16. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Rakouské Alpy s dítětem na zádech. Jde to

Živý batůžek, Rakousko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Živý batůžek, Rakousko | foto: Marek Schauer, Velehory.cz

Po nějaké době jsem zavítal opět do rakouských Alp. Tentokrát ovšem ne jako průvodce cestovní kanceláře, ale v plné polní i s celou rodinou. Jako jedno z center našich výprav do hor jsme si zvolili městečko Zell am See. Nejen, že se nachází u překrásného jezera stejného jména, ale dají se odtud podnikat i parádní výšlapy.

-
Správný výběr túry je to nejdůležitější

Kromě našeho standardního vybavení do hor nám v autě nechybí také nosítka a jejich obsah – dvouletý Adámek. A to je také hlavní hrdina níže popsaného výletu.

Vysoké Taury, Rakousko

Jednoho dne zahloubán do mapy s odhodláním horského vůdce vykřikuji výzvu "Pinzgauer spaziergang". Manželka to tentokrát na mapě nekontroluje a Adámkovi je to jako vždy jedno, hlavně, když mu nabalíme dostatek hraček.

Překonání prvních obtíží

Vrchol Schmitenhohe nám sice zakrývá poklička z mraků, přesto se začneme po snídani na "procházku" horečně připravovat. Šestihodinová túra vede z 1965 m vysokého Schmitenhohe až na vrchol Schattberg Ost (2018 m. n. m). Auto parkujeme u dolní stanice lanovky a kupujeme kombinovaný lístek, který nás vyveze na Schmitenhohe a sveze z Schattbergu do Saalbachu.

Praktické rady:

Mapy: Freytag & berndt č. WK 382 – Zell am See - Kaprun - Saalbach

Cena kombinovaného lístku na lanovku na Schmitenhohe a z Schattbergu je 23,- Euro

Cena za lístek ze Saalbachu zpět do Zel lam See je 4,- Euro

Cena lístku autobusu v Zell am See se pohybuje okolo 1,3 Euro

Po celé trase je možnost základního občerstvení jen u stanic lanovek, nebo až v samotném Saalbachu.

První lanovka z Schmitenhohe odjíždí v 8:30 a poslední z Schattbergu vyráží v 16:15.

Autobusy ze Saalbachu do Zel lam See jedou každou hodinu. Poslední odjíždí v 19:15 (30 min).

Ubytování je v Zell am Seee hodně, ale je celkem dražší. Výhodnější je ubytovat se v Thumersbach (na protějším břehu jezera), který je s Zell am See spojen, kromě autobusu, i lodí.

Tentokrát jsme mraky převezli, vlastně nadjeli. Po výstupu s kabinky nás zalijí sluneční paprsky a z neprostupné hradby oblaků na nás vykoukne Grossglokner a ostatní vrcholy Vysokých Taur včetně včerejšího mlhou zalitého Kitzsteinhornu. Z restaurace u horní stanice lanovky nás dobré značení nejprve lehce spustí z vrcholu na rozcestí, kde jsou ukazatele snad do všech koutů Alp, jen ten náš směr chybí. Vytahuji mapu a suverénně určuji směr. Žena je klidná, asi mi věří. Já si v duchu říkám: "snad to bude správně" a Adámka zajímá hlavně mapa, o kterou se s ním notnou chvíli přetahuji. Po pár krocích se začínáme nořit zpět do mraků. Stezka vede přes borový les s temně modrými jezírky s borůvčím. Tady začínají drobnější komplikace. Střídavě do levého a pravého ucha mi začínají proudit otázky z nosítek. "Bydlí tady taky žabky?" "Jak je ten rybníček hluboký?" A tak dále. Otázky bych ještě zvládl, ovšem demonstrace hloubky proutkem mi již začínají činit obtíže.

Teď to už snad půjde hladce

Vše jsme zvládli a postupně z mlhy vyšplháme na plochý trávou pokrytý hřeben, který nás zavede až pod horu Niedererr Gernkogel. Tady si na chvilku odpočneme a nakrmíme vrtící se náklad v nosítkách na mých zádech. Zde musím zmínit Adámkovu hlášku dne: "Adámek chodí taky po horách jako táta, ale v batůžku".

Nejkrásnější výlety

Dřevěné chodníky v soutěsceCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


Sedlo Rohretorl 1918 m, Rakousko

Výhledy jsou zde opravdu nádherné, ale čas nás tlačí. Pokračujeme dále úzkou stezkou po vrstevnici. Po levé ruce nás neustále doprovází hřeben Taurů a po překonání malého sedla u vrcholu Hochkogel se nám vpravo otevře i pohled na vrcholy Salzburger Kalkalpen. Jak už jsem se ale zmínil, čas je proti nám. Poslední lanovka do Saalbachu jede z Schattbergu v 16:15 a ta půlhodinka bloudění na začátku a zastávky u jezírek nám začínají chybět. Míjíme krásná plesa, travnatá sedla, pasoucí se krávy, koně…. Na Adámkovi komentáře, "co ty kravičky a koníčci papají", odpovídám již jen velmi stroze. I když je odpověď stále stejná, u každé krávy, nebo koně se otázka opakuje. Škoda jen, že se nemůžeme na půl hodiny zastavit, natáhnou se a jen tak se kochat. Poslední usek už i běžíme.

Diskuze a fotogalerie

Diskuzi k článku a další fotografie najdete na cestovatelském portále Velehory.czVysoké Taury, Rakousko

Sláva! "Dokázali jsme to".

Horní stanici na Schatterbergu dobýváme těsně po šestnácté hodině. Stačíme si koupit ještě něco k pití a už jedeme dolů do Saalbachu. Já jsem na pokraji zhroucení. Žena, i když také notně vyčerpaná mi poskytuje první pomoc ve formě různých tyčinek a čokolád. Jen náš Adámek je pln sil a blížící se konec výletu ho evidentně mrzí. Jemu prý nožičky vůbec nebolí. Ze Saalbachu nám po chvilce jede autobus zpět do Zell am See. Pak už stačí městským autobusem vyjet pod Schmitenhohe pro auto a za pár minut si už lebedíme na terásce našeho pokoje. Výšlap to byl krásný, ale pro dnešek toho mám opravdu dost. On se ten náš klouček už celkem pronese. Batoh je batoh. Ale i tak se tento den stává jedním z nejhezčích na naší "dovolené".

Popis túry

Pinzgauer spaziergang je výborná celodenní, technicky nenáročná tůra pro každého milovníka hor. A jek jste se dočetli výše, tak i děti ji bez problému zvládnou. Jedná se o snadnou chůzi po travnatých hřebenech Kitzbuhelských Alp s překrásnými výhledy na Vysoké Taury a vrcholy Salzburger Kalkalpen.

Čas: 5 – 6 hod čisté chůze
Délka: 19 km
Náročnost: nízká až stření těžká

Začíná se na horní stanici lanovky na Schmitenhohe (1965 m), kde se Vám okamžitě otevřou výhledy na jezero Zeller See a ledovce NP Vysokých Taur. Následně na jih dolů do sedla po značce Saalbach a na Pinzgauer spaziergang. Značky mají červenobílé pruhy. Ze sedla se stočíte mírně na západ a pokračujete po cestě až k horní stanici vleku v Kettingtorlu. Mírným svahem vystoupáte na plochý hřeben a pokračujete již úzkou pěšinou borovicovým lesem mezi kapradinami, brusinkovými keři, klečí a temně modrými jezírky. Po chvíli vyjdete z lesa na kamenitou cestu a před Vámi vyroste vrchol Maurerkogel (2074 m). Značka pokračuje pastvinami a asi po hodině se stáčí kolem jižních svahů Maurerkogel. Nová dominanta před Vámi je Oberer – Gernkogel (2175 m). Dále se brodíte přes drobné potůčky vytékající z tajícího sněhu až k srubu v Sonnenbergalmu, kde následuje krátký výstup do sedla Rohretorl (1918 m). Při pohledu na horizont můžete porovnat kontrast mezi alpskými ledovci Vysokých Taur na jihu a vápencovými horami na severu (Kaisergebige).

Minete dvě křižovatky a po krásném "balkóně" začnete opisovat základnu Oberer – Gernkogl. Po výstupu na nižší Niederer – Gernkogl (2153 m) opět sestoupíte na Klammscharte (1993). Pozor na začátku sezóny můžete narazit i na sněhové pole. Dalším vrcholem, který může (ale nemusí - + 1 hod) být Vaší výzvou je Zirmkoge (2215 m). Kamenitá cesta se mění na pěšinu vysokohorskými loukami kolem větších i menších jezírek. Za malou chvíli se dostanete k chatce u potůčku, kde si můžete cca po čtyřech hodinách odpočinout a pojíst něco ze svých zásob.

Po načerpání sil se vydáte stezkou stáčející se vpravo a pokračujete přímo k sedlu Klingertorl (2059 m). Přejdete základnu útesu a budete sestupovat dolů z Hochkogel až na Seetorl (1964 m). Z tohoto místa lze spatřit zelená jezera Hackelberger Seen.

Zde se vydáte na sever. Nejdříve půjdete kolem Saalbachkogel (2092 m), následuje smyčka kolem Stemmerkogel (2123 m). Z tohoto místa je poslední možnost spatřit vrcholky Vysokých Taur. Závěr túry již míří k horní stanici lanovky na Schattbergu. Po vrstevnici sestoupíte do sedla a po napojení na širší štěrkovou cestu Vám už zbývá posledních pár metrů výstupu na již zmíněný Schattberg. Ti co toho měli ještě málo, můžou nechat lanovku lanovkou a do Saalbach sestoupit po svých (+ 1,5 hod). Autobus do Zel lam See zastavuje přímo naproti dolní stanice lanovky.

Marek Schauer, Velehory.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz