13. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Podzimní výlet do Milána. Co byste neměli minout?

Milánský dóm Narození Panny Marie (Santa Maria Nascente) je čtvrtá největší katedrála na světě - první je Bazilika svatého Petra ve Vatikánu - a druhá největší v Itálii.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milánský dóm Narození Panny Marie (Santa Maria Nascente) je čtvrtá největší katedrála na světě - první je Bazilika svatého Petra ve Vatikánu - a druhá největší v Itálii. | foto: Shutterstock

Něco málo přes hodinu letu - a jste v Lombardii. Destinaci Milano obsluhují tři letiště, nízkonákladové společnosti často cílí do Oria al Serio. Než sednete na vlak do 45 km vzdálené lombardské metropole, zastavte se v Bergamu.

Rodné město Jana XXIII.

Staré město - Citta alta.

Staré město - Citta alta.

Jen pár zastávek MHD je z letiště do jiného města, moderního, elegantního, v předhůří Alp: do Bergama. Zdálky viditelná Citta Alta se nachází nad ním, na plošině stolové hory. Zdola na ni vede kolejová lanovka. Dominantou historického města je románská bazilika Santa Maria Maggiore s dómem stojícím naproti. Úzké křivolaké uličky jsou plné pizzerií, zmrzlinářů a trattorií. Vedle oblíbeného papeže Jana XXIII. (1881-1963), který svolal Druhý vatikánský koncil, se v Bergamu narodil také operní skladatel Gaetano Donizetti (1797-1848).

Luxusní úkryt před deštěm - mezi Dómem a Operou

Pasáž Viktora Emanuela II., kde se nachází luxusní nákupní galerie.

Pasáž Viktora Emanuela II., kde se nachází luxusní nákupní galerie.

Rychlý regionální vlak vás za necelou hodinu doveze z Bergama do Milána. Monumentální milánská nádražní budova (nádraží patří k největším v Evropě) vám vyrazí dech! Metro vás doveze na Dómské náměstí - před hodiny trvající průtrží mračen jsem se tam jednou schoval v pasáži Viktora Emanuela II. Luxusní nákupní galerie vznikla v 60. letech 19. století; elegancí a luxusem módních značek ohromuje dodnes. Milán je metropole evropské módy - a je nač koukat.

Duchovní prostor v nadpozemském měřítku

La Scala, proslulý operní dům.

La Scala, proslulý operní dům.

Milánský dóm se označuje za čtvrtý největší křesťanský chrám světa. Nádherná vnitřní výzdoba spolu s dimenzemi stavby působí na návštěvníka zcela mimořádným, hlubokým dojmem. Na odvrácené straně pasáže pak spatříte La Scalu, proslulý operní dům postavený za Marie Terezie. Centrum je ovšem plné příjemných kaváren, které lákají k posezení. Káva je dokonalá: silná, hustá jako olej. Ochutnejte také místní víno -třeba suché červené bardolino z oblasti od jezera Garda.

Triumf lidského ducha

Kostel Santa Maria delle Grazie. Uvnitř skrývá dílo Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho.

Kostel Santa Maria delle Grazie. Uvnitř skrývá dílo Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho.

Sám kostel Santa Maria delle Grazie, přestavěný roku 1492, je nádherná ukázka sakrálního stavebního umění italské renesance. Svůj hlavní poklad ale skrývá uvnitř: Poslední večeři Páně od Leonarda da Vinci, proslulé dílo vytvořené v letech 1495-1498. Ježíš na něm zvěstuje učedníkům, že jeden z nich jej zradí. Leonardo působivý výjev namaloval nikoli do vlhké omítky, technikou fresky, nýbrž na zaschlý sádrový štuk. K prohlídce Poslední večeře je ale třeba se objednat předem na www.cenacolovinciano.net.

Bedřich Hloušek

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz