18. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Předvánoční lyžování: Rakousko, Itálie, Švýcarsko

Bregenzerwald na západě Rakouska je statistickým rekordmanem v množství přírodního sněhu. Středisko Damüls udává devět metrů ročně, svahy nad Warthem a Schröckenem dokonce 11 metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bregenzerwald na západě Rakouska je statistickým rekordmanem v množství přírodního sněhu. Středisko Damüls udává devět metrů ročně, svahy nad Warthem a Schröckenem dokonce 11 metrů. | foto: Warth-Schröcken

Při pohledu z okna se zdá, že začátek lyžařské sezony zachrání jen ledovce. Není tomu tak. Díky mikroklimatu a technickému zasněžování bylo začátkem prosince bílo na sjezdovkách mnoha alpských středisek.

Silvretta Arena

Silvretta Arena

Komplex 235 km sjezdovek se rozkládá na rakousko-švýcarském pomezí mezi malou vesničkou Samnaun a atraktivním letoviskem Ischgl. Sezona začíná o posledním listopadovém víkendu a ani letošek nebyl výjimkou – otevřela se zhruba třetina sjezdovek. Hlavní výhodou vysokohorské arény je právě její poloha, kromě sjezdů do údolí leží všechny tratě nad hranicí 2000 m n. m. Ve švýcarské bezcelní zóně Samnaun lze navíc levně natankovat a výhodnější jsou i ceny alkoholu či kosmetiky.

Schladming

Schladming

Domovské vrcholky blízkého Schladmingu sotva dosahují dvou tisíc metrů, přesto se po jejich svazích díky technice vinou bílé stužky sjezdovek. I když ve velmi omezeném rozsahu, některé – jako ta na hlavním vrcholu Planai – dokonce již od konce října. Na svazích Reiteralmu lze sjíždět po zdejších rekreačních i závodních tratích až do údolí od začátku prosince.

Kronplatz

Kronplatz

Jednička jihotyrolských Dolomit je světovou špičkou v oboru technického sněhu – už koncem listopadu se mohli lyžaři z vrcholu rozjet po prvních, převážně modrých sjezdovkách, od začátku prosince pak ožila zhruba třetina hory se stovkou kilometrů sjezdovek, a to včetně více než pětikilometrového sjezdu do údolí. S mrazivými dny přibývají další tratě. Kronplatz je díky množství kabinkových lanovek také jedním z nejkomfortnějších středisek.

Zermatt

Zermatt

Nejvýše položený lyžařský areál alpské Evropy, kde na sjezdovky jezdí vlak, samozřejmě těží ze svého sněhově spolehlivého ledovce, který sám o sobě umožňuje sjíždět téměř kilometrové převýšení. Díky podzimní sněhové nadílce se pod dohledem Matterhornu lyžuje od začátku prosince na polovině z celkem 300 km sítě sjezdovek, která sahá až do italské Cervinie. Kuriozitou Zermattu je Snowmaker, zařízení schopné produkovat sníh i za plusových teplot, využívané především k pokrytí dojezdů tratí v létě odtávajícího ledovce.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Radek Holub

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz