Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plavební sezóna začne unikátní vyjížďkou na Slapy

Cestování

  10:43
PRAHA - Jedinou letošní příležitost udělat si výlet lodí na Slapy budou mít Pražané tuto sobotu v rámci slavnostního zahájení 146. sezóny Pražské paroplavební společnosti.

Lodní doprava na Vltavě v Praze. foto: PPS

Už v květnu totiž začíná oprava přehrady ve Vraném nad Vltavou a tak na tradiční a zároveň jednu z nejdelších i nejoblíbenějších pravidelných linek vypluje paroplavba až zas příští rok.

Pro veřejnost bude při slavnostní plavbě na Slapy připravena loď Odra. Na cestu se vydá v 9:45 hod. od přístaviště na Rašínově nábřeží mezi /Palackého a Jiráskovým mostem společně s parníkem Vyšehrad, na jehož palubě bude sezóna zvoněním lodního zvonu před vyplutím oficiálně zahájena.

Podrobnosti o plavbě najdou zájemci na www.paroplavba.cz, vzhledem k zájmu a omezené kapacitě lodi je doporučeno si rezervovat jízdenku předem.

Jedna z nejstarších českých firem
Pražská paroplavební společnost a.s. (PPS), kterou založil v r.1865 pozdější legendární primátor František Dittrich, slouží obyvatelům i návštěvníkům Prahy už téměř jeden a půl století a je tak jednou z nejstarších funkčních českých firem.

K historické tradici ztělesněné unikátně rekonstruovaným historickým parníkem Vltava i dalším parníkem Vyšehrad přidává PPS zvýšený důraz na ochranu životního prostředí v Praze.

V loňském roce uvedla do provozu čtyři menší dřevěné lodě na hybridní pohon, velký zájem vzbudil Elektronemo poháněný solární energií, který letos dostane ještě sesterskou loď, těsně před úplným dokončením je několikaletý nákladný projekt ekologického přístaviště na Kampě, jediného v České republice.

Autor: