27. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Rakousko otevírá první sjezdovky. Kam vyrazit?

Rozhled z výšky 3080mn. m. Na vrcholu Wurmkogl, v místním nejvyšším bodě, odkud se dá na lyžích sjet do údolí, stojí restaurace Top Mountain Star.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhled z výšky 3080mn. m. Na vrcholu Wurmkogl, v místním nejvyšším bodě, odkud se dá na lyžích sjet do údolí, stojí restaurace Top Mountain Star. | foto: Ötztal tourismus

Ötztal, jedno z nejprominentnějších lyžařských údolí Rakouska, zahajuje zimní sezonu. Zdejší ledovce jsou v plném provozu už od podzimu a nyní se roztočí lanovky i v neledovcových areálech nad Obergurglem a Söldenem.

Rettenbach a Tiefenbach

Dvojice ledovců Rettenbach a Tiefenbach

Dvojice ledovců, na nichž už koncem října začal Světový pohár, nabízí sportovní i rekreační tvář – strmější Rettenbach s červenou závodní "obřákovou" tratí je lyžařským tunelem propojen s pohodovějším a slunečnějším Tiefenbachem. Dopravní páteří obou jsou pohodlné kabinky, doplněné dalšími vleky. Na vrcholu Tiefenbachu se můžete kochat z visuté panoramatické lávky ledovcovým světem Ötztalských Alp.

Lyžařský Sölden

Rušné turistické letovisko Sölden.

Rušné turistické letovisko Sölden, nad nímž vyrůstají svahy s až 1600metrovým sjízdným převýšením, otevře první sjezdovky za doprovodu hudebního openingu na Giggijochu pravděpodobně už tento víkend. Lyžařský areál má dvě epicentra: sportovnější Gaislachkogl, zpřístupněný unikátní kabinkovou lanovkou s rekordním rozpětím lan bez podpěr, a Giggijoch, nad nímž se rozkládají přehledné, nenáročné modré tratě.

Obergurgl a Hochgurgl

Luxusní hotelová střediska Obergurgl a Hochgurgl.

Luxusní hotelová střediska Obergurgl a Hochgurgl, vykazující více než dvě třetiny ubytovací kapacity ve čtyřa vícehvězdičkovém standardu, oficiálně otevřela sezonu ve čtvrtek 17. listopadu. Lyžařský areál se 110 km sjezdovek, které vedou až k hotelovým dveřím, se zdvihá na holých svazích do výše 3080 m n.m., díky čemuž je sněhově spolehlivý i bez ledovce. Při otevření bývá v provozu zhruba třetina z celkové lyžařské plochy.

Aquadome Längenfeld

Aquadome Längenfeld a velkolepě provedené termální lázně.

Velké a velkolepě provedené termální lázně jsou druhou největší atrakcí údolí hned po lyžování. Moderní stavba upoutá třemi venkovními bazény ve tvaru lotosových květů o průměru do 16 m. Jeden je velkou vířivkou, druhý je masážní s gejzírem uprostřed a nejvýše položený z nich je napuštěný slanou vodou, pod jejíž hladinou zvučí hudba. Relaxační zážitek umocňuje výhled na Ötztalské Alpy. Uvnitř dómu se otvírá obrovský komorní, členitý svět saun.

Radek Holub, redaktor časopisu SNOW

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz