Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 26.8.2019 13:18

On snad někdo někdy tvrdil, že Grónsko je ráj?

Ani Erik Thorvaldsson, řečený Rudý takovou blbost neprohlašoval, když se snažil přilákat kolonisty. Vždycky se tam přemisťovali jen takoví, které pro vraždu/y vyhnali i z Islandu, většinou poté, co je pro vraždu/y vyhnali z Norska. Prostě ti, kterým nic jiného nezbývalo.

A to tam v Erikově době bylo výrazně tepleji, fjordy nezamrzaly, kolem nich rostla trávam dala se chovat ovce a krávy a dokonce se dal pěstovat (v malém měřítku) i ječmen. I když většinu potravin a skoro všechno dřevo museli vozit přes Atlantik.

V současnosti se "Zelená země" ještě nevzpamatovala z Malé doby ledové, která grónské Nory vyhladila do jednoho.

Trumpovi nejde o "ráj", ale o pobřežní vody, EEZ a suroviny.

J. Rechnovský 26.8.2019 14:28

A o co by mu mělo jít? Je to p...l světa, ale se strategickým významem. Do Evropy nepatří, v EU není a pro malinké Dánsko je to příliš velká koule na noze. Pro USA ne. Politicky je to naprosto O.K. Ekonomicky záleží na obchodních podmínkách. Pokud bych byl Dán, o Trumpově nabídce budu vážně uvažovat...

V. Novák 27.8.2019 10:59

Reagoval jsem na titulek, který v duchu všeobecné honby na Trumpa z něj dělá pitomce, co ani netuší, že Grónsko není Havaj a chce koupit kus ledu.

J. Rechnovský 27.8.2019 11:39

Asi máme dost podobný názor. Nejsem v Trumpově fanklubu, ale nejsem Trumpofob. Je možná všechno jiné jen ne hlupák. Tahle Trumpova úvaha prostě dává smysl.