11. března 2011 8:25 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Prožijte slunečný víkend na horách. Poradíme vám, kde se ještě lyžuje

Lyžování -  ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA I když se přes víkend výrazně oteplí, lyžarská sezona nekončí. Některé areály v Čechách i na Moravě už sice ukončily provoz, jiná ještě stále hlásí dobré podmínky a lákají lyžaře na zlevněné jízdné nebo speciální akce. Poradíme vám, kam se ještě můžete vydat na svah.

1. KRKONOŠE A LIBERECKO
Na svazích Krkonoš a Orlických hor je do 120 centimetrů sněhu a upravené jsou i stopy pro běžkaře. Ve Špindlerově Mlýně je ale kvůli Světovému poháru ve sjezdovém lyžování žen uzavřená do neděle černá sjezdovka ve Svatém Petru a tamní snowpark. Na hřebenech by turisté měli počítat se zledovatělými cestami, v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Předpověď počasí potěší hlavně milovníky zimních sportů. Podmínky pro lyžování budou ideální.

V Harrachově čeká lyžaře sněhu na svazích asi 110 centimetrů.

Sněhový poprašek vylepšil podmínky i v libereckém středisku Ještěd. Kvalitní podmínky slibují také jizerskohorská střediska na Tanvaldském Špičáku, na Severáku a v Bedřichově. Jednotlivé areály hlásí od 35 až do 95 centimetrů sněhu.

Dále čtěte:

Běžkaři mohou do stopy vyrazit například na Jizerskou magistrálu. Tratě jsou stále v dobrém stavu.

MONÍNEC

Výborně upravený svah a vleky bez front hlásí středočeský areál Monínec. Lyžaři zde mají k dispozici ještě 80 -100 cm sněhu, vleky jsou v provozu denně od 9 do 16 hodin a od 18 do 21 hodin.
Vedlejší sezóna začíná na Monínci příští víkend.
Nejkratší příjezd od Prahy je po dálnici D1, u Mirošovic odbočit České Budějovice, ve Voticích odbočit na Sedlec-Prčice po projetí Prčicí v Sedlci na náměstí doleva směr Jetřichovice, kde je v obci odbočka na Monínec.

2. KRUŠNÉ HORY
Na sjezdovkách ve velkých střediscích Krušných hor stále leží minimálně 40 centimetrů sněhu. Podmínky pro sjezdaře vydrží zřejmě až do konce března.

Kvalita sjezdovek je zatím pořád velmi dobrá. I když ráno změknou, přes noc zase umrznou. Na Telnici, Bouřňáku i v Českém Jiřetíně hlásí vlekaři od 40 do 70 centimetrů sněhu. Sezona zatím skončila jen v Lužických horách.

3. BESKYDY
Podmínky pro lyžaře jsou před víkendem ve sportovních areálech v Beskydech dobré. Na sjezdovkách leží místy až 1,3 metru sněhu. Pěší turisté by si ale podle horské služby měli dávat pozor na zledovatělé chodníky na hřebenech.

TIP

V některých areálech začíná vedlejší sezóna už tento víkend, jinde až za týden. Pokud se rozhodujete, kam vyrazit, mohl by pro vás být začátek sezóny rozhodující. Ušetříte!

V provozu stále zůstávají všechna lyžařská střediska, kde mají provozovatelé k dispozici děla k výrobě technického sněhu.

Na sněhovou pokrývku, která místy dosahuje až 130 centimetrů, láká lyžaře provozovatel areálu v mostech u Jablunkova Alois Martynek. "Podmínky pro lyžování jsou velmi dobré. Navíc hlásí i skvělé počasí. Má být slunečno," řekl. Dodal, že v sobotu mohou zájemci v Mostech vyzkoušet atmosféru skutečných závodů.

"Pořádáme veřejný závod Beskydský pohár. Určen je pro všechny věkové kategorie. Od dětí až po seniory. Celkem se bude závodit v 16 věkových kategoriích," řekl. Závodníci se mohou přihlásit na místě. Prezentace začíná v 07:00. "Očekáváme účast okolo 130 lidí. Pro nejlepší jsou připraveny poháry a pro všechny pak tombola," doplnil Martynek.

Začátek lyžarské sezony

4. ŠUMAVA
V západočeské části Šumavy jsou stále v provozu lyžařské areály, které na sjezdovkách nabízejí dostatek sněhu a vcelku dobré podmínky. Kvalita sněhu se během dne podle okolních teplot mění.

Horší je to už s podmínkami pro běžkaře, i ti ale stále ještě na Šumavě najdou stopy se sněhem. Některé menší areály už provoz ukončily.

Nejlepší podmínky a průměrně 80 centimetrů sněhu na sjezdovkách nabízí stále největší lyžařský areál v Plzeňském kraji na železnorudském Špičáku. Sníh je ráno po nočních teplotách pod nulou tvrdý a zmrzlý, přes den povoluje. V provozu je kromě Špičáku také areál Nad Nádražím, Samoty, Belveder, jezdí lanovka na Pancíř i vlek na Weissově louce.

Kromě velkých areálů v Železné Rudě se lyžuje i v Kašperských Horách nebo v Hartmanicích na Šumavě, jezdí také vlek v Kocourově u Klatov. Mimo provoz jsou už areály v Přimdě na Tachovsku v Českém lese, v Hojsově Stráži na Šumavě nebo sjezdovka v Sádku na Domažlicku.

Stále dobré podmínky pro lyžaře jsou i na Lipně. Na svazích leží okolo půl metru sněhu, jezdí všechny lanovky. V areálu Zadov leží odo 40 do 90 centimetrů sněhu. Mimo provoz už je jednosedačková lanovka na Churáňov.

5. JESENÍKY 
Do nejvyšších moravskoslezských hor se po několika týdnech znovu vrátila zima. Na svazích Jeseníků včera začalo sněžit. Ve většině areálů by měly zůstat brány pro vyznavače sjezdového lyžování otevřené do 3. dubna. Na Ovčárně se může podle sněhových podmínek lyžovat až do konce dubna.

Lyžařská sezona začala v Rejdicích na Jablonecku

Až do prvního dubnového víkendu mohou lyžaři sjíždět svahy také v zimním středisku v Petříkově. Na výborné sněhové podmínky zvou lyžaře také zástupci areálu v Ramzové.

6. VYSOČINA
Někteří správci na Vysočině chtějí chtějí udržet vleky v provozu až do dubna, protože mají stále velmi dobré sněhové podmínky. Nejvíc sjezdovek funguje na Žďársku a na Jihlavsku. O víkendu čekají lyžaře karnevaly a závody. Na některých místech se lyžuje se slevami. Uzavřena sjezdovka ve Vysoké u Havlíčkova Brodu.

Hory

Na Havlíčkobrodsku se už nelyžuje. Na Jihlavsku jezdí vleky na Šacberku a v Lukách nad Jihlavou. O víkendu se bude lyžovat i na Čeřínku; v neděli tam bude karneval. Pokud však v příštím týdnu bude hodně teplo, vlek se už spouštět nebude.

Na Třebíčsku se ještě lyžuje v Jalovci u Číchova. Na Pelhřimovsku slouží sjezdovka Křemešník. Na Žďársku mohou lyžaři zamířit kromě Fajtova kopce i na Harusův kopec u Nového Města na Moravě, do Nového Jimramova, Dalečína a do Svratky, kde je v neděli čeká rej masek.

ČTK, pksPetra Kosová

Najdete na Lidovky.cz