Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Olympijské muzeum či vinice. Navštivte Ženevu i její okolí

Cestování

  8:00
Je sevřená mezi dvěma pohořími. Stejně jako obrovské ledovcové jezero, na jehož břehu leží. V politickém kontextu je velkoměstem, podle počtu obyvatel ale jeho význam odpovídá Plzni. V každém případě je to příjemné místo pro život i cestování. Taková je Ženeva, druhé největší město Švýcarska.

Ženeva a Ženevské jezero foto: Shutterstock

Ženeva je díky mnoha sídlům mezinárodních organizací, bank a firem multikulturním městem. Opravdových Švýcarů tady moc nenajdete. I proto tu francouzštináři svá nadřená slovíčka kolikrát ani nevyužijí.

„Jednou jsem v restauraci místo o popelník požádala o Popelku a číšník z toho udělal takové haló, že jsem byla pro zábavu celé kavárně,“ vzpomíná na své jazykové začátky Marcela Bonková, původem Slovenka, která v Ženevě žije už jedenáct let. S angličtinou, případně němčinou si prý v okolí Ženevy rozhodně vystačíte.

Bez šetření to nejde

Až na ceny je Ženeva k turistům maximálně vstřícná. Začíná to vlastně už na letišti, kde si každý, kdo do Ženevy přiletí, může zdarma vzít lístek na autobus nebo tramvaj s hodinovou platností, aby se pohodlně dostal například do centra města. Zadarmo mohou městskou hromadnou dopravu využívat i ti, kdo bydlí v hotelu.

Marcela Bonková

Marcelina cesta do Ženevy po studiích na fakultě ekonomických a sociálních studií vedla přes Německo. Teprve odtud bez znalosti francouzštiny zamířila na tři měsíce do Švýcarska jako au pair do rodiny amerického diplomata. Hlídání dětí opustila a nyní pracuje v softwarové firmě. V Ženevě žije už jedenáct let. Tahákem je továrna na čokoládu slavné značky Maison Cailler ve vesnici Broc. Jen je dobré přijet brzy ráno, jinak hrozí dlouhé čekání.

Ušetřit na dopravě mohou ale také turisté, kteří před drahým bydlením v hotelích dávají přednost například ubytování v soukromí, takzvanému couchsurfingu. Pro ty je výhodné pořízení Geneva Passu, který při koupi přes internet stojí na jeden den 22,50 franku, na dva dny 31,5 franku. V ceně je doprava po městě zdarma, a to i lodními taxíky. Zdarma je například i lanovka na horu Sal`eve, odkud je nádherný výhled na Ženevu, jezero i Mont Blanc, a vstup do některých muzeí. „Kdo si atrakce nabízené zdarma naplánuje na jeden den, investice do Geneva Passu se mu určitě vyplatí,“ říká Marcela.

Většina návštěvníků ve Švýcarsku velmi rychle zjistí, že bez přemýšlení o úsporách to v této zemi příliš nepůjde. I při nákupu v supermarketu je totiž potřeba počítat s cenami přibližně třikrát vyššími, než na jaké jsme zvyklí v Česku.

Ženeva

Levné a kvalitní zboží nabízí například síť obchodů Coop. Kdo chce v Ženevě zajít do restaurace, musí počítat, že s útratou pod 20 franků za osobu téměř nikde neuspěje. „Dobrý oběd za dobrou cenu nabízí třeba maličké bistro Le Consulat, také známé jako Petit Basque, ve starém městě pod náměstím Place de Bourg de Four. Majitel a číšník v jedné osobě je stále usměvavý baskický Španěl a nabízí dobrá jídla za dobrou cenu, která patří rozhodně mezi ty nižší,“ radí Marcela a dává ještě jeden tip na pro ty, kteří by raději obědvali na břehu jezera: „Vyrazte na veřejné koupaliště na levé straně jezera, které se jmenuje Bains des Pacquis.“

Nevýhodou ovšem je, že tato i další městské pláže jsou hlavně během víkendů přeplněné. Proto se vyplatí vyrazit na pláž blíž francouzským hranicím do vesničky Hermance, kde se dá i potápět. Dostanete se tam pohodlně na kole, půjčení vyjde přibližně na 10 až 12 franků na den, případně lze využít auto či příměstský autobus.

Hodinky ukryté ve špercích

Koho procházky po městě nebo odpočívání u jezera nebaví, určitě by neměl vynechat muzeum hodinek značky Patek Philippe. Návštěva bude bavit určitě i dámy. Expozice ve třech patrech totiž představuje někdy až neuvěřitelné umění hodinářských mistrů, kteří miniaturními hodinami ukrytými například ve špercích zásobovali královské rodiny až čtyři století nazpátek. Vstup pro dospělého stojí 10 franků, s Geneva Passem je zdarma. Dostanete se sem autobusem číslo 2 nebo 9, zastávka se jmenuje Bains.

Pokud toužíte po přírodě, využijte lanovku na francouzskou horu Sal`eve, která se vypíná nad Ženevou. Dostat se k ní dá během chvíle městským autobusem číslo 8. Stačí jen vystoupit na konečné a dojít pěšky zhruba jeden kilometr ke stanici lanovky. Ta je pro majitele Geneva Passu opět zdarma. „Je odtud nádherný výhled na Ženevu a jezero. A když od vyhlídky u lanovky vyjdete ještě zhruba kilometr po stezce do kopce, otevře se vám panoráma s horou Mont Blanc. Je to oblíbené piknikové místo obyvatel Ženevy,“ vysvětluje mladá Slovenka.

Ženeva

Díky tomu, že Sal`eve leží na francouzském území. je tu i o něco levnější restaurace. Příjemně a ve srovnání s Ženevou i výrazně levněji se lze najíst také v malém dřevěném domečku u východu z lanovky, kde vám udělají zapečenou bagetu se sýrem a šunkou a natočí pivo.

Česká hokejka v olympijském muzeu

Kdo do Ženevy nepřijel vlastním autem, může si ho půjčit. Nejlevněji to vychází na letišti s internetovou rezervací z Česka. Vyrazit můžete například na západ od Ženevy směrem na Lausanne. Cíl? Oblast Gruy`eres, vzdálená 120 kilometrů. Cestou se nabízí zastávka přinejmenším na dvou místech. Tím prvním je samotné Lausanne, které má krásné historické centrum a olympijské muzeum, kde vás hned u vstupu přivítá socha Emila Zátopka. Vstupné je bohužel vysoké -18 franků pro dospělého, 10 franků pro dítě, půjčení audioprůvodce vyjde na 5 franků.

Líbit se tu bude fanouškům sportu. Návštěvníci se seznámí s olympijskými městy, prohlédnout si lze i všechny pochodně. V expozicích sportů tu objevíte českou hokejku, plavky nejpomalejšího plavce či bob švýcarských závodníků. Další část tvoří pravidelně obměňované tematické výstavy.

Následující zastávka může být procházka po vinicích v oblasti Lavaux, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Stačí zajet do některé z vesniček, nechat tam auto a vydat se na jednu z mnoha dobře značených stezek, na nichž si jen užívejte klid a nádherné výhledy na Ženevské jezero a nad tím se tyčící pohoří. Nejkrásnější výhledy do krajiny jsou později odpoledne, když už je slunce nízko. „Během procházky určitě narazíte na místa, kde bude možné místní vína i degustovat,“ nabízí tip na výlet Marcela Bonková.

Ženeva

Půl hodiny jízdy od Lavaux leží oblast Gruy`eres. Zatímco až dosud se krajina kolem jezera příliš nelišila, zde najdete Švýcarsko takové, jaké ho známe z pohlednic a reklam. Kopce s pastvinami, kde nechybí stádo krav. Najdete tu kilometry dobře značených turistických tras s krásnými výhledy do krajiny a typické dřevěné domy, kde ještě dnes mnohdy není ani elektřina.

Jenže to není zdaleka to jediné, co návštěvníky do této části Švýcarska táhne. Kromě přírody je to také slavný sýr gruy`ere. Právě tady ho vyrábí, což je možné na vlastní oči vidět přímo ve vesnici Gruy`eres, kde je veřejnosti přístupná továrna a muzeum tohoto sýra, jehož se nyní vyrábí více než legendárního ementálu.

Dalším tahákem této oblasti je továrna na čokoládu slavné značky Maison Cailler v nenápadné vesnici Broc. Dospělí dají za vstup 10 franků, děti do 16 let nebudou platit nic. „Je dobré do ní přijet brzy ráno, o víkendu to platí dvojnásob. Jinak hrozí dlouhé čekání na další prohlídku,“ radí Marcela Bonková, podle níž ale někdy nezbytné čekání stojí za to: „Kdo někdy nechtěl navštívit továrnu na čokoládu,“ dodává.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...