Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odkazy krále Přemysla Otakara II. ve středočeských městech

aktualizováno  9. prosince
Série #světovéČesko / Přemysl Otakar II. řečený železný a zlatý byl velmi významným vladařem a jeho rozhodnutí a činy se promítly do vývoje mnoha českých měst. Mezi ně patří také Kouřim a Čáslav, královská přemyslovská města s dlouhou a bohatou historií a opředená poutavými příběhy z českých dějin.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Čáslav | foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Uvádí se, že Kouřim založil již před rokem 1250 král Václav I. Stalo se tak nedlouho po zničení kouřimského hradu. První písemná zmínka pochází z roku 1261 a nachází se v listině, v níž král Přemysl Otakar II. dává Kouřim spolu s Kolínem za vzor dalším královským městům. 

Kouřim | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

V první polovině čtrnáctého století zachvátil město velký požár a o jeho obnovu se výrazně zasadil sám císař Karel IV. V době husitských bojů se místní obyvatelé přidali na stranu husitů, usadil se zde také vojevůdce    Jan Žižka z Trocnova. Kouřimští zůstali husitství věrní i po bitvě u Lipan a císaři Zikmundovi se podrobili až po roce 1436. Přelom patnáctého a šestnáctého století byl ve znamení rozkvětu, ale ničivá třicetiletá válka ukončila postavení Kouřimi jako jednoho z nejvýznamnějších měst Českého království. Úctu vzbuzující privilegia jí byla navrácena až v roce 1740, v době vlády císaře Karla VI. Kouřim svoji staletou výsadu krajského města ztratila po územních reformách císaře Josefa II.

Také do dějin a vývoje Čáslavi zasáhl král Přemysl Otakar II. Za vlády tohoto panovníka bylo město povýšeno na královské a získalo tak mnohé výsady. Místo, kde se rozkládá, ale bylo Slovany osídleno již mnohem dříve – od 9. století. Jeho počátky jsou spojovány se známým českým rodem Slavníkovců, Přemyslovci sem přišli až později – ve století jedenáctém – a brzy poté proměnili zdejší hradiště na jednu z opor své moci. V době husitských válek se Čáslav nejdříve přidala na stranu Zikmunda Lucemburského, ale v roce 1421 přešla k husitům. K této části českých dějin se váže také vzácný objev, jenž se v Čáslavi odehrál. Ve výklenku mariánské kaple byly v roce 1910 nalezeny ostatky slavného vojevůdce Jana Žižky. Smutnou kapitolou byly dva velké požáry. První se rozšířil v roce 1452 a druhý, ještě ničivější, kterému padlo za oběť skoro celé město, zachvátil čáslavská stavení v roce 1522. Po třicetileté válce zůstali měšťané zadlužení a ulice i náměstí téměř pusté. Také novodobý stavební ruch z počátku 19. století nebyl k původnímu renesančnímu a baroknímu charakteru citlivý a do značné míry změnil starobylou podobu Čáslavi.

Náměstí v Čáslavi |foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Více tipů najdete na centralbohemia.cz.

Autor : Středočeská centrála cestovního ruchu

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!