Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Po stopách UNESCO

Jak vypadá neznámé archeologické naleziště Abu Mína?

Abú Mína ležící západně od metropole Alexandrie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abú Mína ležící západně od metropole Alexandrie | foto: Alexandr Bílek

Naším prvním cílem na africkém kontinentě v rámci expedice ALL AFRICA 2013 je neznámé archeologické naleziště Abú Mena (Abú Mína) ležící západně od metropole Alexandrie.

Toto místo hledáme, protože patří na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO. Přestože si  vysloužilo toto významné umístění, asi dlouho nebude turistickým "high lightem", neboť o jeho existenci většinou nevědí ani místní.

Cesty po místech na seznamu UNESCO

Cestovatel Alexandr Bílek si stanovil velkolepý cíl: procestovat všechna místa na seznamu UNESCO. Pro server Lidovky.cz popisuje svoje cesty, které doplňuje fotografiemi a praktickými radami dalším cestovatelům. Dosud má za sebou zastávku na 260 místech v 87 zemích světa.

Místo se nám nejdříve nepodařilo najít ani s dobrou mapou, ani s pomocí GPS souřadnic v naší navigaci, které jsme měli k dispozici. Po celém dni hledání a vydatné pomoci desítek místních obyvatel, se nám ho nakonec podařilo vypátrat. Místní o nalezišti dokonce tvrdili, že je již dávno zahrnuté pískem a neexistuje, přestože bylo od nich vzdušnou čarou jen pár kilometrů.  Pokud by někdo místo také chtěl objevit, může kontaktovat majitelku lékárny u kruhového objezdu v obci Burg-al-Arab, která místo dobře zná.

Památka v ohrožení

Na seznam UNESCO se místo dostalo v roce 2001 jako památka v ohrožení. Důvodem pro toto rozhodnutí byla skutečnost, že rozsáhlý zavodňovací program rozvoje zemědělství, financovaný Světovou bankou, dramaticky zvýšil hladinu spodní vody. Jílovitá půda se stává tekutou a dochází ke zřícení staveb.

Kostel, baptisterium, baziliky, veřejné budovy, ulice, domy, kláštery a dílny v tomto ranně křesťanském svatém městě byly postaveny nad hrobem mučedníka Menase, který zemřel v roce 296 n.l. Svatý Menas se prý stal obětí protikřesťanských nálad v Římské říši začátkem 3. století. Pro svou víru byl mučen a usmrcen. Byl pochován nedaleko nynějšího města Abú Mína, které se pak stalo poutním místem. Ve 14. století bylo místo mamlúckou armádou objeveno, nalezené kosti se ale nedaly spálit, a tak je mamlúci považovali za důkaz, že patřily svatému muži.

Abu Mína patří na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO

Abu Mína patří na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO

Na seznam UNESCO se místo dostalo v roce 2001 jako památka v ohrožení

Na seznam UNESCO se místo dostalo v roce 2001 jako památka v ohrožení

Jsme tu sami

Přestože oficiálně lokalita není přístupná, za naše trpělivé pátrání nám bylo naleziště celé zpřístupněno. Překvapení z naší návštěvy bylo obrovské a přivítání srdečné.  Na místě je postavena soustava stanů, které slouží jako zázemí pro archeology a krásný dřevěný kostel, který pravděpodobně skrývá kosti tohoto zbožného muže.

ČTĚTE TAKÉ:

Již dva roky jsou vykopávky zastaveny kvůli nedostatku financí, místní skupinka křesťanů však místo hlídá, pravidelně se účastní modliteb v kostele a udržuje místo živé. Lokalita nám byla přístupná jeden den večer a druhý den dopoledne, v obou případech pro nás byla zorganizována maličká mše.

Neznámé archeologické naleziště Abú Mena (Abú Mína)

Neznámé archeologické naleziště Abú Mena (Abú Mína)

Nevelkou lokalitu jsme si prošli během jedné hodiny. Přestože se jedná o klasické vykopávky a ruiny, Abú Mína je jiná právě v tom, že tu nejsou žádní turisté a máte to obrovské privilegium procházet se tam, kam ani místní nemohou. Lze si prohlédnout vykopávky v různém stavu odkrytí, řadu odhalených podzemních prostor, studny, nádvoří a zdi, které jsou vztyčeny jen díky titěrné a trpělivé práci archeologů.

V knize vedle prezidentů také UNESCOCLUB

Odjezd z tohoto kouzelného místa provázelo očekávané zapsání do speciální návštěvní knihy, ve které jsou zapsáni  jen vysocí úředníci různých organizací, náš UNESCOCLUB  doplnil svým zápisem poslední list a kniha je konečně kompletní. Definitivní propuštění naší posádky proběhlo až po slibu, že se brzy zase ukážeme.

Expedice All Africa

V rámci expedic ALL AFRICA 2013 a 2012 tým Alexandra Bílka procestoval vlastním expedičním vozem Egypt, Súdán, Etiopii, Džibuti, Keňu, Ugandu, Rwandu, Kongo, Burundi, Tanzanii, Maroko, Západní Saharu, Mauretánii, Mali, Burkinu Faso, Benin, Togo, Ghanu, Pobřeží Slonoviny, Guineu a Senegal, Mozambik, JAR, Lesotho a Svazijsko. Během 5 měsíců cestovatelé ujeli dlouhých 52 tisíc kilometrů a navštívili desítky míst zapsaných na seznamu UNESCO.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!