130 let
Městečko Honda u řeky Magdalena.

Městečko Honda u řeky Magdalena. | foto: Foto: HedvabnaStezka.cz

První krůčky v rozmanité, ale nebezpečné Kolumbii

Cestování
  •   7:00
Kolumbie je zemí s nepředstavitelnou biologickou rozmanitostí. Díky její poloze je zde možné najít jak dusné pobřežní mangrovové lesy a tropický prales tak i větrné vysoké Andské štíty. Pohoří And navíc vytváří zajímavý systém mnoha izolovaných lokalit. Ale není to jen úžasná příroda, co zde stojí za povšimnutí...

Začínáme poněkud adrenalinově: přilétáme v 00:30 na letiště El Dorado v Bogotě a obyčejnému smrtelníkovi (což jsme) tak trochu naskakuje husí kůže zejména při pomyšlení na načtené historky o loupeživých taxikářích. Poté co vyměníme dolary za pesos, můžeme se vydat do víru půlnočního velkoměsta. Poslušně následujeme šipky navádějící ke stanovišti autorizovaných taxíků. Přes okénko směnárny vidíme i chumel těch neoficiálních, kteří se překřikují a zuřivě gestikulují, ať jdeme s nimi. Půlnoc, nepůlnoc. Tak jsme tedy zase v Jižní Americe!´

Kolumbie

K oficiálním taxíkům nás dovede místní policista, další dva hlídají opodál. Naložíme se tedy do žlutého taxíku, který řídí postarší... ...taxikářka!. Podivuhodné. Nahlásíme jméno hotelu a svištíme liduprázdnou Bogotou. Za 20 minut jsme na místě. Nechybělo moc a zaplatili jsme 1000 krát větším obnosem, protože padesátitisícová bankovka (cca 500 Kč) na rozdíl od ostatních tisícovek nemá tři nuly. Naštěstí nám taxikářka peníze vrátila s přátelským varováním, ať si dáváme pozor. I tady, zdá se, žije dobrý člověk.

Bogota - downtown, pohled z vyhlídky od klášteru Montserrat.

Ráno jsme unešeni polohou Bogoty: kousek od našeho hotelu nad samým centrem se zvedají vysoké kopce a dodávají městu příjemnou atmosféru. Začátek cesty musíme věnovat setkání s Paulem a Ursulou z místní Universidad Nacional, kteří nám mají pomoci se zařízením povolení k lovu a vývozu vzorků (ryb). Manželský pár, ona Kolumbijka, on Brit, evropská zkušenost (seznámili se v Madridu při studiu), zaměstnáni v čerstvě otevřené laboratoři na univerzitě, tříměsíční dítě (do jeslí se tu chodí od 4 měsíců) a přátelské vystupování. To vše by mohlo svědčit pro brzké vyřízení všech potřebných formalit pro výzkum. Samozřejmě všemu předcházela půlroční e-mailová komunikace. Jsme zvědavi, jestli se naplní katastrofické vize našich kolegů o neproniknutelnosti úřednického systému všemožných formulářů, žádostí a prohlášení.

Na univerzitu jedeme hromadnou dopravou, jejíž organizace předčí lecjaké evropské město. Kromě tradičních malých pestrobarevných busíků je tu také Transmilenio - nově vybudovaný systém velkých autobusů, které zastavují pouze ve speciálních stanicích uprostřed hlavních ulic. Do zastávek je přístup pouze po zaplacení lístku a průchodu turniketem. Tyto autobusy mají své vyhrazené pruhy na širokých avenidách a nečekají tak nikdy v celodenní zácpě. Vše je čisté a nové a četné nápisy hlásají "Prosíme, neběhejte!" nebo upozorňují, že je vhodné nechat před nástupem do vozu nejprve vystoupit ostatní cestující. Ne že by to tu všichni dodržovali.

Po pár dnech konečně vyrazíme z města a chystáme se na okružní cestu po severu země nalovit ryby, které nás zajímají. Na silnicích převažují trucky amerického typu, cisterny a autobusy. Osobní auta jsou výrazně v menšině. Navíc kolumbijští řidiči milují adrenalinové řízení - z kopce na plný plyn, předjíždění v ostrých zatáčkách, anebo s protijedoucím autem na dohled. Zároveň jsou ovšem všichni vždy připraveni dupnout na brzdu, kdyby se totéž dělo z protisměru. A tak dupeme často. Hudba v autobusech nehraje tak nahlas, jak bychom čekali, zato z rádia slyšíme několikrát denně kolumbijskou hymnu mírně se podobající internacionále...

Diskuze a fotogalerie

Diskuzi k článku a další fotografie najdete na cestovatelském portále Hedvabnastezka.cz

Kolumbie je země s největší biodiverzitou na kilometr čtvereční na světě. A v absolutním počtu druhů je před ní jen Brazílie. Díky své geografické poloze a přítomnosti tří hřebenů And má totiž Kolumbie velké množství habitatů, od přímořských mangrovů, přes tropický les až po vysokohorské páramo a zároveň velké množství geograficky izolovaných lokalit. Má také jako jediná jihoamerická země jak pacifické, tak karibské pobřeží. Co se týče ryb, najdeme v Kolumbii pestré druhové složení právě díky tomu, že její území zahrnuje mnoho různých povodí.

San Andrés y Providencia, Kolumbie

V Kolumbii najdeme řeky, které tečou do Orinoka, a je tu také Amazonka, obojí na východě země. Nejdelší kolumbijskou řekou je pak Rio Magdalena, která teče mezi východním a centrálním hřebenem And a ústí do Karibiku. O hřeben západněji pak teče Rio Cauca, další obrovská řeka, která je přítokem Magdaleny. A konečně na západním svahu západního andského hřebene pramení řeky San Juan, Baúdo nebo Patía ústící do Pacifiku a věčně rozbouřené Rio Atrato, které se vlévá do Karibiku (viz mapka). Během naší expedice jsme se tak snažili alespoň trochu pokrýt tuto biogeografickou rozmanitost a prozkoumat ryby z co možná největšího množství povodí.

                                                 Zuzana Musilová, HedvabnaStezka.cz