Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po stopách UNESCO: Pravěké skalní malby v Kondoa

Cestování

  6:22
Naším dalším plánovaným cílem naší trasy jsou pravěké skalní malby v pohoří Irangi Hills, ležící asi 160 km severně od hlavního města Dodoma. Jak jsme si pochvalovali nádhernou silnici z města Singida, která nám přišla jako z jiného světa a kterou prý postavili Číňané napříč celou Tanzanií, tak posledních 100 km vedoucích přes hory po kamenité a písečné cestě je naopak dost hrozných.

Skalní malby foto: Alexandr Bílek

Kousíček nad vesnicí Kolo, odkud je možné se k malbám vydat, objevujeme nenápadnou odbočku, která nás po šesti kilometrech téměř neprůjezdné cesty plné kamení a říčních koryt dovedla na malé improvizované parkoviště. Odtud již vedou jen stezky pro pěší, na kterých zapracoval zub času, takže jsou velice zarostlé a některé úseky dokonce zcela zmizely. Hodila by se nám tu mačeta, ale i bez ní jsme se do skal, byť s velkými obtížemi, dostali.

Malby staré až 30 000 let

Pravěkých maleb na převisech skal je po Tanzanii spousta, na seznamu UNESCO je ale zapsané oblast Kondoa, proto jsme se vydali právě sem. Jedná se prý o jednu z nejúžasnějších kolekcí skalních maleb na světě. Celkem by mělo v této oblasti být asi 1.500 maleb na 150 místech.

Nejmladší malby jsou staré jen pouhých 200 let, jiné jsou ale staré až 30.000 let, čímž se řadí k nejstaršímu lidskému uměleckému vyjádření na světě. Malby jsou umístěny na skalních převisech, pod kterými lidé žili, a na kterých vydržely nepoškozeny jakoukoliv lidskou činností nebo povětrnostními vlivy po staletí a tisíciletí. Ne všechno ale vydrží skutečnou věčnost, dvacáté a jednadvacáté století již nedokázalo vzkazy minulosti zcela udržet, začali je ničit vandalové, kteří řadu maleb poškodili natolik, že se již jejich původní krása obnovit nepodařila.

ČTĚTE TAKÉ:

Na této zkáze zapracovali jak místní lidé, tak bohužel i turisté, kteří prý kvůli lepší viditelnosti fotografované malby ji polévají coca-colou. Svůj díl na zkáze má i neodborné restaurování nebo čištění již poškozených maleb. Nejvíce zachovalé jsou ty, které jsou ve výšce, kam lidé nedosáhnou. Čím to, že tyto kresby vydržely na skalách tak dlouho? Především se jedná o šikovné umístění maleb na skalním převisu, kde jsou přirozeně chráněny před všemi přírodními vlivy.

Druhou podmínkou pro dlouhou trvanlivost byl materiál, kterým se kreslilo, a naši předci věděli velmi dobře, jak to zařídit. Existovalo několik technik, které se časem měnily. Nejběžnější a nejstarší technika byla v tzv. fázi žiraf, kdy jsou siluety lidí a zvířat červené nebo oranžové barvy tvořené oxidem železitým smíšeným se zvířecím tukem. Jiná technika byla ve fázi buvolů, pro kterou je typická černá barva tvořená dřevěným uhlím, sazemi nebo přepáleným tukem. Nejmladší fází je tzv. špinavě bílá, během které se používal pro malby oxid zinečnatý, kaolin nebo zvířecí trus. Zde se již nezobrazují zvířata ale různé geometrické obrazce nebo abstraktní tvary.

Skalní malby

Oblast Kondoa byla zapsána na seznam UNESCO v roce 2006 a leží na východních úbočích valu Masai, který hraničí s Velkým riftovým údolím. Jde o přírodní skalní úkryty, tvořené převislými deskami nad sedimentárními horninami, jež člení praskliny. Mnohé z maleb mají vysokou uměleckou hodnotu a vypovídají o společenskoekonomické úrovni života lidí od lovců-sběračů po zemědělce-pastýře. Některá z těchto míst dodnes využívají místní obyvatelé při tradičních rituálech, oblast reflektuje dodnes jejich náboženství a kosmologické tradice.

Dodoma

Během naší cesty napříč Tanzanií se rozhodujeme navštívit hlavní město Dodoma, které se jím stalo v roce 1973. Byli jsme zvědaví, jak na nás město zapůsobí. Jedná se totiž o město, které vzniklo na přání prezidenta Nyerereho v naprosté pustině ale nikdy se ho nepodařilo dostavět. Vláda se prý čas od času pokusí přestěhovat do města nějaké ministerstvo, to tam ale nakonec prý nevydrží ani rok a pěkně potichoučku se stěhuje zpět do Dar es Salaamu.

Klima je tu prý příliš horké a je zde na každém kroku vidět zoufalý nedostatek investic. Kteří tak vysocí úředníci by si nechali dobrovolně odepřít vymoženosti civilizace, které jim nabízí Dar es Salaam? Na nás město působilo jako ospalá větší vesnice, kde není vlastně ani důvod vytahovat foťák a pořídit nějakou fotku. To se nám moc často nestává. Nepodařilo se nám najít ani pořádný servis nebo firmu, která by nám prodala náhradní díly pro našeho Land Rovera, kterých tu jezdí poměrně dost. Vše se prý objednává v Dar es Salaamu.

Nenašli jsme žádnou slušnou kavárnu nebo restauraci, kde by dokázali udělat dobrou snídani nebo alespoň kvalitní kávu. V okolí nejsou ani žádné hory, vodopády ani památky nebo historické budovy. Je neuvěřitelné, že za 30 let se tanzanské vládě nepodařilo z Dodomy udělat město na úrovni. Nás to sice překvapilo, ale na druhou stranu nás tu nic nedrží a můžeme upalovat do skutečného hlavního města Dar es Salaamu. Vede tam starší ale velmi dobrá asfaltka, a tak jsme tam za pár hodin.

Deník z naší expedice si můžete přečíst na www.alexandrbilek.cz .

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!