8. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Albánské vlaky mají vysklená okna, ale stále spolehlivě jezdí

Albánská železnice. Přestupní stanice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albánská železnice. Přestupní stanice. | foto: Jan Kaczor, Lidovky.cz

TIRANA Vydáte-li se někdy do Albánie, určitě se nezapomeňte svézt vlakem. Pokud se vám typické české vlaky zdají špinavé, staré či zanedbané, po příjezdu z této jihoevropské země si v jejich oddílech budete připadat jako v přepychových salonních kupé.

Železniční síť v Albánii není nijak hustá, ale spojuje většinu hlavních měst země. Vlaky se většinou vydávají na trať brzy ráno a po většině tratí jezdí pouze jednou denně. Když jsme jeli z hlavního města Tirana do města Vlore na jihu země, vyjížděli jsme o půl šesté ráno a cesta nám zabrala asi šest hodin. Dálka je to přitom srovnatelná se vzdáleností mezi Brnem a Ostravou.


Pohlednice z cest na větší mapě

Nejluxusnější, s čím jsme se lze albánské železnici setkat, jsou vyřazené německé vagóny, o něco starší jsou vyřazené italské vozy a nejstarší jsou staré francouzské vagony, které určitě ještě pamatují dobu parních lokomotiv. Všechny jsou ale více méně pohodlné a místa je v nich dost. Pro našince je milým překvapením, že je táhnou československé lokomotivy řady T669.1 "Čmelák", dodané ČKD Praha mezi lety 1968 a 1991.

Albánská železnice. Vlaky zde táhnou

Vlaky zde táhnou "Čmeláci" řady T669.1, dodané ČKD Praha mezi lety 1968 a 1991

Chybí okna, nechybí atmosféra

Velmi oblíbenou zábavou místních dětí je házení kamenů do oken projíždějících vlaků. Z toho důvodu je většina oken vysklených, což je ale v letních měsících vůbec nevadí, neboť to zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu.

Albánská železnice. Většina oken je alespoň z poloviny vysklená. Tohle se dalo kličkou otevírat a zavírat, problém byl ale v tom, že spodní polovina výplně chyběla. Mohli jsme si tak vybrat, zdali chceme mít okno zavřené v horní půli či v dolní.

Většina oken je alespoň z poloviny vysklená. Tohle se dalo kličkou otevírat a zavírat, problém byl ale v tom, že spodní polovina výplně chyběla. Mohli jsme si tak vybrat, zdali chceme mít okno zavřené v horní půli či v dolní.

Co ale albánské železnici nechybí, a co naopak mnohé "vyspělé" železniční sítě s moderními klimatizovanými jednotkami postrádají, je atmosféra. Staré československé lokomotivy táhnoucí vyřazené vagony po krásných tratích, průvodčí v uniformách trhající ručně vyplněné a orazítkované jízdenky, svátečně ustrojení cestující, to vše přispívá k pocitu, že jízda vlakem zde ještě neztratila své kouzlo.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme vám v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz