Obří mapa je umístěna na zemi a lidem umožňuje projít se mezi jednotlivými městy a udělat si lepší obrázek o jejich vzdálenosti. Mapa byla vyrobena při příležitosti mezinárodní kartografické společnosti, na kterou se sjeli přední odborníci z celého světa.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mapy mezi našimi rekordy jsou ojedinělé. Ohledně map jsme měli rekord, kdy je celá republika zachycena na 72 malých turistických kartách. Tato mapa byla zapsána do české verze Guinnessovy knihy rekordů," řekl zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den Michal Jurečka.

Na mapě je zachyceno 1,3 milionů objektů, využito na ní je 297 barev, pozorní obdivovatelé na ní najdou 2 838 symbolů. Délka vrstevnic má 151.400 kilometrů, délka turistických cest přesahuje 6500 kilometrů a délka cyklotras je téměř 7000 kilometrů. Vytištěna je na speciálním odolném materiálu. Podle jejího autora Josefa Rančáka by bylo možné vytvořit mapu ještě větší. "Její velikost byla limitována vstupní halou. Je to otázka prostoru a techniky. Může sloužit třeba 30 let, aniž by se zničila," podotkl Rančák.

Vedoucí Katedry geoinformatiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého Vít Voženílek na mapě Moravy v měřítku 1:25.000.

Vedoucí Katedry geoinformatiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého Vít Voženílek na mapě Moravy v měřítku 1:25.000.

Podle šéfa katedry geoinformatiky olomoucké přírodovědecké fakulty Víta Voženílka byla mapa posvěcena prezidentem mezinárodní kartografické společnosti. "Osobně si na ni šlápl a slíbil, že veškeré trasy si projde. Je to 6000 kilometrů," podotkl s úsměvem Voženílek. Podle něj si podobnou mapu žádný cyklista nebo turista s sebou na cesty nevezme, lidem však umožní nahlédnout na Moravu jinak. Uvědomit si mohou proporce vzdáleností mezi městy nebo si například všimnout, že se řeka míjí s některými komunikacemi..

Na kartografickou konferenci se do Olomouce sjely zhruba tři stovky účastníků z více než 20 států. Počtem účastníků i rozsahem témat jde podle odborníků o ojedinělou tuzemskou akci. Její součástí bylo také vyhlášení Mapy roku 2013. Do soutěže se přihlásilo celkem 123 produktů. Obří turistická mapa Moravy bude od příštího týdne instalována ve vestibulu olomoucké katedry geoinformatiky.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat