3. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Parním vlakem do muzea Merkuru. Tipy na víkend

Merkur po celém domě. Sběratel polytechnických stavebnic pro děti Jiří Mládek se svému koníčku věnuje více než 30 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkur po celém domě. Sběratel polytechnických stavebnic pro děti Jiří Mládek se svému koníčku věnuje více než 30 let. | foto: ČTK

Víkend bude zajímat především milovníky vlaků a železnic. Nostalgické jízdy se uskuteční hned na několika místech republiky. Z Hradce Králové vyjede parní lokomotiva, která vás doveze až do Hronova. Odtud se můžete vydat do Police nad Metují, kde je muzeum stavebnice Merkur. Nabízí se také výlet Podbrdským motoráčkem na Karlštejn. Tam navíc v neděli dorazí Královský průvod z Hradu a bude se slavit.

Parním vlakem do muzea stavebnice Merkur
4. 6., od 8:50 do 17:50 hodin, Hradec Králové - Hronov - Police nad Metují, www.spolecnostzeleznicni.cz

Svezte se parním vlakem. Vyjíždí v sobotu v 8:50 z Hradce Králové (hlavního nádraží) a jede přes Jaroměř a Náchod do Hronova. Z hronovského nádraží pak pojede zvláštní autobus do muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Zpět z Hronova historická souprava vyjede v 15:20. Za zpáteční jízdenku zaplatíte 250 korun, děti mají slevu. Více informací ZDE.

Parní vlak (ilustrační foto)

Železniční muzeum a chodby pevnosti
Z parního vlaku můžete vystoupit například i v Jaroměři. Vedle nádraží se v bývalém depu (výtopně) nachází druhé největší železniční muzeum na území České republiky s velkými sbírkami lokomotiv, vozů a dalších zařízení týkajících se železniční tématiky. Pokud předložíte jízdenky z parního vlaku, budete ušetříte na vstupném 20 korun. Více informací ZDE

Nedaleko města Jaroměř se nachází Pevnost Josefov, kde si můžete prohlédnout spletité chodby v podzemí nebo navštívit Vojensko – historické muzeum. Více informací ZDE. Zpáteční jízdenka z Hradce do Jaroměře vás vyjde na 100 korun, zvýhodněná je za 70 korun.

Výstava trabantů a veteráni v Českém ráji
5. 6., od 11 do 13 hodin, Rokycany - Masarykovo náměstí, www.rokycany.cz

Klasický bílý trabant

Pokud si chcete připomenout a dětem ukázat toto bakelitové vozítko, vyražte do Rokycen. Koná se tu výstava trabantů. Všechna auta se shromáždí už v sobotu na parkovišti u zimního stadionu, kde proběhne jízda zručnosti. Hlavní gró celé přehlídky však proběhne v neděli na Masarykově náměstí.

V Českém ráji se zase koná přehlídka veteránu. Historické automobily vyrobené do roku 1945 můžete o víkendu obdivovat na Žižkově náměstí v Jičíně. Odtud se vydají na pohodovou jízdu Českým Rájem.

Podbrdským motoráčkem na Karlštejn
od 5. 6., každou neděli, Zdice - Lochovice - Liteň - Zadní Třebaň - Karlštejn, vlak vyjede ze Zdic ve 12:13, www.kzc.cz

Podbrdský motoráček vyjede poprvé tuto neděli ze Zdic až na Karlštejn. Od 10 hodin je otevřeno ve Zdicích Muzeum silniční a železniční techniky.

Karlštejn

Historickým vláčkem můžete vyrazit ve 12:13 ze Zdic přes Lochovice po "liteňské lokálce" Podbrdskem až do Karlštejna. Cestou můžete navštívit Muzeum Svatopluka Čecha v Litni, v Karlštějně pak muzea betlémů, československého opevnění nebo voskových figurín. Největším lákadlem v Karlštejně je určitě prohlídka hradu Karla IV.


Královský průvod z Prahy na Karlštejn
4. - 5. 6., Praha - Radotín - Černošice - Dobřichovice - Lety - Řevnice - Karlštejn, www.kralovskypruvod.eu

Královský průvod.

V sobotu se v 9:30 vydá Karel IV. se svou skupinou z Pražského hradu na Karlštejn. Dvoudení průvod bude pokračovat Nerudovou ulicí na Kampu a dále podél řeky do Radotína, Černošic až do Dobřichovic. Akce vyvrcholí v neděli v 17:00 na hradě Karlštejn. Čeká vás bohatý program. Více informací na webových stránkách akce.

Tip na literární festival pro děti a rodiče

3. až 4. 6, od 10:00 do večera, Památník národního písemnictví, Strahovské nádvoří 1, Praha, www.meander.cz/detictete

Malí i velcí návštěvníci se mohou v Památníku národního písemnictví přesvědčit, že čtení je velké a krásné dobrodružství. Na festivalu děti čeká mnoho autorských čtení, kdy budou moci naslouchat například Markétě Baňkové, Ivanu M. Jirousovi, Barboře Nesvatbové a dalším.

Představí se i řada divadel a výtvarných workshopů. Nebudou chybět ani filmy a hudební vystoupení. Více informací na webových stránkách akce.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Najdete na Lidovky.cz