Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po stopách divokých zvířat na safari v Keni aneb velká migrace zblízka

Cestování

  6:16
Keňská republika leží ve východní Africe u břehů Indického oceánu. Keňa je zhmotněním představ o pravé Africe - rozprostírají se zde nekonečné savany, deštné pralesy a hory obydlené stády zvířat včetně té nejkrásnější africké megafauny. Je to místo, odkud pochází safari.

Zebry foto: Wikipedia

Jak na safari?

Většina návštěvníků Keni přijíždí s předem připraveným programem cestovních kanceláří či safari parků. Zařizovat si safari osobně až na místě může občas znamenat pár ušetřených korun, jelikož místní agentury bývají občas levnější, ale také více komplikací. Smlouvání s místní agenturou může být velmi zdlouhavé, předem nezjistíte kvalitu jejích služeb a do země musíte přijet s mnohem větší hotovostí, abyste mohli zaplatit. Pokud si safari domlouváte na poslední chvíli, riskujete taky vyprodání nejlepšího a cenově nejvýhodnějšího ubytování.

Základním stavebním kamenem většiny safari jsou projížďky s účelem strávit v přírodě co nejvíce času. Mohou se odehrávat kdykoliv, nejčastěji se ale vyráží brzy ráno, dopoledne či pozdě odpoledne. Při pozorování nastražte smysly a hledejte vodítka - siluety a pohyb rostlin. Poslouchejte vytí, chrochtání, funění a šplouchání vody. Uvolněte se, buďte potichu a řiďte se svým instinktem. Nezapomeňte si přibalit dalekohled.

Pestrost keňských parků

Celá země je protkaná safari parky a pestrost krajiny a zvířat v nich bere dech. Největším z parků jsou Tsavo West a Tsavo East National Parks s rudou zemí a nádhernou krajinou. Jedná se o jedno z mála míst na světě kde můžete v jednom dni spatřit lvy, leopardy, slony, buvoly i nosorožce.

Jezero se slanou vodou je hlavní atrakcí Lake Nakuru National Park v srdci Velké příkopové propadliny. V jeho okolí potkáte hejna růžových plameňáků a perleťově zbarvených pelikánů, černé a bílé nosorožce, lvy, žirafy a tlupy paviánů. Se svými vodopády, příkrými útesy a hustou zelení je Lake Nakuru jedním z nejrůznorodějších a nejpřístupnějších safari v Keni.

Žirafy
Plameňáci

V západní hornaté části Keni se nachází park Kakamega, poslední rozsáhlý deštný prales ve střední Africe. V unikátním ekosystému zde žije více než 330 druhů ptáků, 400 druhů motýlů a sedm různých druhů primátů, včetně vzácného Brazzova kočkodana.

Nepochybně nejsurreálnější zážitek ze safari pak nabízí jeden z nejmenších parků v zemi, Nairobi National Park. Nikde jinde na kontinentu se divoká zvířata nedostávají tak blízko civilizace jako právě zde. Nosorožce, buvoly, žirafy a tři druhy velkých koček můžete pozorovat na bizarním pozadí mrakodrapů. V parku žije přes 400 druhů ptáků.

Velká migrace

V africké přírodě se každoročně odehrává jeden z novodobých Sedmi divů světa - velká migrace. Více než dva miliony pakoňů, zeber a gazel od počátku dubna do června, když jsou nová mláďata již dost silná, vyrážejí na svou cestu ze Serengeti National Park v Tanzánii na zelené pastviny přírodní rezervace Maasai Mara v Keni. Sem obvykle dorazí v srpnu či říjnu, zvířat je ale velké množství a neřídí se kalendářem, pro přesné informace o jejich pohybu se tedy vyplatí sledovat některé ze zpravodajství, například HerdTracker.

Lvíčata

Po cestě do parku Maasai Mara jsou zvířata pronásledována a lovena velkými predátory a před návštěvníky se tak odehrává pravé drama - Maasai Mara je mimo jiné parkem nejhustěji obydleným lvy. Dechberoucí a syrová podívaná začíná také ve chvíli, kdy stáda zvířat překračují řeku Mara plnou krokodýlů. Cestou každoročně padne kolem 250 000 pakoňů a 30 000 zeber, především mláďat.

Park Maasai Mara je jednou z nejlepších lokalit pro safari také mimo období velké migrace - žije zde více než 400 druhů ptáků a 95 druhů zvířat včetně všech velkých predátorů. Park leží v teritoriu Masajů, kteří pomáhají s jeho údržbou a ochranou proti pytlákům.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat