11. srpna 2012 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Řecký ostrov Santorini a jeho "Damoklova pláž"

Red Beach na řeckém ostrově Santorini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Red Beach na řeckém ostrově Santorini. | foto: Václav Husák

Ve skutečnosti se tato jedna z nejznámějších a svým způsobem nejkrásnějších pláží na řeckém ostrově Santorini jmenuje „Red Beach“.

Červenou barvu okolních skal má na svědomí obrovská sopka, která zde po tisíciletí vyrůstala, aby pak kolem roku 1.500 před naším letopočtem explodovala takovým způsobem, že gigantická vlna tsunami zničila mínojskou kulturu na Krétě a obrovské masy vyvrženého sopečného popela pokryly oblast o rozloze přes 200.000 čtverečních kilometrů.

Při této katastrofě se přibližně polovina ostrova (přes 80 kilometrů čtverečních) propadla do hloubky více než 300 metrů pod hladinu moře, čímž vznikla nejkrásnější sopečná kaldera na Evropském kontinentu.

Další pohlednice z cest najdete ZDE


V obrovském vedru jsem opatrně vylezl až na vrchol klifu abych zjistil, že většina obrovských skalních sloupů už je oddělena od masivu a tiše "čeká" na svůj otřes, který způsobí podobnou pohromu, jaká je vidět v pravé části snímku. Vzhledem k tomu, že uprostřed kaldery se ze dna tlakem magmatu zdvihá nová sopka, můžete tu drobné otřesy zaznamenat každý den. Teď jde jen o to, kdy ten "správný" otřes přijde. Všichni návštěvníci pláže Red Beach jsou velcí optimisté. Věří, že přijde v noci, nebo v zimě.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Václav Husák