Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Řekové otevřeli muzeum Akropolis, vyzvali Brity k navrácení památek

Cestování

  11:30
Zlatý věk dávných Atén znovu ožil o sobotním večeru, kdy Řecko slavnostním setkáním otevřelo nové muzeum Akropole. Provoz muzea zahájil řecký prezident Karolos Papulias, který při této příležitosti veřejně vyzval Velkou Británii k vrácení parthenónských vlysů.

Akropole. Prosklená budova architekta Tschumiho skýtá výhled na chrám Parthenón. foto: AFP

„Dnes může celý svět vidět shromážděné nejvýznamnější sochy Parthenónu, ale některé chybějí. Toto je chvíle k zacelení ran monumentu návratem mramorů, které k němu náležejí,“ prohlásil Papulias při otevření muzea.

Moderní budova ze skla a betonu stála sto třicet milionů eur (asi tři a půl miliardy korun) a na slavnostní zahajovací ceremonii, jíž se účastnili nejvyšší představitelé mnoha států a vlád, byly vyčleněny tři miliony eur. Mezi přítomnými byl například předseda Evropské komise José Manuel Barroso, generální ředitel UNESCO Koičiró Macura a řada premiérů, prezidentů i ministrů kultury. Na slavnosti však chyběli oficiální zástupci Velké Británie, která přechovává desítky parthenónských vlysů.

Akropole. Prosklená budova architekta Tschumiho skýtá výhled na chrám Parthenón.

Jedinečné vlysy bývají označovány jako Elginovy mramory podle jména britského diplomata, který je sňal z největšího památníku řecké civilizace. Uloženy jsou v Britskému muzeu a Řecko o ně vede marný boj po třicet let. Nově otevřené muzeum má být dalším argumentem pro návrat dva a půl tisíce let starých vlysů, které by se staly součástí vystavené sbírky. Britská strana totiž v minulosti Řecku opakovaně vytýkala, že nemá kam vzácné vlysy bezpečně uložit. Sbírka muzea Akropole nyní navíc obsahuje skulptury, které byly Řecku nedávno navráceny z Itálie, Vatikánu a také Německa.

Mezinárodní spor? Slavnostního otevření muzea se zúčastnil i předseda Evropské komise José M. Barroso (zcela vpravo) a vyslechl výzvu řeckého prezidenta Velké Británii.

Vedení Britského muzea se však i nadále považuje za právoplatného vlastníka sbírky mramorů, kterou kdysi zakoupilo od lorda Elgina. „Krom toho jsme přesvědčeni, že nám kulturně patří stejně jako Řekům. Dnes jsme jednou globální civilizací,“ prohlásila mluvčí muzea.

Do konce roku jen za euro
Budovu nově otevřeného muzea projektoval francouzsko-švýcarský architekt Bernard Tschumi. Stavba stojí na pilotech uprostřed archeologických památek nedaleko od antické lokality a je prosvícená přirozeným světlem. Nabízí panoramatický pohled na Parthenón, jednu z nejnavštěvovanějších památek na světě a architektonický skvost z 5. století před naším letopočtem. Pro veřejnost se muzeum otevřelo hned v neděli. Základní vstupné bude do konce letošního roku jen symbolické jedno euro, později se zvýší na pět eur.

Autor: