Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Portské mosty s podpisem Eiffela krájí řeku Douro

Cestování

  7:00
PORTO - Projít a poznat Porto za jeden den nelze. Zvlášť, když chcete ještě popít portské. Pokud však máte na prohlídku druhého největšího portugalského města jen pár hodin, určitě je věnujte mostům přes řeku Douro.

Ponte de Dom Luís I. - dole auta, nahoře metro. foto: Martin Samek, Lidovky.cz

Od ústí řeky do Atlantického oceánu jich můžete napočítat hned šest. A rychloprohlídku zvládnete za hodinu a půl. Během procházky po severním břehu urazíte zhruba 5,5 kilometru. Přesně tolik dělí Ponte da Arrabida, odkud uvidíte oceán, a dálniční most Ponte do Freixo, odkud zase téměř spatříte východní hranici metropole.

Další pohlednice z cest najdete ZDE.

Zastavit se však vyplatí, alespoň dvakrát. Při chůzi proti proudu řeky Douro vám totiž nejprve vyrazí dech dvoupatrový Ponte de Dom Luís I. spojující historické centrum Porta (Ribeiro - v roce 1996 zapsané na seznam UNESCO) s Vila Nova de Gaia, částí proslavenou sklady portského vína. 3045 tun oceli slouží dole autům, nahoře pak soupravám metra a všude chodcům, cyklistům či bruslařům. Pro milovníky technických údajů: celková délka 385 metrů, výška 44,6 metru.

O pár set metrů dál proti proudu Doura narazíte na Ponte Maria Pia (též Ponte Dona Maria), jehož tvůrcem nebyl nikdo jiný než Gustavo Eiffel (postaven v roce 1877, deset let před zahájením stavby pařížské Eiffelovy věže). Jde o 42,6 metru vysoký a 353 metrů dlouhý železniční most, jehož dva konce už zarostly zelení. Vlaky už tudy totiž dvě desetiletí nejezdí.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Autor: