Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prahou plnou světel i potmě. V hlavním městě začíná Signal festival

Cestování

  6:39
Máte rádi tmu a doufáte, že někdy zažijete kouzla jako z jiného světa? Většinou se tyhle sny nesplní, ale docela blízko k nim budete mít, když se o víkendu vydáte do Prahy. Ve čtvrtek 12. října totiž začne Signal festival, akce, která bude až do neděle 15. října rozsvěcet Prahu jako obrovskou barevnou žárovku.

Signal festival se stal jednou z nejoblíbenějších akcí v hlavním městě. Letos bude hra se světly k vidění nejen v jeho centru, ale i na Vinohradech. foto:  František Vlček, MAFRA

Signal festival během pěti let své existence získal pověst jedné z nejoblíbenějších pražských akcí. Sice neláká do míst jindy nedobytných a nepřístupných, ale pomocí her se světly, stíny, prostorem a časem dokáže změnit známá zákoutí tak, že i rodilí Pražané žasnou.

Rozsviťte to!

Raději se nenechte otrávit tím, co se o Signal festivalu porůznu píše v novinách a na sociálních sítích. Kdekdo totiž tvrdí, že líp už bylo, že nejlepší stejně byly první ročníky a od těch dob úroveň stále klesá, dalším zase vadí tlačenice v ulicích. I když je na návaly Praha zvyklá, statisíce lidí v ulicích jsou opravdu znát. S hlučícími davy se ale letos organizátoři rozhodli vypořádat zavedením dvou festivalových tras, první v historickémcentru Prahy, druhé na Vinohradech. 

  • Zrcadlové bludiště - Když píšeme o nejnovějším pražském zrcadlovém bludišti, měli bychom zmínit i to nejstarší, zrcadlové bludiště s křivými i obyčejnými zrcadly na pražském Petříně, kam se lidé chodí bavit už od roku 1891. Jde o zmenšenou napodobeninu vyšehradské gotické brány Špička a zároveň někdejší pavilon Klubu českých turistů, který při Všeobecné zemské jubilejní výstavě roku 1891 stál na pražském Výstavišti. Na Petřín byl přemístěn o rok později. Bludiště vás dovede do místnosti s panoramatickým obrazem zobrazujícím boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648, symbolickým rozloučením s hojně navštěvovanou pražskou kuriozitou je žertovný sál křivých zrcadel. Otevřeno je denně. Hned vedle bludiště stojí nachlup stejně stará Petřínská rozhledna; je přes šedesát metrů vysoká, a pokud se budete chtít podívat nahoru, budete muset vyšlapat 299 schodů. Výhodou je, že jedny schody vedou nahoru a druhé dolů, takže pokud to někdo v protisměru nepoplete, půjde se vám docela pohodlně. Podobně jako bludiště je i rozhledna otevřena celoročně a denně, vstupenka stojí 150/80 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 350 Kč. www.muzeumprahy.cz

  • Plavba podzemím - Dalším místem, kde se podíváte pod zem a do tmy, je Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči, unikátní industriální památka kousek od Stromovky. V areálu jsou k vidění původní prostory s dobovými technologiemi, prohlédnete si například dodnes funkční parní strojovnu z roku 1903, fotografie a dobové dokumenty, sbírku úzkorozchodných železničních vozidel a expozici historického hygienického mobiliáře. Prohlídku zpestřují plavby na prámu po hladině podzemní usazovací nádrže. Podobnost s hrůznou řekou Styx, která protéká říší mrtvých v podsvětí, je čistě náhodná! Otevřeno je tu celý rok.
  • Co se děje jinde - Až do 5. listopadu je otevřen Dýňový svět v Nové Vsi u Leštiny na Vysočině, kde si můžete prohlédnout (a také koupit) dýně všemožných tvarů, barev a velikostí, jež jsou vhodné na vaření, na okrasu nebo k vydlabání – bude přece Halloween!

Díky tomu se návštěvníci rozptýlí ve větším prostoru a světlo pronikne i do míst, na která si minulé ročníky festivalu „neposvítily“. Na obou stezkách potkáte několik desítek světelných instalací, na netradičních místech také vzniknou placené galerijní zóny, samozřejmě dojde i na atraktivní videomapping.

Dobrá rada nad zlato? Kdo chce vidět všechno, měl by si na festival vyhradit nejméně dva večery, obejít obě trasy za pár hodin bude téměř nemožné. A protože v ulicích to bude svítit jen potmě, musíte si nachystat program na zbytek času. Takže kam se v Praze můžete vypravit přes den?

Buďme styloví – když Prahou potmě, tak pojďme hlavně tam, kam paprsky slunce nemohou a kde většinou bývá tma. Čas nám hraje do karet, protože v sobotu 14. října je právě ten jeden jediný den v měsíci, kdy bývá otevřená největší podzemní stavba na území městské části Praha 2, bunkr Folimanka. Rozkládá se na ploše 1332 metrů čtverečních a vešlo by se do něj 1260 osob. Je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční, prohlídka je bezbariérová, a prý s sebou dokonce můžete vzít i vychované domácí mazlíčky.

Dalším místem, kde se budete pohybovat hodně potmě, je Mořský svět v areálu holešovického Výstaviště, zastřešená zoologická zahrada se spoustou akvárií a nádrží, v nichž plave několik set druhů ryb. V prvním patře expozice se projdete pětadvacet metrů dlouhou podmořskou korálovou jeskyní, na dně jedné z nádrží spočívá model historické lodi Bounty.

Když už mluvíme o vodě, potmě se také jezdí na některých toboganech v akvaparcích, například v Aquacentru Šutka nebo v Aquapalace Praha v Čestlicích. Vyzkoušejte si jízdu v rodinném uzavřeném toboganu se světelnými i zvukovými efekty a interaktivní RGB světelnou hrou. Zážitek vám ale mohou zkazit fronty, o víkendech tu bývá nával.

Džungle ve svitu měsíce

S tmou a světlem si hrají také v pražské zoologické zahradě, v části pavilonu Indonéská džungle. V namodralé záři, jež imituje měsíční svit, žijí noční zvířata, která ve své domovině celé dny prospí a aktivní jsou v noci. Abyste si je alespoň trochu užili v bdělém stavu, mají obrácený denní režim, tedy ve dne noc a v nočních hodinách simulované denní světlo. Mimochodem, větší nokturno s nočními živočichy, kde se ve dne ponoříte do hluboké noci, by mělo v pražské zoo vzniknout během přibližně pěti let. Také pro obyvatele velemlokária a jeho obyvatele velemloky čínské coby největší obojživelníky na světě začíná noc záhy odpoledne.

Podobnou hru plnou šálivých stínů, laserových efektů a mámení jako Signal festival nabízí také nejnovější pražské zrcadlové bludiště. Najdete je v pražském hračkářství Hamleys v ulici Na Příkopě. Jeho atmosféru podtrhují rozmanité barvy, proměnlivá intenzita osvětlení a hra nepředvídatelných odrazů, lesků a stínů.

Za dýněmi se můžete vypravit na Vysočinu
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat