Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivo ve švédské hospodě? Zaplatíte tak dvě stě korun, říká Češka

Cestování

  7:00
Třiadvacetiletá Eva Wichsová pobývá na studijním pobytu ve švédském Stockolmu. Ráda vzpomíná na pocit, který měla, když do Švédska přiletěla. „Cítila jsem se úplně bezpečně, i když pro mě bylo všechno nové. A to hlavně díky lidem, kteří jsou tu hodně nápomocní a vždy, když potřebuju poradit, vím, že to nebude problém,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Eva Wichsová foto: Archiv Evy Wichsové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Žiju tady přesně tři měsíce, takže si vzpomínám docela dobře. Nejradši vzpomínám na to, že jsem se cítila úplně bezpečně, i když pro mě bylo všechno nové. A to hlavně díky lidem, kteří jsou tu hodně nápomocní a vždy, když potřebuju poradit, vím, že to nebude problém. Taky asi díky tomu, že naprostá většina populace tady mluví anglicky.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Myslím, že tak velké kulturní rozdíly nevnímám, pořád nejsem od České republiky tak daleko. Myslím, že jediný zvyk, který tady není tak obvyklý, je pití alkoholu. Češi jsou opravdu zvyklí pít o dost víc než lidé tady. Hlavně asi kvůli cenám - v barech je alkohol extrémně drahý (pivo cca 200 korun) a pokud chcete koupit lahev tvrdšího alkoholu, musíte do státního specializovaného obchodu (kde jsou ceny taky poměrně vysoké).

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Myslím si, že se vrátím, ale asi by mi nevadilo zůstat tady nebo kdekoliv jinde v Evropě. Nejsem tolik vázána na místo, ale spíš na lidi a příležitosti.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vzhledem k tomu, že skoro nejím maso ani knedlíky a další typická česká jídla, nic mi tady nechybí. Pro kamarády jsem připravila česnekovou a rybičkovou pomazánku a taky českého Kubu (kroupy s houbami) a všechno mělo obrovský úspěch.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pivo. Praha.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji i tady, i u nás. Kolik stránek mam na srovnání rozdílů? (:-)) Ne, dám jeden příklad, který o politice hodně vypovídá: lidé tady jsou na svůj stát opravdu pyšní. Na stát i na jeho politické představitele. To já moc říct nemůžu, i když bych opravdu ráda.

Čech v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...