Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okolo Špičáku povede pět tras pro skialpinisty

Cestování

  10:00
Osmačtyřicet kilometrů skialpinistických tras se otevře od počátku nové zimní lyžařské sezony v okolí vrcholu Špičák, kde je největší šumavské lyžařské středisko.
Skialpinismus - ilustrační foto.

Skialpinismus - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pět tras pro skialpinisty, což je stále oblíbenější způsob lyžování ve volném terénu, připravila místní horská služba s městem Železná Ruda. To na projekt získalo 100.000 Kč z evropských dotací na informační tabule a mapky. V okolí Špičáku tak bude největší areál svého druhu v Česku, nejbližší další jsou v Alpách, řekl náčelník horské služby Michal Janďura.

Skialpinismus

Skialpinismus je sportovní disciplína, pro širokou veřejnost se na západ od Česka nazývá skitouring. Používají se podstatně lehčí sjezdové lyže doplněné nalepovacími pásy, upravené je vázání, lehčí jsou i boty. Celé vybavení lyžařů je koncipováno tak, aby se mohl bezpečně a pohodlně pohybovat ve volném terénu mimo sjezdovky, popřípadě, aby po nich jen sjížděli do údolí. "Je to něco mezi běžeckou a sjezdovou výstrojí," řekl Janďura. Vybavení používá i horská služba.

Skialpinista - ilustrační foto.

"Chceme se stát propagátory bezpečného skialpinismu v ČR. Tito lyžaři totiž dříve často vystupovali po sjezdovkách nebo jejich okrajích a tím ohrožovali nejen sebe, ale i protijedoucí lyžaře a snowboardisty," dodal.

Cílem projektu je také snížit počet lyžařů, kteří se pohybují mimo značené turistické trasy, aby nedocházelo k poškozování přírody. "Motivací pro ně může být, že si po vystoupání na Špičák mohou užít sjezd po tratích areálu," dodal Vladimír Kasík, majitel lyžařského střediska s 8,4 kilometry sjezdových tratí.

Skialpinisté se budou pohybovat výhradně po cestách značených Klubem českých turistů. Správa CHKO Šumava a Lesy ČR proto všechny trasy bez námitek povolily.

Na tratích, z nichž tři míří na vrchol Špičák, jsou tabule s desaterem o pohybu, mapky získají lyžaři zdarma na nádražích a v infocentrech a na všech informačních serverech o oblasti. "Tento druh sportu přišel do ČR velmi rychle, chceme být na jeho nápor připraveni," dodal Janďura.

Nejjednodušší trasou je výstup za čerpací stanicí v Železné Rudě na hráz Čertova jezera a odtud po žluté do areálu Špičák. Nejtěžší vede pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku, zpět po černé nejprudší sjezdovce Šance. Podle toho, jak se projekt osvědčí, by se ve spolupráci s lyžařskými areály mohl rozšířit.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat