130 let
Pedro Martin Gutiérrez Kardum

Pedro Martin Gutiérrez Kardum

Český šok

Překvapilo mě, že je pivo levnější než limonáda, říká Peruánec

Česká kuchyně
  •   7:00
Peruánec Pedro Martin Gutiérrez Kardum se do Česka přistěhoval kvůli své přítelkyni, se kterou se později oženil. Na Češích oceňuje smysl pro humor, ale vadí mu, že jsou příliš uzavření. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Nejvíce mne překvapila Praha – směs architektonických stylů, pohádkové pohledy z Karlova mostu na panoráma Pražského hradu a Malé Strany. Dále mne překvapilo a nadchlo, jak krásně zelený je český venkov a samozřejmě mne překvapilo i to, že ve většině hospod je pivo levnější než voda nebo limonáda. Také mne celkem zaskočilo, že ceny zboží nejsou o moc dražší než v Peru. Čekal jsem, že Praha bude velmi drahá.
 
Lidovky.cz:  Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Rozhodl jsem se při první návštěvě, kdy jsem navštívil svou českou přítelkyni (nyní manželku). Nicméně jsem musel dokončit v Peru studium na Universidad de Lima, takže definitivně jsem se do Česka přestěhoval v roce 2012, kdy jsem se rovněž oženil.
 
Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Když jsem poprvé přijel do Prahy, trápilo mne, že Češi jsou v porovnání s Peruánci trochu uzavření, že se s cizinci příliš nebaví, což jsem si bral osobně. Nicméně později jsem zjistil, že Češi prostě potřebují více času, aby druhého poznali, než se s ním začnou bavit. Jakmile jsem byl v Čechách delší dobu, našel jsem si kamarády a svůj názor jsem poupravil. Druhá věc, která mi v Čechách od počátku vadila a stále mi vadí, je špatný klientský servis. V Peru se číšníci nebo prodavači usmívají a jsou ke klientům velmi vstřícní, v Čechách mi občas připadá, že když si něco chci koupit, tak prodavače obtěžuji.

Kdo je Pedro Martin Gutiérrez Kardum?

Pedro Martin Gutiérrez Kardum pochází z hlavního města Peru. Česko poprvé navštívil v roce 2010, nastálo se přistěhoval o dva roky později kvůli své přítelkyni, se kterou se poté oženil. V současné době studuje v angličtině magisterský programu na VŠE.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
V roce 2009 jsem se poznal v Peru se svou manželkou Janou, kterou jsem si v roce 2012 vzal. Věc, která podle mne Čechy odlišuje, a která se mi líbila na mé manželce, je smysl pro humor. Schopnost dělat si legraci sami ze sebe, porozumění ironii.
 
Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
V Peru od malička děti vychovávají k tomu, aby byli velmi slušní k ženám a starým lidem. V Čechách mi přijde, že zatímco dospělí se vesměs chovají velmi zdvořile, děti a teenageři příliš slušní nejsou. To je v Peru jiné.
 
Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Jak už jsem řekl, humor je jedna z věcí, která se mi v Česku líbí a je podobná jako v Peru. Líbí se mi ironie, líbí se mi černý i lehce přisprostlý humor, který je mezi Čechy velmi populární. Rozdíl oproti Peru je možná v tom, že Peruánci mluví více slangem a humor se velmi točí kolem slovních hříček – což mi v Česku trochu chybí.
 
Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Česká historie mne zajímá, líbí se mi období vlády Karla IV., první republika i Sametová revoluce. Obdivuji, co v těchto dobách Češi dokázali. Například období Sametové revoluce mi přijde jako strašně zajímavá doba, o které se stále snažím získat co nejvíce informací a co nejvíce se z ní poučit.
 
Lidovky.cz. Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo piju, i když v daleko menším množství než moji čeští kamarádi nebo moje žena. Z české kuchyně mám rád guláš, řízky a svíčkovou. Ale musím říct, že peruánská kuchyně, která je jednou z nejrozmanitějších na světě, mi v Praze občas chybí. 

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
V současné době studuji magisterský program na Vysoké škole ekonomické, který bych rozhodně chtěl dokončit, takže zatím určitě. Do budoucna by se mi pak líbilo rozvíjet obchodní vztahy mezi Českem a Peru, abych mohl využít toho nejlepšího z obou zemí.
 
Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O českou politiku se zajímám, trochu mne však mrzí, že podle mého názoru Češi tolik nevyužili příležitost, která se jim nabízela po Sametové revoluci a že tu momentálně mají tak vysoké preference komunisté, což podle mne zhoršuje image České republiky v zahraničí. Vždyť kdyby nebylo komunismu, mohla mít Česku srovnatelnou úroveň ekonomiky i kvality života jako Rakousko, nebo Německo.

Český šok

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Česky se učím a velmi mne to baví. Nejprve jsem se naučil češtinu docela dobře sám – na internetu a na ulici. Nyní mám kurzy češtiny na VŠE. Myslím si, že mluvit česky je v Česku nezbytné, jednak z respektu k této zemi, v níž jsem našel domov, a rovněž proto, že některé služby nejsou nastavené pro cizince – takže je dobré češtinu ovládat.
 
Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Postrádám peruánskou kuchyni, oceán, rodiče a přátele. Peru je země plná diverzity, má nádhernou přírodu, krásné památky – včetně nejznámější – Machu Picchu a bohatou kuchyni i přátelské obyvatele. Také je to jedna z ekonomicky nejrychleji se rozvíjejících zemí Latinské Ameriky, která nabízí mnoho obchodních příležitostí.
 

Autor: Lidovky.cz