Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polská perla u Baltu: hanzovní metropole Gdaňsk

Cestování

  6:46
Do Gdaňsku přilétám až před půlnocí, první setkání s městem proto probíhá pod rouškou tmy občas zjemnělé slabými pouličními lampami. V mém malém hotelovém pokoji je střešní okno, z nějž ještě před usnutím pozoruji špičku osvětlené radniční věže. Zdi z červených cihel a zelené hodiny mi napovídají, že mě tohle město asi docela příjemně překvapí.

Promenáda foto: Katka Smolová, HedvábnáStezka.cz

Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Tato tři polská města ležící na břehu Baltského moře tvoří takzvané Trojměstí. Jedná se o poměrně velkou aglomeraci, v níž dnes žije okolo 750 000 obyvatel. „Gdaňsk patří mezi nejstarší polská města, i když byl ve své historii dlouho městem svobodným, ale i součástí Německého císařství,“ vysvětluje nám průvodce, který bude mít za úkol nám v průběhu několika málo dní představit všechna tři města.

Cihlové domy, kouzelné staré uličky a vodní kanály napovídají o bohatství a hlavně historii stovky let obývaného území. Už od 7. století na tomto místě byla podle archeologů malá rybářská osada. Pokud bychom šli po prvních zmínkách písemných, dostaneme se hodně blízko k dějinám českým. O Gdaňsku se totiž píše v legendě Život svatého Vojtěcha - českého světce.

Gdaňskem na kajaku

Poprvé se rozhodnu na město podívat z trochu jiné perspektivy. Přímo v centru Gdaňsku se nachází půjčovna kajaků, na dvě hodiny tak beru do ruky pádlo a vydávám se po klidné a z jara ještě chladné vodě místních kanálů prozkoumat zákoutí hanzovní metropole. Můžete se vydat více směry a překvapí vás, že buď se octnete za pár minut zcela v centru turistického ruchu anebo v opuštěných zátokách plných divoké přírody, kde se vám o loďku otírají květy leknínů a labutí křídla.

Město hraje všemi barvami
Náměstí Gdaňsk

Jestli něco na první pohled zaujme, je to stav místního historického centra. Tolik krásně opravených domů, sýpek a kostelů se v metropolích, která si prošla v za 2. světové války podobným martýriem, příliš nevidí. Z každého zákoutí i dlažební kostky dýchá hrdost Poláků na tohle nádherné město. Možná taky proto prochází vše opravdu pečlivou rekonstrukcí a dokonale si zachovává dávný velkolepý ráz.

Město shora

Po druhé se naopak rozhodnu podívat na Gdaňsk z výšky, mé kroky míří ke kostelu Panny Marie. Jedná se o hlavní dominantu gdaňského panorama (místní ho proto občas nazývají korunou města) a největší stavbu svého druhu. Její velikost člověku doslova vyrazí dech. „Dovnitř kostela se vejde až 25 000 lidí,“ vysvětluje nám průvodce a mě osobně nejvíc zaujme fakt, že přes hlavní loď vedla mimo bohoslužbu velmi frekventovaná cesta. Otevřené protilehlé brány místním dovolovaly jezdit na trh přímo přes kostel.

Pohled na město z věže kostela

To úplně nejlepší ale najdete až na střeše po vystoupání stovkách schodů. Mezi věžičkami se krčí malá plošinka s výhledem na město. Vzhledem k tomu, že se katedrála nachází v opravdovém centru, rozevírá se mi pod nohama spousta pravidelných ulic s červenými střechami, maličká náměstí i vodní kanály. Pokud to počasí dovolí, je odtud vidět opravdu daleko a člověk si snadno udělá představu o tom, kam až zmiňované Trojměstí sahá.

Sopoty a Gdyně

Lázeňské město s dokonale poklidnou atmosférou a usrkáváním vody z léčebného pramene. To jsou Sopoty. S dlouhým dřevěným molem táhnoucím se daleko od břehu do vod Gdaňského zálivu působí téměř kýčovitě. Na písečné pláži polehávají skupinky teenegrů i rodin s malými dětmi. Netrvá dlouho a k příjemnému odpočinku se nechá zlákat i většina turistů.

Posledním a nejméně zábavným městem je pravděpodobně Gdyně. Celkové dojem z města není nějak úchvatný, ale i tady se najdou jednotlivá místa, která potěší. Zbude-li vám čas, zkuste si prohlídnout místní akvárium anebo navštivte místní nový pivovar Browar port Gdynia s výhledem na moře.

Dlouhá pláž, Sopoty

A proč je vlastně Gdaňsk tak výjimečný?

Třeba proto, že úplně celý voní mořem, i když ho vůbec nevidíte. Nebo taky proto, že se budete muset chytit za nos, pokud jste se do teď dívali na Polsko s úplně nesmyslným despektem. Stále vám to nestačí? Tak třeba proto, že odsud pochází spisovatel Gűnter Grass, filosof Arthur Schopenhauer a astronom Johannes Hevelius.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat