21. června 2012 13:08 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Půjčte si kolo v centru Prahy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Předváděcí týden půjčovny kol Nikol na Rašínově nábřeží pod Palackého náměstím | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předváděcí týden půjčovny kol Nikol na Rašínově nábřeží pod Palackého náměstím | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Až do neděle mají Pražané i turisti možnost půjčit si kolo na pražské náplavce. Iniciativa sdružení NiKOL zde propaguje téma sdílení kol v centru města. Organizátorem akce je Tomáš Sýkora.

Propagujete sdílení kol v Praze. Co přesně nabízíte?
Máme otevřeno každý den, od 14:00 do 21:00 pro všechny, koho zajímá téma cyklistika ve městě. Na Rašínově nábřeží jsou dvě automatické půjčovní stanice s koly. Zájemci si je mohou od nás zdarma půjčit, projet se a vrátit ho o pár metrů dál u další stanice. Na místě jsou naši dobrovolníci, kteří vysvětlují, jak by v Praze mohlo fungovat sdílení kol. Koho téma zaujme může podepsat apelační petici „Za veřejné půjčovny kol pro Prahu“ a vyplnit dotazník, díky němuž zjistíme, jak Pražané přistupují k cyklodopravě a jak by se jim zamlouvalo případné zřízení rozsáhlejší sítě pouličních půjčoven. Petici po skončení akce předáme na pražský magistrát.

Jaké máte zatím ohlasy na happening?
Jsem opravdu překvapený, takový zájem jsem vůbec nečekal. Kolemjdoucí se často zastavují a říkají, že podobné pouliční půjčovny tu už dávno měly být. Jen za první dva dny petici podepsalo přes tři sta lidí. Nejvíc zájemců chodí k večeru, museli jsme proto prodloužit návštěvní dobu, až do 21 hodin.

Předváděcí týden půjčovny kol Nikol na Rašínově nábřeží u dílny s kavárnou Bajkazyl

Předváděcí týden půjčovny kol Nikol na Rašínově nábřeží u dílny s kavárnou Bajkazyl


Můžete popsat, jak by sdílení fungovalo?
Existovala by síť stojanů v centru Prahy, které budou od sebe vzdálené zhruba tři sta metrů. Na každém z nich si můžete půjčit kolo a vrátit na kterékoliv další stanici. Místa by byla především tam, kde je hodně velká koncentrace lidí, u nádraží, u škol nebo u výstupů z metra. Kolo se půjčí buď na kredit, nahraný na kartě, například na OpenCard nebo lze zaplatit bezkontaktní platební kartou. Ceny rozhodně nejsou vysoké, v zahraničí se pohybují v přepočtu pár set korun na rok. Myslím, že Praha by na takovou aktivitu byla opravdu vhodná. Ono se to možná nezdá, ale dvě třetiny Prahy leží na rovině, v centru kopce nejsou. Určitě by větší počet cest na kole odlehčil veřejné dopravě a redukoval tu automobilovou.

Kdo by ale takovou síť financoval, už máte nějaké partnery projektu?
Naší snahou není vytvořit síť, chceme především otevřít toto téma k diskusi. Happening a zapůjčení stanic s koly jsme mohli uhradit díky grantu, který jsme získali z programu Think Big. Věříme, že nápad se sdílením kol zaujme pražský magistrát, případně Dopravní podnik. Zatím s nimi jednáme o tom, jak konkrétně by to mohlo fungovat. Můžeme jim nabídnout zkušenosti a výzkumy, které máme ze zahraničí, kde je sdílení běžně dostupné už řadu let. Byl jsem se podívat v Paříži, v Kodani, a také v Lyonu a ve Vídni. Všude je to naprosto přirozená součást dopravy po městě.

V Praze už ale několik sdružení na podporu jízdy na kole je, čím se liší to vaše?
Ano, je tady Bajkazyl a Auto*Mat. Není to žádný konkureční boj, všichni máme stejný cíl: vytvořit lepší podmínky pro jízdu městem. Právě tento čtvrtek se ukáže, jak ta vzájemná spolupráce funguje. Na náplavku přijede asi tři sta lidí z cyklojízdy Auto*Mat, pojedou přes centrum, zakončí v Bajkazylu a pak půjdou i k nám. Doufám, že celý ten náš happening lidi osloví. Snažíme se jim nabídnout praktickou alternativu dopravy formou sdílení. Připadá nám to levné a ekologické, na místo přeplněné dopravy nebo stojící magistrály si prostě můžete půjčit kolo a popojet pár stanic.

Podpora sdílení kol

Iniciativa NiKOL pořádá v týdnu od 18. do 24. června happening na Rašínově nábřeží, kterým chce představit veřejnosti pozitiva sítí sdílených kol, jež zdárně fungují v řadě světových metropolích. Zájemci mohou podepsat apelační petici „Za veřejné půjčovny kol pro Prahu“.

Happening má záštitu Komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu a je financován z příspěvku Nadace O2 Think Big, dále akci podporuje společnost Homeport, sdružení Auto*Mat, cyklodílna Bajkazyl a Nadace Partnerství.

Více na www.nikol-praha.cz.

  • 0Diskuse
Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz