Válečnou vřavu z počátku 19. století v Libereckém kraji připomíná už jen památník v krajském Liberci, ten ale na obnovu čeká.
Památník nedaleko Frýdlantu vznikl na počest padlých rakouských důstojníků a vojáků při šarvátkách v Tongrundu. Boje ze srpna 1813 byly předzvěstí největší bitvy napoleonských válek, která se uskutečnila u Lipska a při níž Napoleon utrpěl těžkou porážku.
Památník v Kunraticích odhalili poprvé v roce 1913 při 100. výročí od šarvátek u Tongrundu, chátrat začal po druhé světové válce. Zmizely deska s nápisem i vojenský kříž v dubovém věnci a místo zarostlo náletovými dřevinami. Léta opomíjený památník stojící na pravé straně silnice směřující od Kunratic do Frýdlantu začal ze spár zapomnění vysvobozovat před devíti lety nadšený amatérský historik a "napoleonista" Pavel Kněbort.
Místo láká i turisty
Do obnovy památníku se před třemi lety zapojila i obec. "Cílem bylo navrátit důstojnost tomuto místu," uvedl starosta. Předpokládal také, že by se toto místo mohla stát zajímavým i pro turisty. "Vyhledávaný cíl to asi nebude, ale pár nadšenců napoleonistiky by se u něj zastavit mohlo," poznamenal.
Památník tvoří přesné repliky původní desky a vojenského kříže. Deska se vytvářela na základě pozůstatků původní desky a kříž podle dochovaných fotografií. Obě repliky jsou vyrobené fosforbronzu, který je věrnou kopií bronzu, avšak pro zloděje je bezcenný, neboť se jedná o směs pryskyřic.