Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohádkové město hliněných domků, to je Yazd

Cestování

  7:00
Hliněné domečky, křivolaké uličky, které poskytují příjemný stín, zdobené mešity a všudypřítomné k nebi čnící větrné věže. To je město Yazd.

Hliněné domečky, křivolaké uličky, které poskytují příjemný stín, zdobené mešity a všudypřítomné k nebi čnící větrné věže. To je město Yazd. foto: Klára Kutačová

K nejzajímavějším stavbám Yazdu patří Amir Chakmak, vysoká třípatrová zeď se dvěma minarety, ze které je nádherný výhled za hranice města. Za ní se krom modlitebny ukrývá třeba pekárna. K dalším pozoruhodnostem patří komplex zahrad Dolat Abad s nejvyšší větrnou věží ve městě a několika polorozbořenými paláci, které postupně prorůstají vegetací.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Ze zahrad se můžete vydat bývalým říčním korytem směrem k Páteční mešitě, která stojí u vstupu na bazar a je nepřehlédnutelná už z dálky díky svým dvěma minaretům a okázalému vstupu. Uvnitř je vykládaná modro-béžovou mozaikou.

Po odchodu z mešity stačí odbočit do uliček bazaru, kde minete několik dalších mešit, obchodů se suvenýry, pekáren a restaurací a dojdete až k Alexandrovu vězení a k muzeu minerálů.


Pohlednice z cest na větší mapě

Za prohlídku rozhodně stojí i tradiční domy, často předělané na hotely, které sestávají z átria (často krytého a uprostřed s restaurací) a malých místností, které mají jen velké dveře a drobná okna pouze směrem do vnitřní části domu. Yazd je pohádkové město plné nádherných domů a příjemných lidí.

Autor: