Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pizza, růžová formule a hory odpadků. Taková je Neapol

Cestování

  6:57
Vidět Neapol a zemřít. Pravda, slavné rčení, včetně většiny turistických průvodců, vás sice odsoudí ke zkáze ještě dříve, než do tohoto fascinujícího města vkročíte či vletíte (zdejší Aeroporto Capodichino je opravdu hodně blízko k centru), ale při troše obezřetnosti a s dávkou notné improvizace si Neapol zamilujete.

Budoucnost města, stejně jako jeho vzpomínky na minulost, ale řídí majestátný Vesuv. foto: Marcela Rusňáková

Přístav vonící Thyrénským mořem, africkými uprchlíky a grilovanými chobotnicemi. Hrady všude, kam se podíváš, uličky úzké tak, že největší cenu tu mají královny italských ulic, všudypřítomné Vespy a pak auta, která jsou tak malá možná proto, že při každém parkování přijdou o kus plechu.

Domy neapolských měšťanů se hrdě pnou do výšky za kusem světla a přítmí uliček je živoucí kronikou starobylého města, založeného jako Nea Polis již starověkými Řeky. Potkáte tu japonské turisty fotící si cedule Pizza vera, protože právě tady je pizza doma, ukroutíte si krk při obdivování zdejších kostelů a paláců, které jsou opravdu vysoké, zarazí vás stovky prázdných betlémů z mechu a korku, do kterých se dokupují figurky podle přání. Ježíšek, tři králové a další biblické postavy jsou OUT, letos frčí pizzař a růžová mumie.


Pohlednice z cest na větší mapě

Stovky bufetů překypují sladkým i slaným pečivem tak, že utrpíte lepkový šok, který nejlépe neutralizujete skleničkou prosecca. Pěší toulky Neapolí mají neopakovatelnou atmosféru. Brodíte se odpadky, hlídáte si kabelku, bojíte se střídavě cholery nebo eboly, popíjíte voňavé limoncello z citrónů rostoucích na slavném pobřeží Amalfi, obdivujete pulsující Španělskou čtvrť, kde vidíte místním do kuchyně, a když se na chvíli zastavíte, aby jste se nadechli a vyfotili si další kapličku, zjistíte, že tato svatyňka má dva patrony: Sofii Loren a Diega Maradonu.

Jak z Felliniho filmu

Rázem se vám nad hlavou houpe růžový plastový kýbl, přivázaný na provazu, který spustila dáma v černém, jak vystřižená z Felliniho filmů: římský salát, rukola, barevná pasta a rozlévaná aviváž, nákup je hotov a kýbl už letí nahoru do druhého patra. A, ještě čínské legíny pro vnučku, a kýbl letí zase dolů.

Je čas prchnout na Piazza Bellini, cestou navštívit dvě, tři muzea a alespoň pět galerií a pak si dát obligátní Aperol a antipasti. V Neapoli můžete vylézt na kopec, nebo se ponořit do místních katakomb a neustále budete obklopeni vůní minulosti.

Neapol je určitě město s jedním z nejkrásnějších panoramat: pahorky, zastavěné...

V Neapoli můžete vylézt na kopec, nebo se ponořit do místních katakomb a...

Nekonečné figurky pierotů a Pulcinelly mohou způsobit estetické trauma. Přítomnost může mít v lepším případě rumové aroma, stejně jako zdejší specialita, tzv. Babá, což je trochu neforemný velký muffin s rumem. Budoucnost města, stejně jako jeho vzpomínky na minulost, ale řídí majestátný Vesuv.

Neapol je určitě město s jedním z nejkrásnějších panoramat: pahorky, zastavěné paláci, hrady, kostely a obrovskými villami, směřují k moři, kde v přístavu ční k nebi čadící komíny obrovských trajektů, které vozí turisty na přilehlé ostrovy Capri a Ischii, dominantou však zůstává slavná sopka. Cesta do Pompejí začíná na Neapolském hl. Nádraží, takže hodně štěstí a pozor na ty kabelky. Jo a cestou po Corso Umberto I si nezapomeňte udělat radost a koupit si italské boty. Koneckonců, kdo nemá italské boty, jako by nebyl v Neapoli.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat