Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští turisté vezmou na Nový rok Prahu útokem, láká je pivo a diskotéky

Cestování

  17:07
MOSKVA/PRAHA - Praha se stala jedničkou v žebříčku měst, „ve kterých na Nový rok bude hodně Rusů“. Alespoň podle pořadí, které sestavil ruský internetový list Gazeta.ru. Podle jeho údajů zaplatí návštěvník za noc v pražském hotelu v průměru méně než v případě soupeřů z „novoročního top-5“.

Karlův most a zasněžené Hradčany foto: Shutterstock

„Pro Rusy představuje Praha už řadu let nejpopulárnější novoroční destinaci. Je tu krásně, není to daleko, mají pivo a je tu relativně levně, čili je třeba sem jet,“ podotýká list. Záhodno je však si uvědomit, že „turistická Praha je sice nádherná, ale neturistická je ještě mnohem lepší“, dodává.

„Nezdržujte se na Starém městě, nejezte a hlavně nepijte pivo v podnicích s nápisy ‚tradiční česká kuchyně‘ či ‚tradiční pivo‘. Stačí jen trochu vybočit z turistických tras a narazíte na podniky, kam chodí sami Češi. Pivo tu je ještě lepší, jídlo chutnější a obsluha milejší,“ poradila Gazeta.ru.

ČTĚTE TAKÉ:

Světově proslulé diskotéky

Na dalších místech žebříčku následuje Dubaj, kterou Rusové milují hlavně kvůli vedru v zimě a nehledě na pověst místa pro miliardáře si tam lze užít i relativně lacino. Estonská metropole je pak „dalším městem, které Rusové mají moc rádi kvůli pivu a kvůli tomu, že to tam nemají daleko“, nemluvě o „světově proslulých diskotékách“.

O přednostech Paříže všichni vědí a navíc povánoční výprodeje zajistí, že se výlet vyplatí, protože stejné oblečení je prý v Moskvě dvakrát až třikrát dražší. Finské Rovaniemi je coby bydliště Santa Klause prý hlavně pro děti, ale bez nich tam dospělým bude podle ruského listu ještě mnohem veseleji.

Každopádně prý ruské cestovatele za novoročními svátky, které v jejich vlasti trvají první lednovou dekádu, nezastaví ani nynější směnný kurz, ani sváteční zdražování hotelů o 68 až 92 procent, poznamenal deník.

Půl milionu turistů v Praze

Do Prahy se v prosinci chystá kolem 480 000 turistů, nejvíc z Německa, Británie, Itálie či Ruska, informovala koncem listopadu mluvčí Pražské informační služby. Vloni se v prosinci v české metropoli ubytovalo zhruba 465 000 lidí.

Praha nabízí v hotelích, penzionech a hostelech 92 000 lůžek, na Silvestra jsou většinou plně obsazená. Podle odhadů společnosti Mag Consulting se pražským hotelům sice podaří nahradit výpadek části ruských turistů, tržby ale budou mít meziročně nižší. Ceny ubytování na přelomu roku jsou zhruba stejné jako loni.

Do Česka přijelo v letošním třetím čtvrtletí meziročně o dvě procenta turistů více, Rusů však ubylo. Největší podíl zahraničních hostů tvořili tradičně Němci (452 000). Druhou nejpočetnější skupinou zůstali Rusové (180 000). Meziročně ale počet ruských turistů výrazně klesl, konkrétně o 13,6 procenta.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat