Památky slaví. Škodovka zve na mejdan zdarma

Škoda 1100 MBX | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda 1100 MBX | foto: VentYl (Wikipedia)

České hrady a zámky slaví Mezinárodní den památek. Ten sice připadá na 18. dubna, ale už o víkendu vám nabídnou zajímavé akce. Důvod k oslavám má i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto - připomíná si 20 let spolupráce s koncernem Volkswagen a na sobotu připravila bohatý program. Teď už si jen vyberte, kam vyrazíte na výlet.

Oživlé obrazy na hradě Bouzov
16. - 17. dubna, od 10 do 14 hodin, Bouzov, www.hrad-bouzov.cz
Na hradě Bouzově na Olomoucku o víkendu ožijí postavy, které jindy na diváky pohlížejí jen z obrazů či jako sochy. Návštěvníci mohou po oba dny potkat při prohlídkách například Marii Burgundskou, svatou Kateřinu a Barboru či medvědy, kteří se hradními příkopy proháněli v 60. letech minulého století. "Postavy budou na několika místech vyprávět svůj příběh. Návštěvníci dostanou kvíz s úkoly a na základě získaných informací budou odpovídat na otázky. V pokladně je pak čeká malá odměna," uvedla Foltasová. Oživlé osobnosti se budou po hradu pohybovat v sobotu i v neděli od 10:00 do 14:00.

Hrad Bouzov

Slavné Gočáry v doprovodu architektky
16. 4. od 14 do 16 hodin, Zoologická zahrada hl. m. Prahy, U Trojského zámku 3/120, Praha, www.zoopraha.cz

U příležitosti Mezinárodního dne památek přichystala Zoo Praha na sobotu komentované prohlídky historicky cenných Gočárových domů. Prohlídky začínají ve 14.00, 14.30, 15.00 a 15.30 hodin. Veškeré dotazy návštěvníků k historii Gočárových domů architekta – památkářka Ing. Anna Barbora Zídková z Odboru památkové péče MHMP. Nemusíte se ani objednávat předem, vstup je zdarma.

Gočárovy domky v pražské zoo

Den otevřených dveří v závodu Škoda Auto
16. 4., od 9 do 16 hodin, Mladá Boleslav, www.skoda-auto.cz
Milovníky rychlých aut jistě potěší akce v mladoboleslavské škodovce. Areál hlavního závodu se v sobotu otevře veřejnosti. Na návštěvníky čeká prohlídka výrobních hal, ukázky výrobních postupů a technologií. Přichystán je i bohatý kulturní program včetně vystoupení známých hudebních interpretů. Vstup je zdarma.

Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi.

České Budějovice jak je neznáte
16. 4., od 9 do 16 hodin, České Budějovice, www.c-budejovice.cz
V Českých Budějovicích můžete v sobotu navštívit řadu jindy nepřístupných památek, prohlédnout si českobudějovickou radnici nebo vodárenskou věž. Prohlídky radnice s průvodcem se konají vždy v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin. Den památek také ozvláštní doprovodný kulturní program plný hudby a nevšedních zážitků. Například na nádvoří domu U Beránka se bude fotografovat dědečkovým fotoaparátem, kdo přijde v prvorepublikovém kostýmu, bude portrétován zdarma.

Zámek ve Vranově nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí oslavuje řeku
16. 4., 14 hodin, Vranov nad Dyjí, www.zamekvranov.cz
Jelikož letošním tématem Dne památek je kulturní dědictví vody, zámek Vranov si připomene úlohu řeky Dyje. Především pak to, jak tento přírodní fenomén ovlivňoval stavbu vranovské památky a osudy lidí. Zahájení prohlídky je ve 14 hodin v pokladně zámku. Na akci je nutné se předem obědnat. V tento den se veřejnosti zdarma otevře i zámecká kaple a středověká zřícenina Nový Hrádek.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Najdete na Lidovky.cz