Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po stopách UNESCO: Vánoce v Africe

Cestování

  6:07
Vánoce patří k nejdůležitějším křesťanským svátkům v roce, a protože v Africe žije kolem 400 milionů křesťanů, je logické, že období Vánoc se týká této části světa víc, než se zdá. Včera se mě zrovna při jednom z mnoha vyprávění o našich afrických expedicích někdo zeptal, zda v Africe vědí, co jsou Vánoce.

Od října do prosince se v Africe sklízí kakaové boby. Pobřeží slonoviny, které jsme procestovali v roce 2011, je největším exportérem této plodiny foto: Alexandr Bílek

Těžko si prý dokážou spojit tento svátek s něčím jiným než je sněhová vánice. Vánoční stromeček v tropech si totiž dokáže představit jen málokdo, a proto mnohým z nás nemusí souvislosti vůbec dojít. A protože je náš národ do značné míry ateistický, není na tom vůbec nic neobvyklého.

U nás se Vánoce považuji spíše za období stresu, úklidu a nakupování drahých dárků. Já jsem tento zvyk zcela zrušil již před pár lety, nikomu nic nekupuji a přestože dříve nikdo nečekal, že nic nedostane, nyní naopak nikdo nečeká, že něco dostane. A nejsem lakomec, jedná se výhradně o praktičnost. Místo blbostí které nikdo nepotřebuje prostě raději jedu s dcerou i nejbližšími do Afriky. Na černém kontinentu se ale jedná ryze o duchovní záležitost, lidé spolu povečeří, nejčastěji jako dárky poslouží učebnice, látky, mýdlo, lahev balené vody nebo malé svíčky.


Otcové rádi vyrábějí ze zbytků plastových lahví, plechovek a dřívek funkční hračky nebo z děravého kanystru několika šikovnými pohyby sáně. Nikdo nesmysly nepotřebuje a ani na ně samozřejmě nemají peníze a to na rozdíl od nás, kteří kupujeme nesmysly, co nikdo nepotřebuje. Po skromné večeři chodívají rodiny spolu do kostela. Křesťany najdeme ve všech afrických zemích a při našem cestování odjakživa kostely rádi navštěvujeme. Jižní polovina Afriky je více křesťanská na rozdíl od severní poloviny, kde žijí spíše muslimové. Prosincové vánoční svátky samozřejmě převládají, existuje ale výjimky, které praktikují například kopští křesťané, žijící v Egyptě a Etiopii, kteří se drží svého kalendáře a Vánoce tak připadají až na lednové dny.

Nejkrásnější zvyk

Od října do prosince se v Africe sklízí kakaové boby. Pobřeží slonoviny, které jsme procestovali v roce 2011, je největším exportérem této plodiny. Místní pěstitelé mají v tomto období i více peněz, a tak speciálně v oblastech sklizně kakaa jsou Vánoce mnohem štědřejší než v okolních zemích a mohou si dovolit například lepší maso nebo dražší dárky, jako jsou třeba obyčejnější mobilní telefony. Těmi je ostatně celá Afrika vyloženě zaplavená. Naopak v Kongu jsou Vánoce mnohem pobožnější než v jiných okolních zemích. Dopoledne chodí koledníci vesnicí a zpívají známé koledy.

Vánoce jsou tak jen takovou třešničkou na dortu

Všude po domech a chýších visí ozdobené větvičky stromů nebo rovnou obyvatelé ozdobí mangovník, na který věší stuhy nebo kousky látky. Konžané se krásně obléknou, dopoledne chodí po vesnici v průvodu a zpívají koledy, večer vezmou dárek pro své blízké a předávají si je v kostele. Je to asi nejkrásnější zvyk, který znám. Dojemná a srdečná atmosféra v kostelích má něco do sebe, i nevěřící se zamyslí a uvědomí si, jakým zázrakem vlastně život je, jakou neskutečnou náhodou je už samotný fakt, že jsme se vůbec narodili a ještě navíc v nejlepším možném období i místě. Tato náhoda je milionkrát neuvěřitelnější než výhra miliónů ve sportce. A pak že nemáme dost štěstí.

Těžko si prý dokážou spojit tento svátek s něčím jiným než je sněhová vánice.
Vánoční stromeček v tropech si totiž dokáže představit jen málokdo, a proto...
U nás se Vánoce považuji spíše za období stresu, úklidu a nakupování drahých...
Na černém kontinentu se ale jedná ryze o duchovní záležitost, lidé spolu...

No a co si dávají o Vánocích třeba v Zimbabwe? Snědí hromady chleba s marmeládou a k tomu kozí maso, v Jižní Africe krocana a v Ghaně národní jídlo fufu. Kde jsou pláže, je plno a děti blbnou. V Libérii mají například místo vánočního stromku palmu, která je zdobena zvonečky a dárky si dávají na rozdíl od zbytku světa již ráno. Všichni Afričané pak sedí při štědrovečerní večeři v kruhu a často na zemi. Vztah k rodině ale není v chudých zemích nic neobvyklého, většina obyvatel žije v rodinném kruhu po celý život a v jedné chýši se tak tísní celé generace. Vánoce jsou tak jen takovou třešničkou na dortu.

Pošlete vzkaz do Afriky

Protože již máme procestováno po Africe 31 zemí a za volantem 96.000 km, samozřejmě máme v řadě zemí hodně kamarádů a příznivců. Napadlo nás, že jim pošleme v den Vánoc originální přání a pár drobností. Pokud se se svým vzkazem nebo přáním bude některý ze čtenářů Lidovek.cz chtít připojit, rádi ho do obálky vložíme. Stačí vzkaz napsat do komentáře tohoto článku nebo na Facebook. Vzkazy budeme posílat do Egypta, Súdánu, Etiopie, D.R.Congo a Rwandy. Krásné Vánoce.

No a co si dávají o Vánocích třeba v Zimbabwe? Snědí hromady chleba s...
Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...