Památky, které musíte navštívit. Přinášíme 10 tipů

Santiago de Compostela  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Santiago de Compostela |

Španělská pevnost Alhambra, koloseum v Římě nebo opevnění Starého města v Dubrovníku. Monumentální a krásné stavby, které stojí za vidění. Renomovaný cestovatelský server tripadvisor.com vybral deset nejkrásnějších evropských památek. Které to jsou a kam se za nimi vypravit?

Mešita-katedrála v Cordobě (Španělsko)
Jedna z nejpozoruhodnějších staveb v Evropě, která v sobě spojuje styly, které se ve Španělsku v průběhu let objevovaly. Stavět ji začali v 8. století na pozůstatcích katedrály San Vicente. Ačkoli je to stavba, která je velice důležitá pro islámský západní svět, najdeme uvnitř stavby také kříž.

Chrám vzkříšení Ježíše Krista v Petrohradě.

Chrám vzkříšení Krista v Petrohradě (Rusko)
Jedna z mnoha církevních památek na území Ruska. Pravoslavný chrám se nachází na břehu Jekatěrinského kanálu, v místech, kde byl v roce 1881 spáchán atentát na cara Alexandra II., který později na následky zranění zemřel. O dva roky později začala stavba. Na místě, kde byl car zabit, stojí kříž z černého křišťálu.

Bazilika Svatého Petra (Vatikán)
Někdy bývá také nazývaná jako Vatikánská bazilika a je jednou ze čtyř římských papežských bazilik. Stojí na posvátném místě, byl zde ukřižován a také pohřben jeden z apoštolů, po kterém je také bazilika pojmenovaná. Na její stavbě se podílelo mnoho významných architektů, mimo jiné také Rafaelo či Michelangelo.

Tady je nejlepší začít s prohlídkou města. Rynek je ze čtyř stran obklopen měšťanskými domy. V jeho středu se nachází rozsáhlá budova radnice, která je renesanční a gotickou památkou.

Náměstí Rynek v Krakově (Polsko)
Hlavní krakovské náměstí leží v části zvané Staré město. Jedná se o největší náměstí ve městě a zároveň o nejstarší středověké náměstí v Evropě. Budovat se začalo ve 13. století, kdy byl Krakov zničený po tatarských nájezdech.

Opevnění Starého města v Dubrovníku (Chorvatsko)
Centrum Dubrovníku je zapsané na seznamu chráněných památek UNESCO. Tvoří ho totiž Staré město, které je obehnáno dvoukilometrovými hradbami, které pocházejí z 8. až 17. století. Součástí hradeb, které jsou v některých místech široké až šest metrů, byla i pevnost Svatého Jana u přístavu. Pokud byste se po hradbách chtěli projít, počítejte tak se třemi až čtyřmi hodinami.

Alhambra, Španělsko

Alhambra v Granadě (Španělsko)
V arabštině znamená Alhambra doslovně Rudý hrad. Alhambru postavili ve středověku Maurové. Je to komplex paláců a pevností, kde sídlili maurští panovníci Granady. Nachází se na kopcovitých terasách na jihovýchodní hranici města.


Královský palác Alcazár v Seville (Španělsko)
Město Sevilla ve španělské Andalusii se může chlubit jedním z nejkrásnějších evropských paláců. Původně se jednalo o maurskou pevnost. V roce 1987 byla celá stavba přiřazena ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO a to rovnou i s katedrálou a indickým archivem.

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela (Španělsko)
Poutní cestu (Svatojakubská cesta) do hlavního města Galicie podnikají každý rok tisíce lidí. Poutním místem bylo ale Santiago de Compostela již do středověku. V katedrále v Santiagu totiž leží ostatky svatého Jakuba Staršího (ve španělštině Santiago).

Sienská katedrála (Itálie)
Katedrála v italské Sienně propojuje dva slohy - gotický a románský. Navíc zkušené oko, může odhalit i prvky pisánské architektury. Sienský dóm se pyšní sochařskými díly od Nicoly Pisana, Donatella, Michelangela a cyklem fresek od Pinturicchia.

Koloseum v Římě

Koloseum v Římě (Itálie)
Koloseum se nachází v samém centru hlavního italského města, stavba je považována za nejimpozantnější památku starověkého Říma. Původní název kolosea byl Flaviánský amfiteátr, neboť bylo postaveno pro jednoho z císařů Flaviánské dynastie. Současný název pochází až z 8. století.

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz