Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Pavoučí sítě, balanc park i bikepark. Jesenické Kouty nad Desnou potěší celou rodinu

Kouty nad Desnou foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Jesenický areál Kouty nad Desnou je z loňska nově rozšířený o pestrý balanc park a zážitkovou věž, která na kouteckém náměstíčku zaujme hned na první pohled. Na kole se tu dá projíždět nejen v bikeparku, ale také kolem fotogenické Rysí skály nebo Dlouhých Strání, což je nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice.
  5:00

Chcete-li v Koutech vidět co nejvíc z jesenických krás, nechte se sedačkovou lanovkou vyvézt na Medvědí horu a dál se vydejte po svých na okruh Mravenečník. Než se naplno rozjedete vzhůru do hor, vyběhněte si na dřevěnou rozhlednu a pokochejte se výhledem do krajiny.

Okruh Mravenečník vás hned po prvním kilometru protáhne kolem Tetřeví chaty, kde doporučujeme udělat si krátkou odbočku na vyhlídku na Rysí skále, která servíruje krásná jesenická panoramata v čele s nejvyšší horou Jeseníků Pradědem.

Kouty nad Desnou v kostce:

 • Vzdálenost z Prahy 3 hod 8 min (přes Mohelnici a Šumperk)
 • 1 jízda lanovkou 340 Kč
 • Celodenní jízdné do bikeparku 500 Kč
 • Zapůjčení sjezdového kola 990 - 1300 Kč/den
 • Zapůjčení horského kola 990 Kč/den
 • Zapůjčení elektrokola 800 Kč/den
 • Koloběžka + přilba/1,5 hod 350 Kč
 • Ubytování
 • Webové stránky

Okruh nás od Tetřeví chaty vedl směrem na Margaretu (1 055 m), následně na zastávku Pod Homolí (1 055 m), odkud jsme stoupali asi do nejprudšího kopce, co na okruhu byl, ale netrvalo to dlouho a šotolina nás vyvezla až na Malou Jezerní (1 265 m). Dál už se jelo pohodlně po vrstevnici až k asfaltové cestě vedoucí na vodní dílo Dlouhé Stráně, které patří k 7 divům České republiky.

Okruh Mravenečník má 16 km a vede po lesní šotolinové cestě, takže se dá okruh zvládnout klidně i na pevném kole. Cestou si můžete užívat výhledy jak směrem do Loučné, tak i v druhé polovině výletu i na Praděd.

Z Dlouhých Strání můžete zpátky do Koutů sjet po asfaltovém sjezdu kolem dolní nádrže, my se vrátili zpátky k výstupu sedačkové lanovky na Medvědí hoře, odkud se do Koutů spouští bikeparkové trasy, které patří k nejdelším v České republice.

Nejjednodušším trailem, který je opravdu nenáročný a sjedou ho i méně zdatní bikeři, je modrá Uhlířská stopa, která začíná nevinnou pěšinkou po sjezdovce, pak se ale zanoří do lesa a nabídne krásně vyhlazené klopené zatáčky a terénní vlny do stylu populárního flowtrailu. Po krátkém sjezdu po sjezdovce a následně šotolinové cestě se Uhlířská stopa opět změní v uhlazený flow trail, který klesá pozvolně, je příjemně plynulý a nejsou tu žádné prudké úseky. Tato spodní pasáž Uhlířské stopy patří k mým nejoblíbenějším z celých Koutů.

Jesenický areál Kouty nad Desnou je z loňska nově rozšířený o pestrý balanc...
Kouty nad Desnou

Další tratí je červená Stará Medvědice, která patří mezi oblíbené sjezdové tratě velké většiny bikerů. S přimhouřeným okem můžeme i o Medvědici prohlásit, že má charakter flowtrailu, protože tu nejsou obtížné technické pasáže na kamenech a kořenech ani prudké pasáže a hlavním kořením trailu jsou klopené zatáčky a nějaké ty terénní vlny a skoky. Ve druhé polovině trati jsou na výběr dvě varianty, na té vpravo počítejte se sérií skoků, vlevo se pokračuje stále ve stejném duchu, jako je sektor předchozí. Technicky náročnější je pouze dojezd Medvědice v lese, kde se jede v prudším sklonu a po „přírodních schodech“, takže můžete mít pocit, že jste omylem přejeli na černou trať, jde ale jen o krátký úsek.

Podobný charakter má i červená trať Hřebenovka, která se v horní části klikatí pod lanovkou, je hodně hravá, nabízí různé alternativy projetí, ať se skoky, nebo bez nich. Prim tu samozřejmě hrají klopené zatáčky, které jsou později vydlážděné velkými placatými kameny. Střední část představuje rychlý průlet lesem bez jakýchkoli technických záludností, následně se dá vybrat mezi přejezdem po šotolině a mezi hravým trailem zakončeným „skákací lajnou“. Na Jump Line jsou ale skoky jen pro zkušené, takže kdo to nemá v ruce, může sjet po zábavném trailu až do Koutů.

Novinkou je kousek pod nástupem sedačkové lanovky Kid Pumptrack, což jsou malé terénní vlny a jednoduché klopené zatáčky, které jsou ideální k tréninku bikových dovedností dětí i začátečníků.

Kouty jsou klasikou i pro pořádání Českého poháru ve sjezdu, který se tu jezdí na černé trati Koutíkův sen. Tahle trať a zejména její prostřední prudká část přezdívaná „mordor“ patří mezi nejtechničtější sjezdové tratě u nás, takže si ji budou užívat spíš sjezdaři na vyšších zdvizích. Osobně se mi líbí horní část, která kombinuje kamenité sekce s kořeny, následně ale obvykle přejíždím na vyhlazenou Uhlířskou stopu nebo Hřebenovku, abych se vyhnula náročným přírodním schodům s kořeny v „mordoru“.

Kouty ovšem nejsou jen o kolech a nabízí i rodinný program. Asi nejpopulárnější dětskou atrakcí tu je obří síťová věž v rámci tzv. balanc parku, kde se děti můžou pohoupat v obřích síťových pavučinách, projít se pletivovým tunelem nebo se svézt na tobogánu. Věž nebyla snad ani na chvíli prázdná. 

Nejen věž, ale také samotný balanc park zabaví děti, ale klidně i dospělé na docela dlouhou dobu. Park tvoří balanční stezka na čerstvě posekaném trávníku, která vaši rovnováhu prozkouší hned na několika balančních překážkách, jako je chůze po dvou lanech, chůze po překlápějících se dřevěných „kachličkách“, po zavěšených houpačkách a dalších záludnostech. I to, co se občas na pohled zdálo jednoduché, dalo nakonec docela zabrat, takže tohle „hřiště“ je pro děti nejen zábavné, ale i koordinačně přínosné.

Vstup do balanc parku vyjde na celý den na 100 Kč, po celou dobu je ale přítomná obsluha, která v podstatě funguje i jako neoficiální dozor. V rámci vstupu si ale kromě balanční stezky můžete dále vyzkoušet i chůzi po slack line, workout, tedy posilování na hrazdě nebo ručkování, a také velké trampolíny, které tu měly u dětí snad největší ohlas.

Vstup do balanc parku vyjde na celý den na 100 Kč, po celou dobu je ale...

U Koutů nad Desnou nelze nezmínit nejdelší sjezd na koloběžkách, který startuje u vodní nádrže Dlouhé Stráně a protáhne vás kolem spodní nádrže zpět do Areálu Kouty. Sjezd má 17 km, trvá zhruba hodinu, odehrává se po asfaltové cestě a nabídne výhled na nejvyšší horu Jeseníků Praděd. Koloběžky si můžete půjčit u pokladen na kouteckém náměstíčku nebo přímo na Dlouhých Stráních, v obou případech za 350 Kč na 1,5 hod.

Občerstvit se v Koutech můžete u výstupu lanovky v Baru u Medvěda, kde se dá posedět na terásce s výhledem, ale také v lehátkách ve vnitřních prostorech. Zakousnout se můžete do párku v rohlíku (40 Kč), klobásky (75 Kč) nebo medovníku (65 Kč). My se tu ovšem nechali zlákat na točenou zmrzlinu (65 Kč) a můžete si vybrat duhovou, karamelovou, vanilkovou a další. Na oběd či večeři pak doporučujeme restauraci přímo v hlavním zázemí na Kouteckém náměstíčku, která nabízí například řízek s bramborovým salátem, svíčkovou nebo 8 druhů pizzy. Troufnu si ale říct, že tu mají ten nejlepší štrúdl s vanilkovou polevou, co jsem kdy jedla!

Přímo v zázemí je možné se i ubytovat v penzionu Kouty nebo v apartmánech Kouty a v ceně každého pobytu je zahrnutá i snídaně. Penzion nabízí zázemí i pro větší skupinky nebo školní kurzy, apartmány s kuchyňkou pak uvítají především rodinky s dětmi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat