Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět nejvyšších vodopádů Afriky - ví o nich jen málokdo

Cestování

  10:00
Vodopády mají magické kouzlo. Od pradávna vyvolávají v lidech zvláštní pocit a lákají k sobě pozornost. Jsou tajemné, spojené s mnoha starými legendami a mýty. Často byly, a v mnoha případech ještě jsou, oblasti kolem vodopádů pro místní obyvatele posvátným a nedotknutelným územím.

Vodopády na ostrově Reunion vytváří v údolích idylická zákoutí. foto: archiv CK Marco Polo

Jako by se v nich koncentrovala magická síla řeky a okolní krajiny. Není divu, že v každé lokalitě jsou vodopády vyhledávaným místem. O afrických vodopádech toho veřejnost moc neví. Samozřejmě s jednou výjimkou. Viktoriiny vodopády jsou světově proslulé. Ale kdo ví, že druhý nejvyšší vodopád na světě je Tugela Falls v Jihoafrické republice? Pojďme si představit pět nejvyšších vodopádů Afriky.

„Největší vodopád“ – pojem, který může být trochu zavádějící. Vždy záleží na tom, podle jakého kritéria vodopády porovnáváme. Nejčastěji se porovnává výška a mohutnost průtoku.

Obojí je samozřejmě velmi významně ovlivněno tím, zda se jedná o období dešťů, nebo období sucha, ale nemá smysl si příliš komplikovat život. Když se volí Miss, nevstupují na pódium dívky, které právě vstaly po probdělé noci ve vlaku z Košic do Prahy, ale krásky, které přípravou na večer trávily mnoho hodin. Dejme tedy vodopádům stejnou šanci a porovnávejme jejich parametry v době, kdy mají dost vody a padají do hlubiny v celé své kráse.

Tugela Falls, Jihoafrická republika

1. místo - Tugela Falls (Jihoafrická republika) - 948 metrů

Bez mála kilometr výšky.

Dalo by se očekávat, že bude jednou z největších atrakcí své země. Je druhým nejvyšším vodopádem na světě. Je součástí nádherné stolové hory Amphiteatre v úchvatných Dračích horách. Je posvátným místem kmene Zulu a je obklopený panenskou přírodou, která bere dech. Tugela ale takovou atrakcí zatím není. Je to neprávem, ale je to možná i dobře. Pokud se totiž k Tugele vydáte, poznáte nádherný kout světa, kam se budete chtít vracet a nebudete obtěžováni masovou turistikou.

Vodopád Tugela je vytvářený tokem stejnojmenné řeky a padá z výšky 948 metrů na téměř kolmé čedičové stěně. Je to ohromující pohled, zvlášť když je vrcholek lemován útržky mraků. Tam někde přece musí žít bohové.

Příslušníci kmene Zulu vnímali tohle místo jako hranici svého území, místo, kde vše začíná, hranici, za kterou žijí démoni. Hranici, za kterou je už jenom děs a hrůza.

Na vodopád se můžete podívat z náhorní plošiny Mont Aux Sources (vrcholku čedičové stolové hory Amphiteatre), ze které padá do údolí. Cesta je dlouhá asi 7 kilometrů s převýšením necelých 600 metrů. Druhá možnost je podle mého názoru hezčí. Můžete projít údolím podél řeky Tugely a podívat se na vodopád zespodu. Cesta je přibližně stejně dlouhá, ale nemá takové převýšení. Jdete divokou krajinou, plnou skalisek a velmi klimaticky proměnlivou.

Údolí řeky Tugely, Jihoafrická republika

Vodopád Mutarazi, tak trochu opomíjený klenot Zimbabwe.

2. místo - Mutarazi Falls - 762 metrů

Zimbabwské překvapení

Vydat se do údolí Honde ve Východní vysočině v Zimbabwe jen kvůli vodopádu Mutarazi by byla škoda. Je sice s výškou 762 metrů druhým nejvyšším vodopádem v Africe (umí ale v období sucha v říjnu klesnout až na páté místo – 479 m), ale podniknout kvůli němu 250 kilometrů dlouhou cestu z Harare by nestálo za to. Když se však rozhodnete zůstat v téhle oblasti pár dní, jistě nebudete litovat.

Od ledna do dubna je nejlepší doba pro rafting na řece Pungwe. Jedná se o rafting alpského typu, na řece obklopené krásnými horami, chvílemi velmi divoký, chvílemi poklidný až vyhlídkový. K vodopádům je několik dobrých trekových tras vedoucích neporušenou panenskou přírodou.

Doplňte svou návštěvu vodopádu Mutarazi raftingem na řece Pungwe.

V současné době, při strachu lidí cestovat do Zimbabwe, je krajina téměř opuštěná. Přesto tu funguje výborně infrastruktura a je tu naprosto bezpečno. Trek prochází národním parkem Naynga a neustále se pohybujete v nadmořské výšce nad 1800 metrů.

Je zde velmi příjemné „neafrické“ klima bez rizika malárie a jiných nemocí. Do hor se dá vyrazit i na kolech a na vodu místo raftu na kajacích. I když tu zůstanete týden, budete mít stále co dělat a okolní hory si zamilujete. Oblast vodopádu Mutarazi vás velmi příjemně překvapí.

Trou de Fer je třetí nejvyšší vodopád Afriky.

3. místo - Trou de Fer (Reunion) - 725 metrů

Pěšky nebo helikoptérou

Ať si říká kdo chce, co chce. Já nemám pochyb.Tady bydlí bůh deště! Kdyby se dělalo pořadí podle srážek spadlých nad územím vodopádů, byl by tento třetí nejvyšší vodopád Afriky (725 m) určitě na prvním místě. Vodopád padá do hluboké propasti, vytvořené sopečnou činností a vodní erozí trvající tisíce let.

Trou de Fer znamená v překladu „Železná díra“ a je ukázkou zvláštního fenoménu, tzv. kruhového vodopádu, kdy několik ramen vodopádu v podstatě tvoří kruh kolem propasti a padající voda se dole v hlubině slévá do jednoho toku, který odtéká hlubokým údolím.

Vodopád je Mekkou slaňování na Reunionu a milovníci adrenalinu z celého světa testují svou odvahu při slézání do útrob Železné díry. Je to stupeň obtížnosti, který zvládají jen ti nejlepší, a rozhodně to není žádná turistická záležitost. Ani pro nás turisty ovšem není vodopád Trou de Fer tabu. Můžeme vyrazit na trek na jeden vrcholek nad vodopádem. Potřebujeme k tomu při normálním tempu asi 5 hodin. Dva tři úseky jsou náročnější, ale jinak je vše na pohodu.

Málokde je let helikoptérou takovým zážitkem jako na Reunionu.

Co rozhodně stojí za zážitek, je výlet helikoptérou k Trou de Fer. Proletíte úzkým hlubokým kaňonem až do centra Železné díry a podíváte se na vodopády z výšky. Teprve tady si uvědomíte 725 metrů hloubky, kam padá voda z nejvyššího bodu a bere to skutečně dech.

Vodopád Blanche Cascades

4. místo - Blanche, Cascades (Reunion) - 640 metrů

Ztracený v lesích

Řeka Bras de Caverne se v jednu chvíli spustí 4stupňovou kaskádou do hloubky 640 metrů do tzv. Bílé díry. To zařazuje tento vodopád na 4. místo v žebříčku nejvyšších afrických vodopádů. Krása reunionské krajiny se projevuje i v okolí tohoto vodopádu.

Vysoké skalnaté stěny porostlé tropickou vegetací prakticky neustále smáčenou dešti, přeháňkami a mlžnými opary, lemují úzký kaňon, kterým se prodírá koryto řeky. Zařezává se stále hlouběji a hlouběji a v některých místech by se mohlo zdát, že úplně mizí.

Při hledání cesty k vodopádu dejte přednost cestě s průvodcem, protože trasa není dobře značená a můžete zabloudit v okolních lesích. Pokud se rozhodnete investovat do letu helikoptérou, doporučuji zvolit dlouhou variantu téměř hodinového letu, kdy uvidíte nejen Blanche, ale i Trou de Fer a další vodopády a vulkány i kus pobřeží.

Jinbar přitahuje pozornost návštěvníků pohoří Simien v Etiopii.

5. místo - Jinbar (Etiopie) - 500 metrů

Klenot pohoří Simien

Na pátém místě v přehledu nejvyšších vodopádů Afriky je pěkná tlačenice. Dá se za něj pokládat třeba vodopád Ndedema (Didima) v Jihoafrické republice, který má v době dešťů až 610 metrů v kaskádě 8 teras, Jinbar v Etiopii (500 m) nebo Vivienne Falls (457 m)  v Keni.

Zajímavé je, že všechny tři vodopády spojuje to, že ačkoliv jsou stovky a tisíce kilometrů vzdálené, jsou součástí Velké příkopové propadliny, vznikly ve stejnou dobu a mají velmi podobný charakter – padají úzkou úžlabinou do hlubokého sevřeného údolního koryta. Nejsou impozantní mohutností vodního toku ale především výškou, ze které padají dolů, a umístěním do horské panenské krajiny.

Vybral jsem Jinbar v Etiopii, je 500 metrů vysoký a voda je v něm po celý rok. Navíc jej najdete v dramatickém pohoří Simien, které určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako celá Etiopie.

Pohoří Simian je jedním z nejkrásnějších pohoří v Africe. Často tu narazíte na...

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Expedice Kapské Město - Etosha - Okavango - Viktoriiny vodopády - Johannesburg - 24 dní

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe.

V průběhu tohoto poznávacího zájezdu do Afriky vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků: vylezete na Stolovou horu, pojedete na kanoi po řece Orange, zdoláte gigantické písečné duny v Namibii, zažijete safari v proslulých afrických parcích a nakonec stanete u majestátních Viktoriiných vodopádů.

Král delty Okavango. Leopard.

Termín: 27.9. a pak každou sobotu

Cena: 62.990,- za 23 nocí (bez letenky)

Více informací o zájezdu

Jižní Indie - poznávací zájezd po Kerale s českým průvodcem

Pojeďte s námi objevit nádhernou část v jižní Indii - Keralu, začneme prohlídkou města Cochin, kde zrovna probíhá slavnostní otevření umělecké výstavy "Muziris Art Biennale", pokračujeme do přírodní rezevace Periyar, kde uvidíme vzácné druhy živočichů, dále se projedeme lodí po místních kanálech - backwaters a zakončíme pobyt relaxem u moře v nádherném hotelu, kde můžete vyzkoušet ajurvedické masáže i stravu, případně můžete absolvovat kurz vaření s kuchařem.

Počet účastníků skupiny je plánovaný na 10 osob.

Backwater v Kerale, Indie.

Termín : 11.12. 2014

Cena : 59.990,-  za 7 nocí

Více informací o zájezdu

Pod křídly kondora - to nejlepší z Peru

Zájezd průvodcuje majitel ck Marco Polo Jan Papež

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké, jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Machu Picchu a další místa.

Peru

Termín: 7. 11. 2014

Cena: 89 960,-  Kč

Více informací o zájezdu

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...