2. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Pěšky na Okoř? Hlavní je cesta

Zřícenina Okoř. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zřícenina Okoř. | foto: Eliška Bramborová

Znáte to, jezdíte po světě a na zajímavých místech, která jsou přímo za humny jste nikdy nebyli. Pro mě je to například zřícenina hradu Okoř. Přesto, že leží jen 15 kilometrů od Prahy, vyšel tento výlet až letos. Cest je mnoho, ale já vyrazila z Kralup nad Vltavou. Pěšky.

S přáteli jsme šli převážně loukami a lesy a přesto, že byla slunečná sobota, na mnoho lidí jsme nenarazili. Naše trasa vedla po "červené" přes Zákolany. V tomto malém městečku, které je rodištěm Antonína Zápotockého, jsme se asi hodinu zdrželi. Upoutala nás totiž nejstarší stojící budova na našem území –  kostel svatého Petra a Pavla na hradišti Budeč. Po komentované prohlídce moderně zařízeného interiéru jsme pokračovali.

Kostel svatého Petra a Pavla, Budeč.

Kostel svatého Petra a Pavla v Budči.

Nově zrekonstruovaný viadukt po cestě na Okoř.

Obrovitý viadukt.

Šli jsme pod monumentálním viaduktem nebo brodili řeku, protože malinký můstek pro pěší strhla nedávno voda. Po třinácti kilometrech jsme konečně spatřili Okoř. Přestože jsou trosky jen zříceninou kdysi zřejmě velkolepé stavby, zcela mě okouzlila. Možná jen proto, že mě stálo veliké úsilí ji spatřit. Možná je opravdu tak krásná. I prohlídka stála za to. Uvědomila jsem si však, že největší zážitkem byla samotná cesta.

Po nepříliš dobrém a předraženém jídle v blízké hospodě jsme se dobelhali zpět do Zákolan. Odtamtud jsme dokončili cestu vlakem. Uznali jsme totiž, že je nám zdraví přednější. Bez tréningu jsme ušli za den 20 kilometrů! I když nohy bolely a pálily, stálo to za to.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

ebr

Najdete na Lidovky.cz