Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle Dánů je jejich typické jídlo párek v rohlíku, říká Češka

Češi v cizině

  6:00
Eliška Hrdá do Dánska odešla před dvěma lety. Studium na vysoké škole v zahraničí ji lákalo, nakonec si vybrala univerzitu v Herningu, jedenáctého nejlidnatějšího dánského města. Do Čech se ale chce jednou vrátit. „Myslím, že nenajdu místo, kde bych bydlela radši,“ říká.

Eliška Hrdá. foto: Archiv Elišky Hrdé

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování?

Bylo to pro mě vzrušující a stresující zároveň. Bylo to poprvé, co jsem se kdy odstěhovala z domu na delší dobu než měsíc. Vlastně jsem nevěděla, jestli se za pár dní nezabalím a nepojedu zpátky k rodičům. Nevěděla jsem, jestli dokážu studovat vysokou v jiném jazyce, ani jestli to celkově zvládnu.

Eliška Hrdá

Eliška Hrdá je jednadvacetiletá studentka ekonomie na univerzitě v dánském Herningu, kam odešla před dvěma lety. Momentálně tráví semestr v Singapuru.

Lidovky.cz: Co vám nejvíce ulpělo v paměti?

Živě si pamatuji na cestu do Herningu. Do Billundu, kde je nejbližší letiště od univerzity, jsem dorazila kolem jedenácté večer a autobusový spoj na vlak mi jel až ve čtyři ráno. Bylo to asi nejmenší letiště, jaké jsem kdy viděla a nikde nebyly informace, kde bych se mohla zeptat, kam ten autobus přijede. Bála jsem se usnout, protože jsem měla všechny věci u sebe, tak jsem poslouchala dánskou detektivku a chodila po terminálu až do čtyř. Hned jak jsem dorazila na místo, tak mi začal celodenní program ve škole. Bylo to náročné, ale nikdy na to nezapomenu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?

Určitě ano. V Dánsku bydlím dva roky, teď jsem si na půl roku odskočila na univerzitu do Singapuru. Po škole se chci přestěhovat ještě na chvíli třeba do Německa nebo Francie a najít si práci, ale Čechy jsou Čechy. Mám to doma moc ráda a myslím, že nenajdu místo, kde bych bydlela radši.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?

Když jsem kamarádům vyprávěla o našich velikonočních tradicích, dost se pozastavovali nad šleháním pomlázkou. Ale jinak jsou Dánové hodně podobní jako my, takže jsem je ničím vyloženě nezaskočila. Jsou více usměvaví a méně ve stresu. Jsou pyšní na to, že jsou jedním z nejšťastnějších národů na světě.

Jak už jsem zmínila, momentálně jsem v Singapuru a tady je mentalita o dost jiná a párkrát už jsem narazila. Naposledy dnes ráno mě překvapilo, jak si tady každý hledí sám svého. S kamarádkou jsme se stěhovaly z jednoho konce kampusu na druhý a tahaly jsme tři třicetikilové kufry a plno tašek. Na zastávce jsme tu nálož tahaly do schodů autobusu a páni vysokoškoláci nás jen pozorovali ze stínu. Zvládly jsme to se smíchem, ale říkaly jsme si, že u nás by se nás alespoň někdo zeptal, jestli nepotřebujeme pomoc.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?

Chybí mi ovocné knedlíky a kulajda! Chtěla jsem je pro kamarády připravit, ale když jsem jim jídla popsala, netvářili se moc nadšeně. Tak jsem raději udělala palačinky a počkala jsem si na návštěvu u babičky. Ale upřímně, oni se nemají čím chlubit. Čas od času se někoho zeptám, co je podle něj typické dánské jídlo. V 70% případů mi odpoví párek v rohlíku. Vážně.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?

‚Ty jsi z České Republiky? Tam máte pivo levnější než vodu, ne?‘ To je asi tak nejčastější. Potom si lidé vzpomenou na Prahu, a že jsme bývali součástí Československa. V horším případě rozdělení nezaregistrovali, to mě vždycky dostane.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?

Dánskou politiku nesleduji, neumím plynně dánsky, takže se to nedá. Ale často slýchám od spolužáků: ‚Ach bože, já se z těch politiků zblázním!‘. Takže v tomhle směru jsem od Čech nezaznamenala změnu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat