Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podzimní Lombardie. Objevte kouzlo Komského jezera a milánské katedrály

Cestování

  6:13
MILÁN/PRAHA - Ochutnat domácí italskou zmrzlinu, smočit nohy v ledovcovém jezeru, vidět jednu z největších katedrál Evropy. I taková může být podzimní Lombardie. Přestože říjen už přesáhl své poloviny, stále ještě nabízí dostatek slunečních dní, které slibují dovolenou v tričku a možná i kraťasech.

Lago di Como. foto: Izabela Šudrychová

Kaštanový Kyjev. Vyrazte do ukrajinské metropole na kostely, Majdan či povalování u Dněpru

Své krátké „putování” jsme započali na letišti Malpensa, odkud do centra Milána jezdí autobusy či vlaky. Stejně jako v jiných zemích, i zde se vyplatí vybrat první z uvedených variant, za otevřenou zpáteční jízdenku lze totiž oproti vlaku ušetřit deset euro, tedy na devět kopečků domácí zmrzliny.

Jako mnoho dalších turistů jsme hned po ubytování a spoustě rad a názorných videí, kde určitě jíst a co si dát (což se nakonec ukázalo jako špatný nápad), vyrazili na obhlídku jedné z největších katedrál na světě. Katedrála Narození Panny Marie nabízí opravdu impozantní pohled. Na souvisejícím náměstí, které hlídá velké množství policistů a betonových zábran, se jako u podobných památek koncentrují davy turistů a pouličních umělců, které dotváření místní atmosféru.

Katedrála Narození Panny Marie v Miláně.

V Miláně se také vyplatí obhlédnout místní hrad a navazující park či venkovní instalaci připomínající galanterii za použití látek. Milovníci nakupování pak jistě ocení třídu plnou obchodů, ať už těch nejvyhlášenějších a nejdražších značek, tak těch velmi dostupných. Pokud se v Miláně zrovna konají módní přehlídky, je dost možné, že narazíte na velké obrazovky přinášející přímý přenos.

Venkovní instalace připomínající galanterii.

Výlet do Lombardie by ale nebyl kompletní bez návštěvy jednoho z jezer nacházejících se na severu Itálie. Pro svoji blízkost a poměrně menší známost jsme si vybrali Lago di Como, tedy Komské jezero.

Lago di Como nabízí úchvatné scenérie.

Jezero vidlicovitého tvaru připomínající obrácené písmeno Y nabízí úchvatnou horskou scenérii. Pobřeží jezera totiž lemují jižní výběžky Alp, které činí z tohoto místa opravdový klenot. K jezeru je možné dopravit se vlakem, přičemž za zpáteční jízdenku zaplatíte přibližně okolo 14 euro. Buďte ale připravení, že dostat se z metra do vlaku zabere nějaký čas. Své překvapení nad komplikovaností chodeb milánského nádraží neskrýval ani australský pár, který jsme ve vlaku potkali.

Hrad v Miláně.
Městečko Varrena u Komského jezera.

Jako svou výstupní stanici jsme si vybrali Varrenu, je ale možné vystoupit o stanici dál a do Varreny připlout lodí. Svým návštěvníkům předkládá Varrena spletité bludiště uliček, slunění u vody a víc než jen dobrou domácí zmrzlinu.

Komské jezero láká k výšlapům, přesto i nasávání atmosféry z jeho břehu slibuje víc skvělý zážitek.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat