Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Prozkoumejte kouzelné Male. Vstupní bránu Malediv

Maledivy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maledivy | foto: Wikimedia Commons

Při cestě z Asie, se vám snadno může stát, že zvolená letecká společnost naplánuje stopover na Maledivách. Nezoufejte a využijte tyto neplánované hodiny k poznání hlavního města velkého ostrovního státu. Jedná se o město s jednou z největších hustot zalidnění na světě a platí tu velmi přísné sunnitské zákony.

V případě, že máte oblečení odpovídající muslimským zákonům, snadno zapadnete do mumraje hustě obydlené metropole, kterou si můžete skvěle užít.

S Maledivami máme bezvízový styk, a tak procházka po Male může být snadno dostupnou vstupní bránou na Maledivy. Z letiště Vás totiž za jeden dolar převeze pravidelně odjíždějící trajekt za 15 minut přímo do centra města.

Co v Male vidět?

V přímořských zemích se stal centrem veškerého dění trh, a to trh jak rybí, tak s potravinami a potřebami k běžnému životu. Male není výjimkou. Obzvláště dopoledne je na zdejším nábřeží živo. Trh s rybami sousedí se zeleninovým trhem. Není nic lepšího pro poznání země, než si jen tak sednout a pozorovat jak spolu lidé komunikují a vyjednávají, někdy se hádají, někdy objímají, tak jak jim jejich jižanský naturel velí.

Kromě toho, z přístavního mola můžete vidět nedaleký ostrov Dhoonidhoo, kde je umístěno vězení pro lidi nepohodlných názorů a o kousek dál ostrov Aarah, kde se rekreuje prezident Maledivské republiky. Ten pak dojíždí do VIP přístavu, aby jen přešel nábřežní komunikaci a zasedl za svůj stůl v Prezidentském paláci, obklopen budovami ministerstev a bank.

Srdcem města je určitě náměstí Republic Square neboli Jumhoora Maidan. Na jihu totiž najdete Islámské centrum, umístěné ve Velké páteční mešitě, která je velkou městskou dominantou. Mešita je z roku 1984 a pojme až 5 000 věřících. I vy si ji můžete mimo modlitební hodiny prohlédnout.

Praktické info pro návštěvu Male:

  • Oblečte si odpovídající oblečení. Dlouhé kalhoty, zakrytá ramena.
  • Na ostrově neseženete alkoholické nápoje. Všechna piva jsou nealko.
  • Chcete-li si přivést z Malediv suvenýr, nechte to až na procházku městem. Obchodů se suvenýry je tu velké množství a mají nejnižší ceny.
  • V Male je dostatek restaurací či fast foodů s cenami odpovídajícími Západní Evropě.

Kousek za mešitou směrem do vnitrozemí, jsou umístěny historické budovy bývalého centra ostrovní země. Od roku 1635 byla centrem náboženského dění mešita Hukuru Minskiy. V jejím okolí naleznete zajímavý hřbitov bývalých sultánských rodin a ještě zajímavější minaret, který svou mohutností může připomínat spíše přímořské majáky. V roce 1984 převzala pak její významnou náboženskou úlohu právě Velká páteční mešita.

Nedaleko od této starobylé mešity stojí palác Mulee-aage. Palác tehdy nahradil dosavadní sídlo sultánů pocházející ze 17. století. Můžete zde shlédnout dokonalé řemeslné prvky. Také zahrada je okouzlujícím místem plného klidu. Při toulání se městem můžete zahlédnout přes dvacet menších či větších mešit, většinou vystavěných z korálového kamene.

Jak se v Male žije?

Maledivy je země rozkládající se na 1 200 vrcholcích hor vyčnívajících nad hladinu Indického oceánu. A tak i Male, hlavní město, leží na několika ostrovech. Vzhledem k tomu, že v Male žije polovina všech obyvatel státu, dochází k obrovskému přeplnění ostrova. Místní musí využívat k životu i ostatní ostrovy, které postupně přizpůsobují městským potřebám obyvatel.

Malé velké maledivské Male
Motocykly jsou nejoblíbenější

Na ostrově Hulhule leží mezinárodní letiště, na ostrov Thilafushi se pro změnu vozí většina odpadu z okolo stojících resortů, nebo u jiného ostrova pak najdete i ropné věže. Mezi jednotlivými ostrovy místní cestují na bárkách, po městě pak většinou jezdí na kolech a motorkách. Na hlavním ostrově bohužel není vytvořena plážová oblast. Což místní zase až tak netrápí, nasednou na bárku a odjíždějí na některý z mnoha ostrovů, kde nejsou vystavěny turistické resorty. Na ostrově Kudabados byla dokonce vyhlášena přírodní rezervace s cílem chránit přírodu k rekreaci místních obyvatel.

Maledivy tvoří spousta atolů

Procházka po Male je zajímavým vhledem do směsice ukrytého historična a na něm stavěné budoucnosti. Je také zajímavým pohledem na společnost drženou pevně v rukou vlády, která těží obrovské finance z cestovního ruchu a svým lidem luxus upírá. Pozoruhodné jsou i vlnolamy, kterými je město chráněno od případné tsunami.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...