Parádní lyžovačka i lahůdky přímo z pánvičky. To je Obereggen

Obereggen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obereggen | foto: Reprofoto

Lyžařské středisko Obereggen najdete v Jižním Tyrolsku, asi 20 km od Bolzana. Přestože se jedná o menší lyžařské středisko, svou nabídkou zimních radovánek si nezadá s těmi většími. Kromě převážně červených sjezdovek zde najdete i úžasný snowpark a sáňkařskou dráhu. Občerstvení pak nabízejí stylové dřevěnky.

Lyžařský areál Ski Center Latemar s celkem 44 km tratí propojuje tři lokality – Obereggen, Pampeago a Predazzo ve Val di Fiemme. U každého najdete velké parkoviště, kde zdarma zaparkujete. Z Obereggenu (1550 m) a Predazza (1018 m) se vyvezete kabinkovými lanovkami do 2170 m, abyste si už pak nemuseli sundávat lyže. Všude se už pak budete vozit jen pohodlnými sedačkovými lanovkami.

Lyžuje se většinou na perfektně upravených červených tratích se západní orientací nad hranicí lesa, takže sluníčko vám olizuje tváře až do posledního sjezdu. Kdo ale dává při lyžování přednost adrenalinu v krvi, jistě se vypraví k chatě Passo Feudo, anebo Latemar Hütte, odkud vedou strmé černé tratě. Začátečníci zase pravděpodobně ocení modré sjezdovky, které nabízí Pampeago.

Tipy na cestu

* Chcete-li jet najisto a znát včas sněhovou předpověď, stačí zaslat sms na tel. 340 4320313, napsat jednoduše "s" jako sníh a během sekundy se vám na displeji mobilu objeví nejčerstvější zpravodajství.

* Budete se možná divit, ale ve většině zdejších restaurací se domluvíte česky nebo slovensky. Naši krajané si sem totiž velice často jezdí přivydělávat jako číšníci. Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie a domov majestátních Dolomit, je od Prahy vzdálené jen 680 km.

Noční lyžování a sáňkování
Kdo však místo lyží dává přednost snowboardu, bude mile překvapen. Mezi Obereggenem a Pampeagem je dobře vybavený snowpark ve výšce 2 032 m, který nabízí 80 m dlouhou strojově upravovanou half-pipe i množství skoků a railů. Zkrátka nepřijdou ani milovníci sáněk. Od chaty Laner Epircher totiž vede až do Obereggenu speciální sáňkařská dráha. Sáňky s sebou vozit nemusíte, dají se zapůjčit u dolní stanice.

Informace o areálu Obereggen

Sjezdovky: celkem: 30 km
modré: 10 km
červené: 18 km
černé: 2 km
Uměle zasněžováno: 89 %
Vleky: 22 140
Celková kapacita: 35 000 os/h

Romantici jistě využijí nabídku, kdy je v Obereggenu každé úterý a pátek prodloužené lyžování od 19 do 22 hodin. Reflektory je osvětlená nejen sjezdovka, ale i sáňkařská dráha. Po parádní lyžovačce ale zábava nekončí. Je místním zvykem, že ještě v lyžařském oblečení si před odchodem ze sjezdovky zaskočíte na aprés–ski, které se pořádají v útulných chatách, na svazích nebo i mimo ně. Nejoblíbenější je unikátní bar ve tvaru týpí v Obereggenu.

Netradiční ubytování
Ubytovat se můžete ve zdejším Sporthotelu Obereggen, kde vám hned v recepci vyrazí dech teplem sálající krb uprostřed místnosti. Hotel je ale vyhlášený ještě další oblíbenou raritou – každou středu se zde pořádají "aperitivy" přímo v kuchyni. Hosté mohou sledovat kuchaře při práci a ochutnávat přímo z pánviček a kastrolů. Připravují se krevety, uzený losos, smažená žebírka jako jednohubky, taštičky plněné špenátem či parmezánem nebo šampaňské s ovocem.

Praktické informace

Více informací o středisku Obereggen najdete na webu www.obereggen.com a výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/balicky.

FacebookJižní Tyrolsko najdete i na Facebooku – www.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v Jižním Tyrolsku.

O dění v Dolomiti Superski budete v obraze na http://www.facebook.com/dolomitisuperski

YoutubeYoutube video z Obereggenu hledejte na http://www.youtube.com/ hledáním "The best of Trailer"

Kuchyň se blýská čistotou, a tak se Italové mají opravdu čím chlubit. Navíc každý večer má zdejší restaurace výzdobu v jiném stylu – mořské dary, romantika při svíčkách a mnohé další. Po vydatném lyžování se můžete uvolnit v senné či mléčné lázni podle starobylých tyrolských tradic nebo ve wellness oáze se saunou a parní lázní. Z Obereggenu si zaručeně přivezete nejen dobrou náladu, ale také spoustu nevšedních zážitků.

Jana Hájíčková
redaktorka časopisu Překvapení

Najdete na Lidovky.cz