Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pestré slovenské lyžování. Zkuste Chopok

Cestování

  7:00
Atraktivní terény, termální voda, kterou najdete skoro všude, a standard, který se místy blíží tomu alpskému. Blízké Slovensko je pro lyžující Čechy velmi atraktivní destinací, ideální je zejména pro rodinnou dovolenou.

Nejlepší a nejznámější slovenské středisko Chopok. foto: Kateřina Sochová, SNOW

Klidný výlet do "historie"

Chcete-li zmizet někam mimo civilizaci a vymazat svou přeplněnou hlavu, vydejte se do umělé, leč tradiční osady Ski Zábava nedaleko oravské obce Hruštín. V hlubokých lesích naleznete ves jako z jiné doby, které vévodí stylová koliba s hliněnou pecí, v její blízkosti pak stojí několik roubenek s pokojíky pro turisty. Těmi jsou v zimě zejména lyžaři – přímo na rynku začíná lyžařský vlek s mírnou, ale dlouhou sjezdovkou vhodnou pro rodinné lyžování. Že je tématem místa oživování tradic, dokazuje maketa salaše přímo u sjezdovky i časté folklorní slavnosti.

Nové roubenky s pokojíky pro turisty

Skialpinismus bez policie v patách

Nejlepší sjezdovka v Západních Tatrách nabízí skvělé lyžování v kulisách divokých hor. Do nich se ale také můžete vydat na lyžích – okolí Spálené doliny je jedno z mála míst na Slovensku, kde se dá legálně provozovat skialpinismus. Celý kraj připomíná projevy původní horalské kultury, například cestou ke sjezdovce ze spádového města Zuberec minete překrásný skanzen Muzeum oravské dědiny, kam byly kdysi sestěhovány původní stavby z širokého okolí. Za návštěvu stojí i termální koupaliště v nedaleké vsi Oravice.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Dětský ráj na východ od Alp

Donovaly, známé středisko v Nízkých Tatrách, zaměřilo svou pozornost v první řadě na děti a rozšířilo svůj dětský park tak, že patří k největším na východ od Alp. Mimo jiné nabízí hned devět pojízdných pásů. Pro děti je tu i originální vesnička Habakuky, pohádkový svět, který je sestaven z patnácti chaloupek a amfiteátru s kapacitou 150 návštěvníků, kde probíhají divadelní představení pro děti. Rodiče si zatím mohou výborně zalyžovat v druhé části střediska. Na vrchol Nová hoľa tam vyváží unikátní telemix – lanovka, která střídá sedačky a kabinky.

Lyžařská střediska Vysokých Tater nabízejí kvalitní podmínky.

Restart Vysokých Tater

Po dlouhých letech strádání se podstatných lyžařských investic dočkala i nejtradičnější turistická destinace Slovenska, Vysoké Tatry. Na Štrbském plesu přibyla nová sjezdovka Furkotka, kterou doprovází nová rychlá šestisedačka. V Tatranské Lomnici vystavěli hned několik nových lanovek, rozšířily se sjezdovky a zavedl systém technického zasněžování. Díky tomu si dnes lyžaři mohou plnohodnotně vychutnat sjezd s unikátním převýšením skoro 1300 metrů. V obou hlavních centrech Tater můžete očekávat nadstandardní sněhové podmínky i nádherné výhledy.

Nejlepší středisko

Nejlepší a nejznámější slovenské středisko Chopok.

Nejlepší a nejznámější slovenské středisko Chopok je velmi podobné areálům v Alpách – má dlouhé sjezdovky všech obtížností i freeridový terén. Jeho severní strana v Jasné nabízí velmi slušný komfort a sama hora překvapí svou velikostí a rozlehlostí – Chopok je třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater (2024 m n. m.).

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...