Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Při lovu keše se mu zabil kamarád. U geocachingu neriskuji, říká hráč

Geocaching - populární outdoorová aktivita, při níž hráči hledají schránky v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geocaching - populární outdoorová aktivita, při níž hráči hledají schránky v... | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Otto Šleger se geocachingu věnuje pět let. Příznivci této hry na pomezí sportu a turistiky ho ale znají spíše jako hráče Ottik5. K první „kešce“ ho přivedl jeho syn, od té doby se pro něj „kešování“ stalo aktivitou, které věnuje veškerý volný čas.

Cílem mezinárodní outdoorové hry geocaching je pátrání po krabičkách umístěných v přírodě pomocí GPS navigace. U nás ji provozují tisícovky nadšenců, takzvaných „kačerů“. I kvůli rizikovým lokalitám, kde jsou některé „keše“ umístěné, vzbuzuje hra mnohé kontroverze a často se diskutuje o její nebezpečnosti.

Jak ale takový geocaching vypadá v praxI? A proč by i sebevětší dobrodruh neměl „lovit“ každou keš? Šleger od roku 2009 nasbíral necelých deset tisíc cachí (keší) - asi čtvrtinu z nich ulovil v Česku, za zbylými vycestoval do zahraničí. A dvanáct jich také sám založil.

Lidovky.cz  Dostal jste se při geocachingu do nějaké nebezpečné situace?
Myslím, že ne, jen občas jsem měl špatný a nejistý pocit. Třeba když jsem se pro kešku potápěl k vrtulníku do patnáctimetrové hloubky... Do té doby jsem se totiž potápěl pouze v moři. Ve sladké vodě, kde byla viditelnost na dva metry, to bylo o dost složitější. Jinak se ale do ničeho vysloveně nebezpečného nepouštím. Ani nemám odlovené keše, které se nacházejí například na stromě – zažil jsem pouze, že jsme nějakého kolegu, který měl lezeckou výbavu, jistili.

Lidovky.cz  Najdou se tací, kteří hru zavrhují právě kvůli velké rizikovosti. Co si o tom myslíte?
Na to můžu říct jediné - jsme dospělí lidé a každý snad ví, co dělá a na co má. Já osobně si před každou keší, kterou jdu odlovit, zjistím informace o její dostupnosti a o náročnosti terénu. Ty jsou běžně dostupné a každý zakladatel je musí při zakládání keše uvést. Nepouštím se do keší, ke kterým je zapotřebí další vybavení, navíc chodím lovit také se šestnáctiletým synem, a ten jeden bod mi za riskování našich životů nestojí. Znám ale lidi, kteří lezou i na nejnebezpečnější kešky absolutně nejištění. Na jedné „té pětce“ (keš s nejnáročnější obtížností T5, pozn. red.) se mi takhle kdysi zabil kamarád v Německu. Spadl ze sedmimetrové výšky.

Lidovky.cz  Rozmlouval vám někdo tento adrenalinový koníček?
Moje matka - poté, kdy u nás za nevyjasněných okolností došlo k úmrtí jednoho hráče. Posléze se sice ukázalo, že to nebylo v souvislosti s geocachingem, událost ale hodně rozmázla média, bohužel především v negativním směru.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Jedna taková nepříjemná událost se stala také nedávno - v červnu se při hledání keše u zříceniny hradu Žebrák zřítil ze skály desetiletý chlapec...
Tuto keš nevlastním, mluvil jsem ale s několika „kačery“, kteří ji mají odlovenou, a co vím, na místo vedla běžně přístupná cesta. Osobně si myslím, že tam došlo k nějakému nešťastnému selhání, znovu se to ale rozmázlo v médiích, která geocaching odprezentovala jako aktivitu, při které se zabíjejí lidé. Samozřejmě jde o adrenalinovou aktivitu, stejně jako každá jiná má ale svoje kouzlo. Není nad pocit, když najdete nějakou keš s vyšší obtížností, kterou hledáte třeba půl hodiny v mlze a která je nakonec chytře umístěna v matici šroubu.

Lidovky.cz  Jak funguje samotné zakládání keše?
V první řadě musí keš splňovat jasně daná pravidla, která jsou veřejně dostupná na oficiálním serveru Geocaching.com, jenž spravuje americká firma GroundSpeak. K dispozici jsou i v češtině a každý, kdo chce zakládat keš, by se s nimi měl seznámit. Keše od sebe musí být vzdálené minimálně 160 metrů, na serveru zadáte souřadnice, kam chcete schránku uložit, ohodnotíte její obtížnost, zohledníte její okolí, zejména soukromé pozemky a podobně. V této věci mají někteří hráči mylné představy, když si neuvědomují, že soukromý pozemek je už sloupek plotu...

Lidovky.cz  Kontroluje někdo umístění keše?
Všechny základní parametry zakladatel keše odešle, a nikdo kromě něj ji nevidí do chvíle, než ji schválí takzvaný reviewer. U nás funguje asi sedm reviewerů, kteří kontrolují, jestli všechny údaje platí a jestli je krabička na vhodném místě. Zakladatele může požádat také o fotku místa pro ohodnocení terénu nebo o udání přístupových cest. Má na to cca 4 dny, potom vás buď požádá o úpravy, nebo ji schválí. Jsou dána nějaká omezení, keše by například neměly být zakládány na mostech, v kanálech, na nádražích, letištích nebo na veřejně přístupných místech, kde by mohlo vzniknout podezření, že jde o ukrývání pyrotechniky.

Lidovky.cz  Sám jste několik keší založil, setkal jste se při tom s nějakými překážkami?
Řešil jsem spíš kolizi s jinou keší. Na mapě totiž zjistíte pouze umístění klasických keší, už ale ne specializovaných keší jako multi cache, mystery cache nebo virtuální cache. Ty se na mapách nezobrazují.

Lidovky.cz  Potýkačky s policií jste při kešování nikdy neměl?
Jednou, když jsme se synem lovili v italské Bologni, jsme si jednu keš fotili na hřbitově. Protože jsme na místo dorazili až ve večerních hodinách, kdy byl hřbitov zamčený, přelezli jsme plot a pravděpodobně nás při tom někdo viděl. Když jsme se vraceli zpět, už na nás čekala policie... Pracně jsme jim tedy vysvětlili, o co jde, co tam děláme a oni byli celí nadšení a ještě po nás chtěli, abychom jim keš ukázali. U nás jsme se s policejní hlídkou při podobném případu setkali v Plzni. V tu chvíli nemá cenu cokoli zastírat, nejlepší je vysvětlit policii na rovinu, že jsem hráč geocachingu, a klidně jim keš i ukázat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Keše lovíte také v zahraničí, existují pro hru všude stejné podmínky?
Teď si uvědomuji, že jsem se jistým způsobem vlastně v ohrožení jednou cítil. Bylo to v Moldávii, když jsme navštívili separatistickou republiku Podněstří, která není pod kontrolou moldavské vlády. Sice jsme pro ni nemuseli lézt do nebezpečných prostor, kdyby se nám ale něco stalo, mohli bychom jednat o pomoci maximálně s nevládními organizacemi, nikoli s oficiální ambasádou v Kišiněvě. Už proto si této keše vážím ze všech nejvíc. Podobně rizikové je lovení keší také například v Jižní Osetii, Náhorním Karabachu.

Lidovky.cz  V kolika státech jste už keše sbíral?
V pětačtyřiceti, po celé kontinentální Evropě. Nemám ostrovy - Velkou Británii, Irsko - a přilehlé ostrovy jako je Malta, Kypr, Normanské ostrovy nebo Island. I já mám jednu vlastní keš v Kaliningradské oblasti, chystám se založit keš i v Murmansku.

Lidovky.cz  Existuje nějaký stát, kde geocaching nefunguje?
Jediný stát, který nemá keš, je Severní Korea. Tam je problém se vůbec dostat, a kvůli rušení signálu tam ani nefunguje GPS navigace.

Lidovky.cz  Hráči geocachingu by neměli být na očích veřejnosti – daří se to?
Neměli by nás při sbírání vidět, absolutní ilegalita už ale i kvůli masovosti geocachingu nefunguje. Někdy dochází k úsměvným situacím – když třeba při hledání kešky sedíte na lavičce s „mudly“ (označení lidí, kteří geocaching neprovozují) a oni to ani nespozorují.

Lidovky.cz  Čím si vysvětlujete narůstající oblibu geocachingu u nás?
Hra se v poslední době hodně rozšířila zejména díky rapidnímu zlevnění navigací a dostupnosti mobilních aplikací. Já tedy jejich příznivcem nejsem, většina z nich totiž nemá dostatečně podrobné mapy – bývají očesané o vrstevnice, polní cesty nebo skály, což je při pohybování v terénu docela problém.

Lidovky.cz  Je léto, období, které aktivitám v přírodě jako je geocaching nahrává. Jaké máte nejbližší plány a vyhlídky na „lov“?
Jelikož se blížím k deseti tisícům odlovených keší, chtěl bych tu jubilejní ulovit na olympijském stadionu v Mnichově při příležitosti takzvaného Giga Eventu, kterého se letos v srpnu zúčastní víc jak pět tisíc lidí. Chystám se se synem také do Norska, kde bychom rádi odlovili keš na North Capu, nejsevernějším bodu Evropy.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...