Podzemí ve Slavonicích: vítejte v pekle pro klaustrofobiky

Brána do slavonického podzemí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brána do slavonického podzemí. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Jsou pro vás památky UNESCO v Telči zoufale nudné a neholdujete tlačenicím se stovkami turistů? Jen půl hodiny cesty odtud můžete zažít pořádnou dávku emocí a adrenalinu si naordinovat vrchovatě. Podzemí pod renesančními Slavonicemi ale rozhodně není zážitek pro každého.

Po kolena ve vodě v úzké půlmetrové šachtě vysekané ve skále před stovkami let. Skrčený se potmě pomalu sunete dál, protože světlo na stěne zakrývá další dobrodruh, který se vydal prozkoumat klikaté odvodňovací podzemní šachty – stejně jako vy.

Slavonické podzemí - nic pro klaustrofobiky.

Slavonické podzemí - nic pro klaustrofobiky.

Přichází kritický bod. Už tak úzká chodba se zcvrkne do podoby myší díry a vy se musíte protlačit skrz. "To musím dát," říkáte si v duchu a přemýšlíte, kolik lidí před vámi to zde v panické hrůze vzdalo.

Pokud mají klaustrofobici vlastní peklo, najdete ho právě tady. Průvodce vás ale varoval předem, když jste se ještě rozesmátí oblékali do vysokých gumáků a pláštěnek a porovnávali se s kartonovou siluetou nejužšího bodu trasy.

Pláštěnky a vysoké gumáky - nutná výbava do slavonického podzemí.

Pláštěnky a vysoké gumáky - nutná výbava do slavonického podzemí.

Renesanční centrum ve Slavonicích jako by z oka vypadlo světoznámému náměstí Zachariáše z Hradce v Telči vzdálenému necelých třicet kilometrů. Oproti památce UNESCO se tady ale nemusíte proplétat zástupy turistů, malebná obec totiž láká svojí klidnou atmosférou.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Nudit se tu ale rozhodně nebudete. Naopak, pokud se vydáte prozkoumat zdejší podzemní šachty, které celé historické náměstí proplétají, připravte se na pořádnou dávku adrenalinu. Slabší povahy trpící úzkostí ze stísněných prostor, by se této atrakci měli vyhnout obloukem.

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz