Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Bordeaux láká turisty na víno a prohlídky vinných skladů

Bordeaux | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bordeaux | foto: Shutterstock

BORDEAUX Turistika za vínem je největším ekonomickým sektorem pro město Bordeaux a jeho okolí, které navštíví ročně téměř tři miliony turistů. Ti dělí svůj pobyt mezi vinice, Bordeaux a akvitánské pobřeží.

Bordeaux, jehož památková zóna je na seznamu světového dědictví UNESCO, s netrpělivostí čeká, až se v roce 2015 otevře jeho kulturní a turistické centrum, v němž bude hlavní roli hrát víno. Jde o rozsáhlý projekt za 63 miliony eur (1,57 miliardy Kč), který má navštívit přes 400 000 lidí ročně, píše agentura AFP.

Bordeaux tak chce oficiálně získat postavení "první enologické destinace v Evropě". Avšak dávno předtím než se tento projekt uskuteční, využívá město svého jedinečného postavení. Turistický úřad reaguje od roku 2004 na rostoucí poptávku aktivit týkajících se jeho prestižních vinic.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bordeaux nebylo historicky příliš turistice za vínem otevřeno. Měli jsme zpoždění za jinými regiony a mnoha dalšími zeměmi," přiznává předseda Úřadu pro turistiku v Bordeaux Stéphane Delaux.

Od roku 2005, kdy byl turistům zpřístupněn jen jediný okruh vinicemi, počet návštěvníků vzrostl o 143 procenta. Dnes je turistům nabízeno 52 různých okruhů vinicemi. Některé jsou určeny pro movité zákazníky, pro něž tu je nabídka nocování na zámku a luxusní restaurace.

Přední vinice zajišťují průvodce v několika jazycích a nabízejí prohlídky svých vinných skladů, aby posílily image své etikety. Skromnější vinaři prodávají své víno přímo. Mnozí nabízejí rovněž noclehy s rodinnými večeřemi a samozřejmě degustace.

Jiní sázejí na vzdělávací aspekt s kurzy degustace nebo sklízení bordeauských hroznů. Nezapomínají na rodiny s dětmi a nabízejí interaktivní hry nebo výlety za místní flórou.

"Turistika za vínem neznamená jen degustaci a prodej lahví vína. Jde o to, aby turisté měli možnost seznámit se s pěstováním vinné révy, s historií vína a jeho spotřeby," zdůrazňuje Delaux. Nejžádanějšími okruhy jsou ty, které vedou prestižními vinicemi Médocu, s jeho značkami Pauillac, Margaux, Saint-Julien a Saint-Emilion.

V Bordeaux jsou však k vidění i jiné zajímavosti, především to je jeho značné architektonické bohatství, zvláště v Blaye s jeho citadelou Vauban zanesenou na seznamu UNESCO, uvádí Sophie Gaillardová, která má při Úřadu pro turistiku v Bordeaux na starosti vše, co souvisí s vínem.

Bordeaux

Bordeaux

Cizinci, kteří podle Úřadu pro turistiku tvoří 30 procent ze tří milionů turistů ročně, mají největší zájem o denní výlety autobusem. Aby bylo možno uspokojit poptávku těch, kdo si přejí sami naplánovat své výlety, byla vytvořena aplikace pro chytrý telefon Bordeaux wine trip, pomocí níž lze najít aktivity a osoby, které je zajišťují.

"Turistika je dnes pro Akvitánii a Bordeaux hlavním ekonomickým sektorem," uvádí Delaux. "Tuto poptávku vytváří kombinace Bordeaux jako lokality zanesené na seznam světového dědictví UNESCO a zároveň jako města vína. Je tu značný potenciál, který lze ještě využít," dodává. Cílem je rozvíjet nabídku pro klientelu s vyšší kupní silou. V okolí Bordeaux i ve vinicích již vznikly četné hotely a restaurace, z nichž 13 má michelinskou hvězdičku.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...