Pražský "jamrtál"? Ne hlavní město Lucemburska

"Prokopák" v Lucembursku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Prokopák" v Lucembursku | foto: Zbyněk Petráček, Lidové noviny

Je to Prokopské údolí, nebo "jamrtál" v pražských Nuslích? Ani jedno, ani druhé. Je to Lucemburk, hlavní město Lucemburska. To město má velikostní parametry Českých Budějovic, jak dokládá fotografie hlavního promenádního náměsti Place d'Armes. Ale v dost věcech se Lucemburk až tak moc neliší od Prahy.

Na pohled už tím, že leží na vršcích nad hluboce zaříznutým údolím řeky Alzette a jejího přítoku Pétrusse. Právě tento potok připomíná pražský Botič a jeho údolí pražský "jamrtál" pod Nuselským mostem.

Náměstí Jana Palacha v Lucemburku

Náměstí Jana Palacha v Lucemburku

Náměstí Place d´Armes v Lucemburku

Náměstí Place d´Armes v Lucemburku

V kryptě katedrály najdete sarkofág, kde spočívají ostatky Jana Lucemburského: "Král český, hrabě lucemburský, syn císaře Jindřicha VII., otec císaře Karla, děd císařů Václava a Zikmunda," píše se na náhrobku.

Lucemburčané nezapomněli, že Praha byla svého času lucemburskou metropolí. Proto část svého velkého náměstí nazvali náměstím Jana Palacha, a to už v srpnu 1969, na výročí sovětské invaze do Československa. Jenže zrovna teď se tam opravoval chodník, takže cedule je poněkud zakryta kadibudkou dlaždičů.

A komu by nestačilo ani tohle, může si zajít na místní specialitu do knedlíkové hospody.

Sarkofág Jana Lucemburského

Sarkofág Jana Lucemburského

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz.

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz