Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Polská perla u Baltu: hanzovní metropole Gdaňsk

Cestování

  6:46
Do Gdaňsku přilétám až před půlnocí, první setkání s městem proto probíhá pod rouškou tmy občas zjemnělé slabými pouličními lampami. V mém malém hotelovém pokoji je střešní okno, z nějž ještě před usnutím pozoruji špičku osvětlené radniční věže. Zdi z červených cihel a zelené hodiny mi napovídají, že mě tohle město asi docela příjemně překvapí.

Promenáda foto: Katka Smolová, HedvábnáStezka.cz

Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Tato tři polská města ležící na břehu Baltského moře tvoří takzvané Trojměstí. Jedná se o poměrně velkou aglomeraci, v níž dnes žije okolo 750 000 obyvatel. „Gdaňsk patří mezi nejstarší polská města, i když byl ve své historii dlouho městem svobodným, ale i součástí Německého císařství,“ vysvětluje nám průvodce, který bude mít za úkol nám v průběhu několika málo dní představit všechna tři města.

Cihlové domy, kouzelné staré uličky a vodní kanály napovídají o bohatství a hlavně historii stovky let obývaného území. Už od 7. století na tomto místě byla podle archeologů malá rybářská osada. Pokud bychom šli po prvních zmínkách písemných, dostaneme se hodně blízko k dějinám českým. O Gdaňsku se totiž píše v legendě Život svatého Vojtěcha - českého světce.

Gdaňskem na kajaku

Poprvé se rozhodnu na město podívat z trochu jiné perspektivy. Přímo v centru Gdaňsku se nachází půjčovna kajaků, na dvě hodiny tak beru do ruky pádlo a vydávám se po klidné a z jara ještě chladné vodě místních kanálů prozkoumat zákoutí hanzovní metropole. Můžete se vydat více směry a překvapí vás, že buď se octnete za pár minut zcela v centru turistického ruchu anebo v opuštěných zátokách plných divoké přírody, kde se vám o loďku otírají květy leknínů a labutí křídla.

Město hraje všemi barvami
Náměstí Gdaňsk

Jestli něco na první pohled zaujme, je to stav místního historického centra. Tolik krásně opravených domů, sýpek a kostelů se v metropolích, která si prošla v za 2. světové války podobným martýriem, příliš nevidí. Z každého zákoutí i dlažební kostky dýchá hrdost Poláků na tohle nádherné město. Možná taky proto prochází vše opravdu pečlivou rekonstrukcí a dokonale si zachovává dávný velkolepý ráz.

Město shora

Po druhé se naopak rozhodnu podívat na Gdaňsk z výšky, mé kroky míří ke kostelu Panny Marie. Jedná se o hlavní dominantu gdaňského panorama (místní ho proto občas nazývají korunou města) a největší stavbu svého druhu. Její velikost člověku doslova vyrazí dech. „Dovnitř kostela se vejde až 25 000 lidí,“ vysvětluje nám průvodce a mě osobně nejvíc zaujme fakt, že přes hlavní loď vedla mimo bohoslužbu velmi frekventovaná cesta. Otevřené protilehlé brány místním dovolovaly jezdit na trh přímo přes kostel.

Pohled na město z věže kostela

To úplně nejlepší ale najdete až na střeše po vystoupání stovkách schodů. Mezi věžičkami se krčí malá plošinka s výhledem na město. Vzhledem k tomu, že se katedrála nachází v opravdovém centru, rozevírá se mi pod nohama spousta pravidelných ulic s červenými střechami, maličká náměstí i vodní kanály. Pokud to počasí dovolí, je odtud vidět opravdu daleko a člověk si snadno udělá představu o tom, kam až zmiňované Trojměstí sahá.

Sopoty a Gdyně

Lázeňské město s dokonale poklidnou atmosférou a usrkáváním vody z léčebného pramene. To jsou Sopoty. S dlouhým dřevěným molem táhnoucím se daleko od břehu do vod Gdaňského zálivu působí téměř kýčovitě. Na písečné pláži polehávají skupinky teenegrů i rodin s malými dětmi. Netrvá dlouho a k příjemnému odpočinku se nechá zlákat i většina turistů.

Posledním a nejméně zábavným městem je pravděpodobně Gdyně. Celkové dojem z města není nějak úchvatný, ale i tady se najdou jednotlivá místa, která potěší. Zbude-li vám čas, zkuste si prohlídnout místní akvárium anebo navštivte místní nový pivovar Browar port Gdynia s výhledem na moře.

Dlouhá pláž, Sopoty

A proč je vlastně Gdaňsk tak výjimečný?

Třeba proto, že úplně celý voní mořem, i když ho vůbec nevidíte. Nebo taky proto, že se budete muset chytit za nos, pokud jste se do teď dívali na Polsko s úplně nesmyslným despektem. Stále vám to nestačí? Tak třeba proto, že odsud pochází spisovatel Gűnter Grass, filosof Arthur Schopenhauer a astronom Johannes Hevelius.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...