Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opravdového boháče na Novém Zélandu podle šatů nepoznáte, říká Češka

Češi v cizině

  6:11
Naďa Burešová se na Nový Zéland přestěhovala před čtyřmi lety. „Naprostá většina místních tu nemá potřebu si něco dokazovat okázalým oblečením, auty či arogantním chováním a opravdové boháče tu podle vzezření nemáte šanci poznat. V bance se k vám chovají stejně pokud přijdete v obleku nebo v kraťasech, tílku a flip flops,“ říká.

Naďa Burešová foto: Tony Pope

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Bezprostředně po příletu na Nový Zéland do Christchurch v červnu 2012 mě šokoval stav, ve kterém se město nacházelo. O ničivém zemětřesení v únoru 2011 jsem samozřejmě věděla, nicméně jsem předpokládala, že rekonstrukce probíhají v plném proudu a centrum města, které bylo nejvíce postižené, opět ožívá. Přivítalo mě ale více méně město duchů doplněné pošmourným počasím, protože v červnu na Novém Zélandě začíná zima. Banka, do které jsem si šla otevřít účet byla v provizorním „shipping container“ a spousta obchodů, které se předtím nacházely v centru města byly premístěny do těchto kontejnerů. Pro zajímavost tyto kontejnery stále v Christchurch jsou pod názvem RE:start mall. Hned po odjezdu z Christchurche se mi nálada výrazně zlepšila, protože jsem odjela pracovat do lyžařského střediska nedaleko malebného Lake Tekapo. Tato oblast podle mého názoru patří k nejkrásnějším místům na zemi. Také mě po příjezdu zaujala hlavně pohoda, která vyzařovala z místních obyvatel. Život tu plyne jaksi pomaleji a spousta „problémů“ se tu řeší mávnutím ruky a často používaným výrazem „No worries.“

Naďa Burešová

Vystudovala jsem Ing. na VŠE v Praze obor Mezinárodní politika a diplomacie, nejdříve jsem pracovala v zákaznickém servisu v leteckém průmyslu v Praze, na NZ jako servisní technik snowboardů a recepční, v Kanadě jako Office managerka v heli-skiing lodge a přes léto rybářské lodge, v Rakousku jako office manager v horské úrazové klinice v Alpách a opět na NZ jako provozní manager v autopůjčovně.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Asi nejvíce se mi na Novém Zélandě líbí, že si tu z naprosté většiny nikdo na nic nehraje a s každým tu zacházejí stejně. Například moji šéfové, kteří byli multimilionáři chodili v gumákách a otrhaných kraťasech a jezdili sice pěkným, ale už poměrně odsloužilým autem, nikdy se nad nikoho nepovyšovali a i s uklízečkou jednali jako se sobě rovnou. Tento fenomén jsem s úžasem sledovala po celém Zélandě. Naprostá většina místních tu nemá potřebu si něco dokazovat okázalým oblečením, auty či arogantním chováním a opravdové boháče tu podle vzezření nemáte šanci poznat. V bance se k vám chovají stejně pokud přijdete v obleku nebo v kraťasech, tílku a flip flops.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Chystám se do Česka vrátit toto léto. Toto rozhodnutí jsem dlouho zvažovala, a jelikož jsem v Česku už čtyři roky nežila, tak mám trochu obavy, zda se mi povede znovu zapadnout do české společnosti. Nicméně moje rodina a přátelé jsou mi dobrou motivací se o to pokusit.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nejvíce mi chybí asi svíčková a tatarák. A pak samozřejmě chléb, obyčejná Šumava. Kdo nejedl víc jak rok pouze toustový chleba neporozumí... Každé Vánoce jsem poctivě vařila rybu a bramborový salát, který se zejména v Kanadě setkal s velkým úspěchem místních a o recept na něj byl velký zájem.

Naďa Burešová

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Naprostá většina Novozélanďanů i Kanaďanů ví přibližně, kde Česká republika leží a většinou jim naskočí i asociace historického města když zmíním, že jsem z Prahy. Velké procento Novozélanďanů Evropu minimálně navštívilo, poměrně dost jich nějakou dobu pracovalo ve Velké Británii. Dost Kiwis mi začne vyprávět o jejich cestě do Evropy, jaká místa navštívili, jak je fascinovala evropská historie a kultura a jak je vše blízko.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Novozélandská politika se od té české liší diametrálně. V první řade je Nový Zéland nejméně zkorumpovanou zemí na světě. Problémy jsou tu jaksi daleko a velkým skandálem tu bylo, když prime minister John Key zatahal servírku za culík.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...