Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pasti na cyklisty. Pět nejhorších míst v Praze

Cestování

  9:00
PRAHA - Cyklistická sezona vypukla naplno, hlavní město však příznivcům cestování na kole není příliš nakloněno: musejí projíždět mnoha nebezpečnými místy. Server Lidovky.cz ve spolupráci se sdružením Auto*Mat vytipoval pět lokalit, kde jsou cyklisté ohroženi nejvíce. V Praze jsou jich však desítky.

Na vltavské náplavce bylo po ránu 'jako na Václaváku'. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na nebezpečné oblasti ukázala analýza občanského sdružení Oživení z roku 2010. "Jejím cílem bylo odhalit místa, která nejvíce brání, aby po městě jezdilo více lidí. Důraz jsme kladli na centrum," přibližuje okolnosti vzniku její autor Vratislav Filler.

ČTĚTE TAKÉ:


Vůbec nejproblémovějším je dvoukilometrový úsek na Praze 1 přes Smetanovo a Masarykovo nábřeží, kudy vede cyklistická tepna A2. Kola zde musí "přeskakovat" po dlažebních kostkách, kličkovat v hustém provozu a vyhýbat se turistům. Průjezd cyklistů je zde přitom značný.    

O něco lepší je situace na křižovatce Výtoň, kudy denně projede 2600 kol. I tady mají nicméně velké potíže. "...má dobře řešený jen podélný průjezd po A2 po náplavce. Polovina intenzit ale prochází po nábřeží a v příčných směrech, kde je řešení pro cyklisty prakticky nulové," konstatuje dokument.


Zobrazit místo Nebezpečná cyklistická místa v Praze na větší mapě


Problémové je také cyklistické spojení Anděl - Palackého náměstí - Karlovo náměstí. "Ačkoliv tento úsek nevychází významně z hlediska intenzit, je to nejdůležitější v Praze neřešené příčné spojení. Bariérou je zde především Palackého náměstí," upozorňuje Fillerův rozbor.

Jako poslední nejproblémovější místo pro cyklisty označila analýza křížení Bělehradské a Křesomyslovy ulice. "Významně podvazuje průjezd cyklistů na nejvytíženějším příčném rameni A23," uvádí dokument.

Tip serveru Lidovky.cz

Jedno nebezpečné místo přidává i server Lidovky.cz. Vyšehradským tunelem se musí ve stejné stopě protáhnout cyklisté i chodci. Denně zde přitom projede až 2 tisíce kolařů. "Vedete-li kolo, nevyhnete se. Jedete-li opatrně, vyhnete se," upozorňuje specializovaný web Prahou na kole. Značky přikazují vést kolo. A toho využívá městská policie, která tady především ráno chytá ty, kteří nesesednou. Obvykle hlídka číhá za tunelem ve směru do centra.

Jen loni zde přitom strážníci udělili cyklistům 477 blokových pokut a 1551 domluv. Za co? "Bývá to například jízda po chodníku, jízda na červenou, jízda v protisměru jednosměrnou ulicí," uvedla mluvčí městské policie Jana Přikrylová. Kolik zde na pokutách policie vybrala? To nelze zjistit. "Bohužel tuto informaci nemohu poskytnout, neboť přestupky sledujeme podle jejich typu a ne podle lokality," krčí rameny Přikrylová.

Cyklisté - ilustrační foto.

Cyklisté - ilustrační foto.

I když město má seznam problémových míst k dispozici od září loňského roku, větší kroky ke zlepšení nepodniká. "V tuhle chvíli nejsou peníze, takže se toho děje hodně málo," dodává k tomu Filler. Přitom někde by nebylo nákladných úprav třeba. "Stačí, aby se změnila legislativa, jenže někde jsou proti změnám místní a na některá místa se zkrátka ještě nedostala řada," tvrdí Filler. 

I přes to se někde situace zlepšuje. V analýze lze na prvním "nebezpečném" místě najít křižovatku Nábřeží Kapitána Jaroše a Dukelských Hrdinů. Zde již ale díky úpravám cyklistům nebezpečí nehrozí. "Ke zlepšení tady ale došlo spíše díky dlouhodobému tlaku po smrti cyklisty," upřesňuje Filler.  

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat